Kocioł gazowy Junkersa ma 100 lat

2012-09-14 16:25
Pierwszy kocioł gazowy Junkersa
Autor: Robert Bosch Sp. z o.o. Kocioł gazowy Junkersa z 1912 roku

Pierwszy kocioł gazowy do ogrzewania domów i mieszkań Junkers wprowadził na rynek 100 lat temu. Od tego momentu segment techniki grzewczej ciągle się rozwija

Pod koniec 1910 roku do niemieckiej firmy Junkers, nagradzanej w tym czasie za osiągnięcia w dziedzinie techniki grzewczej, zwrócili się belgijscy kamienicznicy zainteresowani urządzeniami, które umożliwiłyby przeniesienie kosztów ogrzewania mieszkań na ich najemców. Wówczas powszechnie stosowane było ogrzewanie centralne, a koszty jego eksploatacji pokrywali właściciele kamienic. Najemcy płacili stały czynsz, niezależnie od faktycznych kosztów ogrzewania, więc nie byli zainteresowani oszczędzaniem energii. By to zmienić, podjęto próby instalowania w mieszkaniach indywidualnych kotłów na koks lub antracyt, ale problemem było zapewnienie lokatorom miejsca na składowanie opału.

Poproszono więc firmę Junkers o skonstruowanie małego kotła grzewczego na gaz. Gotowy produkt pojawił się w sprzedaży w 1912 roku. Co ciekawe, już wtedy udało się skonstruować urządzenie osiągające sprawność 90% nawet przy obciążeniu stanowiącym zaledwie 20-25% nominalnej mocy grzewczej. Gazowe kotły Junkers produkowano wówczas w fabryce w Dessau.

W 1932 roku Hugo Junkers sprzedał swoją firmę Junkers & Co spółce Robert Bosch GmbH. Obecnie Bosch Technika Grzewcza pod marką Junkers działa aktywnie w 16 krajach, głównie europejskich, oferując urządzenia do centralnego ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej.

Z okazji setnej rocznicy wprowadzenia na rynek gazowych kotłów grzewczych małej mocy firma Bosch zorganizowała wyjazd prasowy do fabryki Bosch Termotechnika w Manisie w Turcji. Produkuje się w niej ponad 800 typów urządzeń i komponentów stosowanych w technice grzewczej. Do 2011 roku działająca od 20 lat fabryka wyprodukowała 524 000 kotłów wiszących. 70% produkcji eksportuje do 34 państw. W ciągu ostatnich pięciu lat zainwestowała 3,4 mln euro w rozwój technologii przyjaznych środowisku. Uznano ją nawet za najlepszą fabrykę Bosch Termotechnika na świecie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej