Świecąca ścieżka rowerowa – pierwsza taka w Polsce

2016-09-29 13:53
Świecąca ścieżka rowerowa
Autor: TPA Świecąca ścieżka rowerowa - projekt TPA, wykonawca Strabag

Samowystarczalana, świecąca po zmroku ścieżka rowerowa została zbudowana w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego. Twórcami technologii są polscy inżynierowie z laboratorium TPA w Pruszkowie, zaś wykonawcą STRABAG. Świecąca ścieżka rowerowa jest na razie inwestycją eksperymentalną.

Długość świecącej, bezpiecznej dla rowerzystów ścieżki to zaledwie 100 m na szlaku prowadzącym nad Jezioro Wielochowskie. Przez sezon zimowy ma być obserowana reakcja nawierzchni na warunki atmosferyczne oraz ich wpływ na wydajność świetlną. Wyniki tych obserwacji mają zadecydować o dalszych tego typu inwestycjach, choć problemem mogą być oczywiście koszty, kilkakrotnie przewyższające budowę tradycyjnej nawierzchni.

Świecąca nawierzchnia podbija świat

Jak działa ścieżka?

W nawierzchni świecącej ścieżki rowerowej zastosowano luminofory - związki wykazujące właściwości luminescencyjne, które pochłaniają promieniowanie światła dziennego, a nocą je emitują. Tego typu nawierzchnia jest w stanie oddawać światło po zmroku przez ponad 10 godzin. Co ważne, efekt świetlny daje tylko użyte kruszywo, nie ma tu wspomagania dodatkowymi źródłami energii. Luminofory mogą mieć różną barwę. W tej nawierzchni wykorzystano luminofory niebieskie. 

Laboratorium TPA

Pruszkowskie laboratorium TPA od dawna prowadziło badania nad wykorzystaniem kolorowej i oddającej światło nawierzchni asfaltowej. Największym wyzwaniem jest zapewnienie trwałości opracowywanych materiałów oraz optymalizacja kosztów produkcji. Inspiracją przy tym projekcie była ścieżka funkcjonująca już w Holandii, jednak jej emisja świetlna wspomagana jest dodatkowym zasilaniem. Polskim inżynierom udało się je wyeliminować i opracować nawierzchnię w pełni ekologiczną i samowystarczalną. Warto dodać, że w pruszkowskim laboratorium realizowane są inne, ciekawe badania, np. nad asfaltami zapachowymi – cytrusowymi czy truskawkowymi.

nawierzchnia z luminoforami
Autor: TPA Eksperymantalna ścieżka rowerowa - inwestycja w Lidzbarku Warmińskim
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej