TPS - system antykradzieżowy Hilti

2007-05-28 5:15

Firma Hilti wprowadza na polski rynek elektroniczny system zabezpieczający narzędzia budowlane przed kradzieżą - TPS (Theft Protection System). W system wyposażono najnowsze elektronarzędzia firmy. TPS to elektroniczna blokada, która uniemożliwia uruchomienie silnika; można ją porównać do rozwiązań typu "immobilizer" stosowanych powszechnie w samochodach.

Firma Hilti - światowy lider w zakresie najnowszych rozwiązań i technologii dla budownictwa - opracowała aktywny system antykradzieżowy o nazwie TPS - Theft Protection System. System TPS to elektroniczna blokada zapobiegająca uruchomieniu silnika, która może być porównana do rozwiązań typu "immobilizer" stosowanych powszechnie w samochodach. Głównym celem systemu antykradzieżowego TPS jest ochrona przed użyciem urządzenia przez osoby niepożądane. System TPS z jednej strony zabezpiecza przed kradzieżą, z drugiej ogranicza dostęp do elektronarzędzia osobom nieupoważnionym do jego obsługi po godzinach pracy. Oznacza to, iż pracownicy nie będą mogli dowolnie korzystać z urządzeń bez zgody i wiedzy ich właściciela.

System TPS bazuje na elektronicznym module, który stanowi integralną część produkowanych przez Hilti narzędzi, oraz na elementach zewnętrznych, tj. Karcie Klienta i Kluczu Aktywacyjnym. Karta i Klucz służą do kodowania i odkodowywania maszyny. Zakres uprawnień do uruchomienia urządzenia można określić zgodnie z życzeniem Klienta. Zaproponowane rozwiązanie w żaden sposób nie zakłóca procesu pracy maszyny.

Dodatkowo każde urządzenie z modułem TPS posiada swój indywidualny numer seryjny, umieszczony na obudowie oraz zakodowany w elektronice. Dzięki takiemu rozwiązaniu osoba lub firma, której skradziono elektronarzędzie, może zgłosić ten fakt w serwisie Hilti. Natychmiast po zgłoszeniu urządzenie trafi do międzynarodowego rejestru maszyn skradzionych. Jeżeli taka maszyna pojawi się w serwisie Hilti, zostanie zidentyfikowana, a jej prawowity właściciel bezzwłocznie o tym fakcie poinformowany. W przypadku kradzieży urządzenia z aktywowanym systemem TPS zostaje ono zablokowane. Oznacza to, że złodziej czy też osoba nieupoważniona nie będą mogli go uruchomić - nawet w przypadku próby usunięcia elektronicznego modułu.

Obecnie w Polsce Hilti oferuje wbudowany moduł TPS w młotach wyburzeniowych i dłutujących, np. TE 905-AVR, TE 706, oraz młotach kombi (wiercąco-kujących), np. TE 76P-ATC, TE 56. Kolejne urządzenia z nowym rozwiązaniem będą wprowadzane w 2006 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej