Schody z kostki brukowej. Jak zrobić schody z kostki brukowej? Wzory

2019-07-26 12:13
schody z kostki brukowej
Autor: Daniel Rumiancew Schody z kostki brukowej

Schody z kostki brukowej prowadzące do domu czy z tarasu do ogrodu to trwałe i praktyczne rozwiązanie, dające wiele możliwości aranżacyjnych. Jak zbudować schody z kostki brukowej? ZDJĘCIA wzorów schodów z kostki brukowej.

Schody z kostki brukowej - zasady projektowania

Kostka brukowa jest popularnym materiałem na różnego typu nawierzchnie. Z kostki brukowej oraz specjalnych obrzeży czy krawężników można budować również schody, wejściowe do domu czy ogrodowe. Choć prościej na schody jest zastosować gotowe płyty lub bloki schodowe, które układa się dużo szybciej, kostka brukowa ma wciąż swoich wiernych zwolenników.

Przyjmuje się, że najwygodniejsze w użytkowaniu są schody, których stopnie mają 40 cm głębokości i wysokie na 12-15 cm. Najefektowniej wyglądają stopnie tworzące rozległe płaszczyzny wpisane w pochyłość terenu. Stopnie schodów, także tych z kostki brukowej, powinno projektować się z minimalnym spadkiem 1-2%, żeby w czasie deszczu woda łatwo spływała z ich powierzchni.

Na tym etapie powinno się wyliczyć liczbę stopni. Zależy ona od różnicy wysokości między miejscami, które mają być połączone. Natomiast głębokość stopnia najlepiej dopasować do wielokrotności rozmiaru wypełniających go kostek. Dzięki temu unikniemy konieczności docinania materiału. Poza tym schody z całych elementów zdecydowanie lepiej wyglądają.

Schody z płyt betonowych
Autor: Buszrem Schody ogrodowe ze specjalnych bloków schodowych

Schody z kostki brukowej - ważny rodzaj gruntu

Wykonawca schodów z kostki brukowej powinien poprosić inwestora o klasyfikację gleby (na podstawie badań geotechnicznych, które powinny być przeprowadzone przed rozpoczęciem budowy domu lub, jeszcze lepiej, zakupem działki). Najlepsze do budowy domu są grunty spoiste, do których zalicza się piaski gliniaste, iły, pyły lub gliny. Chodzi twardoplastyczność gruntu, który zapewnia stabilność posadowionym budynkom.

Przy niestabilnym gruncie i braku właściwej podbudowy ewentualne podwyższenie poziomu wód gruntowych może doprowadzić do osiadania gleby i zniszczenia schodów.

Przygotowanie podłoża pod schody z kostki brukowej

Rozpoczynając pracę, musimy pamiętać o wybraniu ziemi do głębokości około 20–25 cm w miejscu, w którym powstaną schody z kostki brukowej. Następnie należy wykonać zasypkę piaskowo-cementową. Przy słabszych podłożach konieczne będzie zastosowanie podbudowy z suchego betonu. Alternatywnym rozwiązaniem może być zasypka cementowa, dzięki której wzmocnimy i zagęścimy grunt.

Układanie schodów z kostki brukowej

Budowę schodów z kostki brukowej zaczynamy od elementów brzegowych (np. palisad, obrzeży), których kształty pozwalają swobodnie tworzyć łuki i półkola. Najkorzystniej umiejscowić je na suchym lub półsuchym betonie. Stanowią one element nośny i wymagają stabilnego podłoża, dlatego ważne, by nie mocować ich bezpośrednio w ziemi. W tym przypadku do pracy potrzebne poziomnica i metrówka − przy każdym dostawionym elemencie trzeba sprawdzić jego poziom i w razie potrzeby wyrównywać.

Jeżeli krawędź stopni jest już ustabilizowana, przystępujemy do ich wypełniania układania kostki brukowej. Poszczególne elementy dobijamy do siebie gumowym młotkiem.

Warto wiedzieć

Kostkę brukową w jasnym kolorze warto dobijać również jasnym młotkiem, który nie zostawi zabrudzeń. Używając zwykłego młotka, elementy nawierzchni należy uderzać przez deskę, aby ich nie uszkodzić.

Schody z kostki brukowej - prace wykończeniowe

Po ułożeniu schodów z kostki przerwy między poszczególnymi elementami wypełniamy czystym piaskiem płukanym - nie zawiera nasion, dzięki czemu nie ma obawy, że ze szczelin między kostkami wyrosną rośliny. Aby dokładnie wypełnić piaskiem przerwy między kostkami, konieczne jest kilkakrotne zasypanie powierzchni i zamiecenie jej (fugowanie), a następnie polanie wodą (szlamowanie).

Przy dużych powierzchniach schodów nawierzchnię należy utwardzić - stosuje się do tego specjalne zagęszczarki. Na małych powierzchniach nie używamy zagęszczarki, gdyż mogłoby to uszkodzić nawierzchnię.

Potem już tylko trzeba pamiętać o okresowym czyszczeniu kostki brukowej.

Schody z kostki brukowej - wzory

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej