Kocioł gazowy Junkersa ma 100 lat
Pierwszy kocioł gazowy do ogrzewania domów i mieszkań Junkers wprowadził na rynek 100 lat temu. Od tego momentu segment techniki grzewczej ciągle się rozwija
Pod koniec 1910 roku do niemieckiej firmy Junkers, nagradzanej w tym czasie za osiągnięcia w dziedzinie techniki grzewczej, zwrócili się belgijscy kamienicznicy zainteresowani urządzeniami, które umożliwiłyby przeniesienie kosztów ogrzewania mieszkań na ich najemców. Wówczas powszechnie stosowane było ogrzewanie centralne, a koszty jego eksploatacji pokrywali właściciele kamienic. Najemcy płacili stały czynsz, niezależnie od faktycznych kosztów ogrzewania, więc nie byli zainteresowani oszczędzaniem energii. By to zmienić, podjęto próby instalowania w mieszkaniach indywidualnych kotłów na koks lub antracyt, ale problemem było zapewnienie lokatorom miejsca na składowanie opału.
Poproszono więc firmę Junkers o skonstruowanie małego kotła grzewczego na gaz. Gotowy produkt pojawił się w sprzedaży w 1912 roku. Co ciekawe, już wtedy udało się skonstruować urządzenie osiągające sprawność 90% nawet przy obciążeniu stanowiącym zaledwie 20-25% nominalnej mocy grzewczej. Gazowe kotły Junkers produkowano wówczas w fabryce w Dessau.
W 1932 roku Hugo Junkers sprzedał swoją firmę Junkers & Co spółce Robert Bosch GmbH. Obecnie Bosch Technika Grzewcza pod marką Junkers działa aktywnie w 16 krajach, głównie europejskich, oferując urządzenia do centralnego ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.
Z okazji setnej rocznicy wprowadzenia na rynek gazowych kotłów grzewczych małej mocy firma Bosch zorganizowała wyjazd prasowy do fabryki Bosch Termotechnika w Manisie w Turcji. Produkuje się w niej ponad 800 typów urządzeń i komponentów stosowanych w technice grzewczej. Do 2011 roku działająca od 20 lat fabryka wyprodukowała 524 000 kotłów wiszących. 70% produkcji eksportuje do 34 państw. W ciągu ostatnich pięciu lat zainwestowała 3,4 mln euro w rozwój technologii przyjaznych środowisku. Uznano ją nawet za najlepszą fabrykę Bosch Termotechnika na świecie.
Autor: Robert Bosch Sp. z o.o.
Fabryka Bosch Termotechnika w Manisie w Turcji przez 20 lat wyprodukowała 524 000 kotłów wiszących