Ciepło prosto z otoczenia

2008-07-09 10:56

Pompy ciepła to innowacyjne systemy grzewcze - rozwiązania na miarę XXI wieku. Są to urządzenia, które pobierają ciepło wprost z otoczenia: z ziemi, wody lub powietrza. Następnie takie naturalne ciepło przetwarzają na energię do ogrzewania domu i ciepłej wody użytkowej.

Pompy ciepła zapewniają wysoki komfort użytkowania przy najniższych kosztach eksploatacyjnych. Posiadają stabilny współczynnik sprawności przez cały okres działania, co wyróżnia je na tle pozostałych urządzeń grzewczych takich, jak kotły gazowe czy olejowe. Pompa ciepła jest bez wątpienia najbardziej uzasadnioną ekonomicznie instalacją grzewczą w przypadku, kiedy nie ma dostępu do przyłącza gazu ziemnego.

W Polsce zainteresowanie pompami ciepła rośnie z roku na rok, pomimo stosunkowo wysokiego kosztu inwestycyjnego. Jest to jednak koszt, który przy prawidłowym działaniu pompy zwróci się w ciągu kilku lat.

Zalety?    

Dzięki zastosowaniu pompy ciepła stajemy się niezależni od paliw kopalnych, których cena w ostatnim czasie rośnie w zatrważającym tempie. W związku z tym, taki system ogrzewania jest najbardziej oszczędny ze wszystkich dostępnych obecnie na rynku. Z drugiej strony pompy ciepła to jedno z najbardziej ekologicznych rozwiązań, nie tylko ze względu na czerpanie ciepła bezpośrednio z otoczenia, ale także dlatego, że są to urządzenia przyjazne użytkownikowi - bardzo ciche i bardzo łatwe w obsłudze.

Instalacja  

Instalacja pompy ciepła nie jest skomplikowana i składa się z trzech zasadniczych części:

  • Dolnego źródła - jest to układ pobierający ciepło z otoczenia. W naszym klimacie ciepło pobierane jest zazwyczaj z gruntu.
  • Górnego źródła - jest to układ oddający ciepło. Przeważnie jest to niskotemperaturowa instalacja centralnego ogrzewania lub instalacja ciepłej wody użytkowej. Pompa ciepła może zasilać zarówno CO jak instalację podgrzewającą c.w.u.
  • Pompy ciepła - jest to urządzenie które znajduje się pomiędzy dolnym i górnym źródłem, stanowiące serce instalacji.

Junkers proponuje najnowocześniejsze rozwiązania w dziedzinie ogrzewania przy użyciu pomp ciepła. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu oraz niezawodnej szwedzkiej technologii jest zawsze krok przed konkurencją, proponując klientom najnowocześniejsze, a zarazem najbardziej ekonomiczne systemy ogrzewania. Pompy ciepła marki Junkers dostosowane są do dowolnych warunków zamieszkania oraz indywidualnych potrzeb klientów. W związku z tym przystosowane są do czerpania ciepła z gruntu, wody oraz z powietrza.

Junkers: rozwiązania powietrzne.

