Wykrywanie podziemnych instalacji

2010-06-21 15:55

Firma Stanley wprowadziła na rynek wykrywacz przewodów IntelliScan. Pomaga on w lokalizacji podziemnych kabli przesyłowych oraz z zastosowaniem dodatkowego osprzętu – instalacji niemetalowych np. kanalizacyjnych.

Podczas prac ziemnych ekipy budowlane często napotykają problemy związane z ustaleniem rozmieszczenia kabli i instalacji przesyłowych. Papierowe mapy bywają niedokładne i istnieje ryzyko przerwania przewodu elektrycznego, czy też instalacji kanalizacyjnej. W takiej sytuacji niezwykle przydatny staje się detektor, który precyzyjnie wskaże położenie wszystkich linii. 
IntelliScan firmy Stanley to prosty w użyciu wykrywacz, który umożliwia szybkie ustalenie położenia instalacji w obszarze prowadzonych prac. Precyzyjnie lokalizuje przewody zasilające, znajdujące się do trzech metrów w ziemi, poprzez wykrywanie emitowanych przez nie fal.
Funkcje lokalizacyjne urządzenia można rozszerzyć korzystając z dodatkowych akcesoriów. Wiele instalacji nie emituje bowiem fal elektromagnetycznych, jak np. kanały ściekowe. W takich przypadkach skuteczny jest nadajnik ułatwiający wyszukiwanie takich podziemnych urządzeń, współpracujący z sondą IntelliSonde, przewodem IntelliRod, klamrą nadawczą Stanley Signal Clamp oraz zestawem Stanley Property Connection.
IntelliSonde sprawdzi się również przy śledzeniu szerokich kanałów, natomiast przewód IntelliRod – przy rurach o mniejszej średnicy. Oba urządzenia, podłączone do IntelliGen, można wprowadzić do poszukiwanej instalacji. Nadajnik generuje fale o częstotliwości 8 kHz lub/i 33 kHz, które są wykrywane przez detektor. Dzięki temu można precyzyjnie określić położenie danego kanału.
Stanley Signal Clamp to klamra nadawcza 100 mm przydatna przy wykrywaniu kabli. Zapięcie jej na wybranym przewodzie wygeneruje w nim pole o częstotliwości wykrywalnej przez IntelliScan.
Ostatnim elementem jest zestaw łączący Stanley Property Connection. Pozwala na precyzyjną lokalizację położenia przewodów elektrycznych w ścianie. Z jednej strony podłączony do nadajnika IntelliGen, a z drugiej do gniazdka elektrycznego, indukuje pole elektromagnetyczne wykrywane przez detektor przewodów.

Dane techniczne IntelliScan:

Częstotliwość odbioru dla

  • kabli elektrycznych: 50 Hz - 1,5 kHz,
  • kabli radiowych 15 kHz – 30 kHz,
  • przy użyciu nadajnika 8 kHz lub 32 kHz.

Dokładność: 10% w zakresie od 0,3 do 3 m.
Głębokość skanowania dla:

  • kabli elektrycznych: 3 m,
  • kabli radiowych: 2 m,
  • przy użyciu nadajnika: 3 m,przy użyciu IntelliSonde: 5 m.

Cena detektora przewodów IntelliScan: 5 400 zł

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej