Firma HEWALEX, to najstarsza firma produkująca kolektory słoneczne w Polsce, mająca doświadczenie w projektowaniu i konstruowaniu tych urządzeń. Zarówno kolektory płaskie cieczowe, jaki i kolektory próżniowe, ich produkcji odznaczają się wysokimi parametrami. To jedna z nielicznych w Europie firm, która prowadzi produkcję kolektorów z absorberem pokrytym czarnym chromem (HEWALEX KS2000 SLP). Cechą charakterystyczną wysokoselektywnego pokrycia absorbera warstwą czarnego chromu są niezmienne w czasie parametry oraz trwałość nieporównywalna z żadną inną powłoką. Na bazie doświadczeń został stworzony również płaski kolektor cieczowy HEWALEX KS2000 TLP, oferowany z wysokoselektywnym pokryciem marki TiNOX lub zamiennie marki BlueTec.
Kolektor HEWALEX KS2000 TLP
Obydwa modele absorbera (SLP i TLP) wykonane są w technologii łączenia, poprzez wykorzystanie techniki zgrzewania ultradźwiękowego (firma HEWLALEX była prekursorem na rynku Polskim tej technologii). W odróżnieniu od dość powszechnego stosowania w naszym kraju lutowania absorberów jest to technologia czysta nie wymagająca stosowania agresywnych topników mogących powodować korozję absorbera w czasie jego wieloletniej eksploatacji. Aby przekonać instalatorów bądź użytkowników o walorach oferowanych produktów na zamieszczonym poniżej wykresie zostało przedstawione porównanie kolektora słonecznego HEWALEX KS2000 TP (TLP) i „najbardziej wydajnego kolektora płaskiego na świecie”, z oferty znanego na polskim rynku producenta. Porównywana moc dla natężenia promieniowania słonecznego 800 W/m2 została odniesiona do 1 m2 powierzchni czynnej obydwu kolektorów.
Na podstawie wykresu można stwierdzić, że o faktycznej wydajności kolektora słonecznego nie decyduje tylko jego sprawność optyczna ηo, ale również mniejsze straty wyrażonej współczynnikami a1 i a2.
Jednym z kolejnych, najczęściej przedstawianych przez producentów walorów kolektora jest rodzaj jego wewnętrznej budowy. Często prezentowane w bardzo naukowy sposób teorie o wyższości kolektora z absorberem meandrowym nad absorberem harfowym są tylko działaniami marketingowymi. Dowodem na to jest przedstawiony wykres porównania mocy dla kolektora z absorberem meandrowym, oferowanym jako najlepsze rozwiązanie przez jednego z głównych dostawców techniki grzewczej na polski rynek, z kolektorem HEWALEX KS2000 TP (TLP), mającym absorber harfowy.

i

i
W najbliższym czasie do oferty HEWALEX zostanie wprowadzony kolektor o absorberze meandrowym jednak nie z powodu jego „niespotykanych” zalet w stosunku do układu harfowego, ale z konieczności poszukiwania rozwiązań obniżających koszty produkcji.
Oprócz kolektorów płaskich firma HEWALEX jest producentem wysokowydajnych kolektorów próżniowych KSR10, opartych na technologii bezpośredniego przepływu (direct flow) i rozwiązaniu technicznym zastrzeżonym wzorem użytkowym. W odróżnieniu od innych kolektorów tego typu kolektory próżniowe KSR10 charakteryzuje odporność na wysoką temperaturę towarzyszącą stanom nawet długotrwałego zatrzymania pompy obiegowej. Dodatkowo kolektor KSR10 opróżnia się samoczynnie w stanach zagrożenia przegrzewem, czyli np. w przypadku przerw w dostawach energii elektrycznej lub wyjazdu urlopowego. W przeciwieństwie do zaleceń innych producentów nie proponujemy montowania dodatkowych zasilaczy typu UPS, zakrywania kolektorów, ich schładzania czy też stosowania nieproporcjonalne dużych w stosunku do pojemności instalacji naczyń przeponowych.

i
Kolektor rurowy próżniowy KSR10
Kolektor rurowy w porównaniu do płaskiego nie odznacza się wyższym stopniem pochłaniania promieniowania słonecznego, które utrzymywane jest w obydwu przypadkach na podobnym poziomie, a jedynie wykazuje niższe straty cieplne. Z tej przyczyny roczne uzyski energetyczne z 1 m2 powierzchni kolektora KSR10 są o ok. 30% wyższe niż w przypadku takiej samej powierzchni kolektora KS2000 TP (TLP). W sezonie letnim, czyli najbardziej istotnym z punktu wykorzystania energii słonecznej, różnica ta nie przekracza zaś kilku procent. Inaczej też niż w przypadku kolektora rurowego, przy kolektorze płaskim istnieje możliwość łatwego usuwania śniegu z kolektora, co ma diametralne znaczenie przy pracy tych urządzeń w okresie zimy, szczególnie w naszej szerokości geograficznej. Ponadto o wiele niższa cena za 1 m2 powierzchni czynnej kolektora płaskiego wobec nieznacznej różnicy w uzyskach energetycznych powoduje, iż wybór kolektora rurowego próżniowego uzasadniony jest jedynie w niewielu przypadkach, a konkretnie tylko do wspomagania centralnego ogrzewania w okresach przejściowych, bezśnieżnych.
Kolektory firmy HEWALEX spełniają wszystkie wymagania normy przedmiotowej PN EN 12975-1,2:2007 w zakresie wydajności i jakości. Na tej podstawie uzyskały certyfikat Solar Keymark, uprawniający do sprzedaży tych produktów na terenie całej Europy oraz do kwalifikowania ich w niemal wszystkich programach dofinansowań, m.in. w programie 45% dopłat z NFOŚiGW do spłaty kredytu na montaż i zakup instalacji słonecznych do podgrzewania c.w.u.

i