Junkers wychodzi naprzeciw klientom, którzy nie mogą wykorzystać jako dolnego źródła gruntu czy wody. Dlatego w swojej ofercie Junkers posiada także powietrzne pompy ciepła. Są to urządzenia wykorzystujące ciepło zawarte w powietrzu atmosferycznym do ogrzewania pomieszczeń oraz do podgrzewania wody użytkowej.
Sama instalacja takiej pompy jest bardzo prosta oraz - w przeciwieństwie do pomp gruntowych - nie potrzebne są drogie odwierty ani kolektory gruntowe. Moc takiej pompy jest wprawdzie nieco niższa niż w przypadku pomp gruntowych, ale ogólny koszt instalacji jest znacznie niższy.
Powietrzne pompy ciepła przeznaczone są do zaopatrywania w ciepło domy jednorodzinne. W polskich warunkach klimatycznych najlepiej sprawdzają się na terenach nadmorskich ze względu na odpowiednią temperaturę powietrza przez cały rok. Jest to uwarunkowane faktem, iż pompa wykazuje najefektywniejszą pracę w temperaturze do -70oC. Poniżej tej temperatury włącza się dogrzewacz - grzałka elektryczna o mocy maks. 9 kW. Dzięki temu powietrzna pompa ciepła marki Junkers może efektywnie pracować w temperaturze nawet -20oC, co czyni ją bezkonkurencyjną na rynku.
Dużą zaletą powietrznych pomp ciepła w stosunku do pomp gruntowych jest to, że pompy powietrzne nie wymagają dolnego źródła. Skraca to czas montażu całej instalacji oraz znacznie redukuje koszty.
Pompy powietrzne największą efektywność, podobnie jak pompy gruntowe, osiągają w połączeniu z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi takimi jak ogrzewanie podłogowe, ścienne czy sufitowe.
Pompy serii AE to urządzenia typu Split o maksymalnej mocy grzewczej od 6 do 10 kW. Wartość współczynnika COP w tych urządzeniach wynosi 4 punkty. Składają się one z dwóch modułów: zewnętrznego ( AE .-1) i wewnętrznego (ASC 160). Część zewnętrzną montuje się na zewnątrz budynku w odległości minimum 1 metra od ściany. To urządzenie składa się z wentylatora, sprężarki i parownika. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technicznym zewnętrzny moduł pracuje bardzo cicho generując hałas na poziomie 40 dB. Jest to zasługa sprężarki, której tarcze pracują bezdotykowo. Dodatkowo zewnętrzne poszycie urządzenia pokryte jest izolacją dźwiękochłonną. Moduł wewnętrzny zawiera zintegrowany zasobnik c.w.u., dogrzewacz elektryczny, pompę grzewczą oraz skrzynkę sterującą. Całość cechuje się prostotą obsługi i najnowocześniejszym designem. Dodatkowo część wewnętrzna zajmuje niewiele przestrzeni, ponieważ jest urządzeniem modułowym, a wszystkie elementy składowe są zintegrowane w jednym miejscu. Obie części: zewnętrzna i wewnętrzna powietrznej pompy ciepła połączone są ze sobą systemem elastycznych rur, co sprawia, że montaż jest bardzo łatwy i szybki.
Powietrzne pompy ciepła marki Junkers są obecnie najnowocześniejszymi urządzeniami tego typu. Jednocześnie wykazują się najefektywniejszą pracą w polskich warunkach klimatycznych.
Są ciekawą alternatywą dla usprawnienia instalacji grzewczych w których pracuje już kocioł olejowy. Podłączenie pompy ciepła powietrznej do takiej instalacji znacząco obniży koszty ogrzewania domu.

 Ekonomia i ekologia

Ogrzewanie domu z pompami ciepła marki Junkers to najbardziej ekonomiczne i niezawodne rozwiązanie. W czasie pracy pompy ciepła nie emitują szkodliwych substancji i nie powodują zapylenia bezpośredniego otoczenia, co czyni z nich najbardziej przyjazne środowisku urządzenia na rynku. Dzięki zastosowaniu pomp ciepła aż 80% energii grzewczej pochodzi wprost z bezpośredniego otoczenia domu - gruntu, wody czyli z darmowych, ekologicznych źródeł. Dodatkowo pompy ciepła marki Junkers korzystają z odnawialnych źródeł ciepła, które są źródłami niewyczerpalnymi.
Ogrzewanie domu przy pomocy pomp ciepła marki Junkers przyniesie redukcję kosztów ogrzewania aż o 60% w stosunku do innych źródeł energii. Należy również pamiętać, że przy zastosowaniu pompy ciepła nie trzeba wykonywać dodatkowych prac związanych z budową komina, instalacji gazowej czy zbiornika na olej opałowy.

Wnioski  

Dzięki prostej budowie oraz zamontowanym w pompach ciepła przyłączom, ich instalacja jest szybka i stosunkowo prosta.
Wszystkie pompy ciepła marki Junkers przystosowane są do odzyskiwania ciepła z gruntu i wody przy użyciu sond ziemnych lub kolektorów gruntowych a także z powietrza. Mogą być zastosowane w każdych warunkach geologicznych i klimatycznych.
Niezwykle cicha praca pomp ciepła marki Junkers oraz łatwość ich obsługi wpływają na bardzo wysoki komfort użytkowania. Ponadto trwałość i niezawodność sprawiają, że urządzenia tej marki nie sprawiają problemów użytkownikom.
Dodatkowym argumentem, który należy wziąć pod uwagę decydując się na wybór tego systemu grzewczego jest fakt, że instalacja pompy ciepła jako urządzenia ekologicznego może zostać w części sfinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Powoduje to znaczną redukcję własnych kosztów inwestycyjnych.

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej