Fugowanie nawierzchni z kostki brukowej. Jakie zalety ma fugowanie kostki brukowej?

2019-07-02 8:15
fugowanie kostki brukowej
Autor: Libet Do fugowania kostki brukowej opracowano specjalne preparaty

Fugowanie kostki brukowej nie jest często praktykowane, a szczeliny między kostkami wypełnia najczęściej się piaskiem. Opracowano jednak praktyczniejsze rozwiązanie – fugowanie kostki brukowej specjalnymi preparatami.

Fugowanie kostki brukowej

Nawierzchnie z kostki brukowej, w której szczeliny wypełniono piaskiem lub ewentualnie innym kruszywem z czasem tracą walory estetyczne i użytkowe. Porastają trawą, chwastami, mchem. Wymagają tym samym okresowego czyszczenia z roślinności, a nie jest to wcale takie proste. Ponadto w trakcie spłukiwania nawierzchni ogrodowej wodą ze szlauchu lub czyszczenia kostki brukowej myjką wysokociśnieniową piasek wypłukuje się. Spoinom z piasku nie sprzyja też ulewny deszcz. Nawet samo zamiatanie kostki brukowej może prowadzić do ubytków piasku, a taka nawierzchnia nie wygląda już dobrze. Poza tym może to prowadzić do obluzowania się poszczególnych elementów nawierzchni. Piasek powinno się zatem co kilka lat uzupełniać.

Nawierzchnia z kostki brukowej – zalety fugowania

Nawierzchnia z kostki brukowej odpowiednio zafugowana jest znacznie praktyczniejsza. Przede wszystkim łatwo utrzymać ją w czystości bez obawy naruszenia spoin. Nawierzchnie ogrodowe są zatem stabilniejsze i trwalsze. Nie porastają roślinnością. Fugowanie kostki brukowej sprawdza się także w przypadku nawierzchni o dużym spadku – nie ma możliwości, aby wypłukiwane przez ulewny deszcz drobiny piasku przedostały się do rynienki odwadniającej usytuowanej w najniższym punkcie terenu, powodując jej zatkanie.

Fugi polecane do kostki brukowej

Na nawierzchnie z kostki brukowej, ale też płyt betonowych polecane są fugi elastyczne, odporne na warunki atmosferyczne. Wymagania nie tylko te, ale także ekologii (pozwalają wodzie opadowej wsiąkać w grunt) spełniają zaprawy żywiczne. Tworzą na nawierzchni wodoprzepuszczalną i mrozoodporną powłokę. Fugi na bazie żywic są gotowymi produktami do użycia i nie wymagają mieszania. Mogą być szlamowane wodą, bez utraty wytrzymałości, są też samozagęszczalne. Nie zostawiają plam na powierzchni kostek, charakteryzują się również wysoką odpornością na zgniatanie. Produkt ten idealnie sprawdza się w przypadku fugowania tarasów z betonowych kostek brukowych lub płyt wykonanych metodą na sucho, czyli układanych na gruncie. Trzeba pamiętać, że fuga żywiczna nie może być stosowana w przypadku tarasów budowanych na mokro (na wylewce betonowej), ponieważ przepuszcza  ona wodę, która miałaby szkodliwe działanie na warstwę izolacji i klej.

Nawierzchnia betonowa
Autor: Libet Fugowanie nawierzchni betonowych wpływa na ich stabilność, trwałość i walory estetyczne
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej