Gazowa kondensacyjna centrala solarna CSZ

2009-10-22 12:10
Gazowa Kondensacyjna centrala solarna
Autor: Wolf - Technika Grzewcza Sp. z o.o.

Według niemieckiej "Ustawy o energii odnawialnej“ od 2009, co najmniej 15% energii do celów grzewczych w nowo wznoszonych budynkach musi pochodzić z energii odnawialnej. Ustawa ta w najbliższym czasie będzie też obowiązywać w Polsce.

Wychodząc naprzeciw wymogom, by w powstających nowych obiektach na każdy metr kwadratowy ogrzewanej powierzchni mieszkalnej przypadało 0,04 m2 kolektorów solarnych, firma Wolf proponuje serię produktów typu CSZ. Zainstalowanie ich pokryje nawet do 60% zapotrzebowania ciepła wymaganego dla obiektów o powierzchni mieszkalnej do 150 m2.

Gazowa, kondensacyjna centrala solarna CSZ (o mocy cieplnej od 3,6 kW do 20,5 kW) służy do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ma ona budowę modułową i składa się z:

  •  kondensacyjnego kotła gazowego,
  • zasobnika solarnego,
  • solarnej grupy pompowej z modułem solarnym SM1 i naczyniem wzbiorczym o poj. 25 l,
  • zbiornika na płyn solarny o poj. 10 l,
  • podstawy regulacyjnej dla gazowego, kondansacyjnego kotła z modułem obsługowym BM.

Kompaktowa budowa centrali umożliwia jej zamontowanie praktycznie w każdym pomieszczeniu. Możliwy jest montaż urządzenia bezpośrednio przy ścianie. Nie jest wymagany odstęp z boku dla serwisu - wszystkie elementy są dostępne z przodu urządzenia. Potrzebny jest jedynie minimalny odstęp po stronie przyłączy (do wyboru są przyłącza do ogrzewania i obiegu solarnego po stronie lewej lub prawej). Przyłącza dla ciepłej wody, zimnej wody i cyrkulacji umieszczone są od góry.

Charakterystyka gazowego kondensacyjnego kotła grzewczego:

  • pracuje zależnie lub niezależnie od powietrza z pomieszczenia,
  • posiada znak kwalifikacyjny DVGW (sprawdzony według wymagań niemieckich i europejskich),
  • cechuje się niską emisją zanieczyszczeń,
  • ma wysoki współczynnik sprawności do 110% (Hi)/99% (Hs),
  • spełnia wymagania ochrony środowiska (znak „Błękitnego anioła“ według RAL-UZ 61 przy pracy na gazie ziemnym),
  • ma wstępny palnik mieszający dla gazu ziemnego GZ 50, GZ 41,5 oraz dla gazu płynnego,
  • jest seryjnie wyposażony w naczynie wzbiorcze i pompę grzewczą (klasy energetycznej A),
  • ma następujący zakres modulacji (zasilanie/powrót 50/30°C): CSZ-11/300 od 3,6 do 10,9 kW i CSZ-20/300 od 6,1 do 20,5 kW,
  • moc przy ładowaniu zasobnika: 14,6 kW (CSZ-11/300) i 22,9 kW (CSZ-20/300).

Serwis urządzenia nie wymaga spuszczania wody z układu grzewczego (komora spalania wychylana na zewnątrz kotła), a z uwagi na łatwy dostęp do wszyskich elementów (bez otwierania urządzenia dostępne są z zewnątrz króćce pomiarowe) montaż, obsługa i konserwacja są proste..

Zalety gazowej, kondensacyjnej centrali solarnej CSZ:

  • wyposażona jest w zasobnik solarny o poj. 310 l ze stali, z dwoma dużymi wężownicami z rury gładkiej do wody o wysokiej twardości, emaliowany według DIN 4753,
  • cechuje ją skuteczna izolacja cieplna i małe straty dzięki zastosowaniu wysokowartościowej twardej pianki PU i płaszcza z folii,
  • izolacja nie zawiera FCKW i FKW,
  • wymiennik i ścianki wewnętrzne zabezpieczone są przed korozją przez emaliowanie i magnezową elektrodę ochronną,
  • duża powierzchnia wymiennika ciepła zapewnia krótki czas podgrzewania i dużą moc ciągłą,
  • ma inteligentny system ładowania zasobnika przy połączeniu z regulacją kotłową oraz automatyczne wyłączanie kotła dla jeszcze większego uzysku solarnego,
  • kompaktowa budowa z obudową o powierzchni ustawienia 600 x 1013 mm umożliwia zabudowę centrali w każdej niszy.
Gazowa kondensacyjna centrala solarna
Autor: Wolf - Technika Grzewcza Sp. z o.o. Schemat instalacji

Osprzęt regulacyjny i instalacyjny

Menu jest proste w obsłudze (pokrętłem z funkcją naciskania).  Dostępne są programy czasowe dla ogrzewania i c.w.u. uwidocznione na podświetlonym wyświetlaczu LCD. W skład osprzętu regulacyjnego (spiętego dwużyłowym połączeniem eBus) wchodzą: zintegrowany z solarną grupą pompową moduł solarny, rozszerzający obieg moduł mieszacza MM, moduł zegarowy do automatycznego ustawiania czasu, bezprzewodowy zdalny czujnik zewnętrzny, odbiornik zdalnego sterowania oraz moduł ISM 1 do przekazywania danych do komputera oraz poprzez SMS do telefonu komórkowego.

Wykonanie połączeń systemu ułatwiają następujące zestawy przyłączeniowe i elementy

  1. Zestaw przyłączeniowy zasilania i powrotu dla obiegu grzewczego, solarnego i przyłącze gazu dla lewego lub prawego połączenia na centrali CSZ, dla odległości 140 mm pomiędzy kotłem i ścianą , składający się z: konsoli ściennej, 4 izolowanych rur Cu 18 x 1, 2 zaworów kulowych do obiegu grzewczego, 2 zaworów odcinających do obiegu grzewczego.
  2. Zestaw przyłączeniowy wody ciepłej i zimnej, z termostatycznym zaworem mieszającym i wysokowydajną pompą cyrkulacyjną c.w.u do przyłączenia ze strony lewej, prawej lub z tyłu do centrali CSZ, dla odległości 140 mm pomiędzy kotłem i ścianą (wymagana wysokość pomieszczenia min. 2250 mm) składający się z: konsoli ściennej, 4 izolowanych węży elastycznych, 3 zaworów odcinających, mieszacza termostatycznego z ochroną przed poparzeniem, wysokowydajnej pompy cyrkulacyjnej dla c.w.u z ograniczeniem strumienia powrotu. 
  3. Zestaw przyłączeniowy licznika ciepła dla pomiaru uzysku solarnego do zabudowy w centrali CSZ.
  4. Wysokowydajna pompa cyrkulacyjna.
  5. Mieszacz termostatyczny z ochroną przed poparzeniem.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej