Gazowa kondensacyjna centrala solarna CSZ

2009-10-22 12:10
Gazowa Kondensacyjna centrala solarna
Autor: Wolf - Technika Grzewcza Sp. z o.o.

Według niemieckiej "Ustawy o energii odnawialnej“ od 2009, co najmniej 15% energii do celów grzewczych w nowo wznoszonych budynkach musi pochodzić z energii odnawialnej. Ustawa ta w najbliższym czasie będzie też obowiązywać w Polsce.

Wychodząc naprzeciw wymogom, by w powstających nowych obiektach na każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni mieszkalnej przypadało 0,04 m2 kolektorów solarnych, firma Wolf proponuje serię produktów typu CSZ. Zainstalowanie ich pokryje nawet do 60% zapotrzebowania ciepła wymaganego dla obiektów o powierzchni mieszkalnej do 150 m2.

Gazowa, kondensacyjna centrala solarna CSZ (o mocy cieplnej od 3,6 kW do 20,5 kW) służy do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ma ona budowę modułową i składa się z:

 •  kondensacyjnego kotła gazowego,
 • zasobnika solarnego,
 • solarnej grupy pompowej z modułem solarnym SM1 i naczyniem wzbiorczym o poj. 25 l,
 • zbiornika na płyn solarny o poj. 10 l,
 • podstawy regulacyjnej dla gazowego, kondansacyjnego kotła z modułem obsługowym BM.

Kompaktowa budowa centrali umożliwia jej zamontowanie praktycznie w każdym pomieszczeniu. Możliwy jest montaż urządzenia bezpośrednio przy ścianie. Nie jest wymagany odstęp z boku dla serwisu - wszystkie elementy są dostępne z przodu urządzenia. Potrzebny jest jedynie minimalny odstęp po stronie przyłączy (do wyboru są przyłącza do ogrzewania i obiegu solarnego po stronie lewej lub prawej). Przyłącza dla ciepłej wody, zimnej wody i cyrkulacji umieszczone są od góry.

Charakterystyka gazowego kondensacyjnego kotła grzewczego:

 • pracuje zależnie lub niezależnie od powietrza z pomieszczenia,
 • posiada znak kwalifikacyjny DVGW (sprawdzony według wymagań niemieckich i europejskich),
 • cechuje się niską emisją zanieczyszczeń,
 • ma wysoki współczynnik sprawności do 110% (Hi)/99% (Hs),
 • spełnia wymagania ochrony środowiska (znak „Błękitnego anioła“ według RAL-UZ 61 przy pracy na gazie ziemnym),
 • ma wstępny palnik mieszający dla gazu ziemnego GZ 50, GZ 41,5 oraz dla gazu płynnego,
 • jest seryjnie wyposażony w naczynie wzbiorcze i pompę grzewczą (klasy energetycznej A),
 • ma następujący zakres modulacji (zasilanie/powrót 50/30°C): CSZ-11/300 od 3,6 do 10,9 kW i CSZ-20/300 od 6,1 do 20,5 kW,
 • moc przy ładowaniu zasobnika: 14,6 kW (CSZ-11/300) i 22,9 kW (CSZ-20/300).

Serwis urządzenia nie wymaga spuszczania wody z układu grzewczego (komora spalania wychylana na zewnątrz kotła), a z uwagi na łatwy dostęp do wszyskich elementów (bez otwierania urządzenia dostępne są z zewnątrz króćce pomiarowe) montaż, obsługa i konserwacja są proste..

Zalety gazowej, kondensacyjnej centrali solarnej CSZ:

 • wyposażona jest w zasobnik solarny o poj. 310 l ze stali, z dwoma dużymi wężownicami z rury gładkiej do wody o wysokiej twardości, emaliowany według DIN 4753,
 • cechuje ją skuteczna izolacja cieplna i małe straty dzięki zastosowaniu wysokowartościowej twardej pianki PU i płaszcza z folii,
 • izolacja nie zawiera FCKW i FKW,
 • wymiennik i ścianki wewnętrzne zabezpieczone są przed korozją przez emaliowanie i magnezową elektrodę ochronną,
 • duża powierzchnia wymiennika ciepła zapewnia krótki czas podgrzewania i dużą moc ciągłą,
 • ma inteligentny system ładowania zasobnika przy połączeniu z regulacją kotłową oraz automatyczne wyłączanie kotła dla jeszcze większego uzysku solarnego,
 • kompaktowa budowa z obudową o powierzchni ustawienia 600 x 1013 mm umożliwia zabudowę centrali w każdej niszy.
Gazowa kondensacyjna centrala solarna
Autor: Wolf - Technika Grzewcza Sp. z o.o. Schemat instalacji

Osprzęt regulacyjny i instalacyjny

Menu jest proste w obsłudze (pokrętłem z funkcją naciskania).  Dostępne są programy czasowe dla ogrzewania i c.w.u. uwidocznione na podświetlonym wyświetlaczu LCD. W skład osprzętu regulacyjnego (spiętego dwużyłowym połączeniem eBus) wchodzą: zintegrowany z solarną grupą pompową moduł solarny, rozszerzający obieg moduł mieszacza MM, moduł zegarowy do automatycznego ustawiania czasu, bezprzewodowy zdalny czujnik zewnętrzny, odbiornik zdalnego sterowania oraz moduł ISM 1 do przekazywania danych do komputera oraz poprzez SMS do telefonu komórkowego.

Wykonanie połączeń systemu ułatwiają następujące zestawy przyłączeniowe i elementy

 1. Zestaw przyłączeniowy zasilania i powrotu dla obiegu grzewczego, solarnego i przyłącze gazu dla lewego lub prawego połączenia na centrali CSZ, dla odległości 140 mm pomiędzy kotłem i ścianą , składający się z: konsoli ściennej, 4 izolowanych rur Cu 18 x 1, 2 zaworów kulowych do obiegu grzewczego, 2 zaworów odcinających do obiegu grzewczego.
 2. Zestaw przyłączeniowy wody ciepłej i zimnej, z termostatycznym zaworem mieszającym i wysokowydajną pompą cyrkulacyjną c.w.u do przyłączenia ze strony lewej, prawej lub z tyłu do centrali CSZ, dla odległości 140 mm pomiędzy kotłem i ścianą (wymagana wysokość pomieszczenia min. 2250 mm) składający się z: konsoli ściennej, 4 izolowanych węży elastycznych, 3 zaworów odcinających, mieszacza termostatycznego z ochroną przed poparzeniem, wysokowydajnej pompy cyrkulacyjnej dla c.w.u z ograniczeniem strumienia powrotu. 
 3. Zestaw przyłączeniowy licznika ciepła dla pomiaru uzysku solarnego do zabudowy w centrali CSZ.
 4. Wysokowydajna pompa cyrkulacyjna.
 5. Mieszacz termostatyczny z ochroną przed poparzeniem.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej