Świecąca nawierzchnia opracowana w laboratorium TPA pod Warszawą podbija świat

2017-07-10 13:08
świecąca ścieżka rowerowa z laboratorium TPA
Autor: TPA Eksperymentalny odcinek świecącej ścieżki rowerowej z widocznymi luminoforami, zdolnymi emitować kolorowe światło po zmroku, nawet do 10 godzin

Od września zeszłego roku pruszkowskie laboratorium TPA, należące do koncernu STRABAG, przeżywa rewolucję. Po pojawieniu się w mediach informacji o budowie w Polsce pierwszej święcącej ścieżki rowerowej o technologię jej wykonania pyta cały świat. Taką świecącą ścieżkę rowerową chcą mieć nawet w Disneylandzie na Florydzie.

- Ta ścieżka kompletnie zmieniła nasze życie - mówi dr inż. Igor Ruttmar, prezes TPA. I wyjasnia, że po publikacjach w mediach o zastosowanej w Lidzbarku Warmińskim świecącej nawierzchni ścieżki rowerowej, także o pomyślnych testach jakie przeszła w różnych warunkach pogodowych, zwłaszcza zimą, pruszkowskie laboratorium TPA przeżywa niemałą rewolucję, Zainteresowanie technologią przeszło najśmielsze oczekiwania polskich inżynierów.

- Dostaliśmy zapytania ofertowe czy o możliwość współpracy z ponad 80 krajów, najwięcej ze Stanów Zjednoczonych, ale także ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Meksyku, Kuby. Technologią świecących luminoforów zaintreresowany jest nawet jeden z Disneylandów (Floryda) - opowiada Igor Ruttmar.  Równocześnie zastrzega, że nowa technologia nie jest jeszcze produktem komercyjnych.

- Pracujemy nad jej wdrożeniem i może w ciągu roku będziemy mogli oferować tę nawierzchnię zainteresowanym klientom - informuje prezes TPA.

Samowystarczalna ścieżka rowerowa

O świecącej ścieżce rowerowej - eksperymentalnej inwestycji w Lidzbarku Warmińskim - pisaliśmy we wrześniu 2016 r. Przypomnijmy, że technologię świecącej nawierzchni - luminoforów, które dodaje się do kruszywa - opracowali inżynierowie z pruszkowskiego laboratorium TPA, należącego do koncernu STRABAG, specjalizującego się m.in. w technologiach asfaltowych i betonowych.

To prawdopodobnie pierwsza taka świecąca nawierzchnia wyprodukowana i zastosowana nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Co prawda świecąca ścieżka rowerowa powstała już wcześneij w Holandii - była zresztą inspiracją dla polskich naukowców, ale nasi inżynierowi poszli o krok dalej. Technologia powstała w laboratorium TPA nie wymaga, w przeciwieństwie do tej zastosowanej w Holandii, żadnego dodatkowego zasilania. Jest więc w pełni ekologiczna i samowystarczalna - emituje światło do 10 godzin.

Jak działa świecąca ścieżka rowerowa?

Ścieżka rowerowa wybudowana przez STRABAG w Lidzbarku Warmińskim świeci na niebiesko. Ale kolor jest kwestią wyboru, można wybrać niemal dowolny. W tym przypadku chodziło o to, aby nawiązywała do tafli mazurskich jezior.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej