Termowizja. Kamery termowizyjne Fluke z automatycznym systemem regulacji ostrości

2013-11-15 11:08
Kamera termowizyjna
Autor: FLUKE

Kamery termowizyjne z zaawansowanym systemem łączności to nowość wprowadzona przez firmę Fluke. Każda kamera termowizyjna z nowej serii wyposażona jest w automatyczny system regulacji ostrości LaserSharp™, który do wskazania dokładnego miejsca pomiaru wykorzystuje laser.

Seria kamer termowizyjnych Fluke Ti200, Ti300 i Ti400

Nowe kamery termowizyjne przeznaczone są do diagnostyki instalacji elektrycznych, branży przemysłowej i budowlanej. Różnią się możliwościami pomiarowymi oraz parametrami optyki i wyświetlacza. Najbardziej zaawansowana technicznie jest kamera termowizyjna Ti400. Model ten umożliwia pomiary temperatury w zakresie od -20°C do +1200°C, wyposażony jest w detektor o matrycy 320x240 px. Kamery termowizyjne Ti300 i Ti200 dają możliwość pomiaru temperatury w zakresie od -20°C do +650°C, a ich matryce mają rozdzielczość odpowiednio 240 x 180 px oraz 200 x 150 px. Największą jakość i czytelność obrazów zapewnia użyta w tych modelach, opatentowana przez Fluke technologia IR-Fusion™. Pozwala ona na nakładanie obrazów termicznych z widzialnymi w trybach: obraz w obrazie (PIP), AutoBlend™, czyli przenikanie obrazów termicznego i widzialnego, alarm temperatury – na obrazie widzialnym zaznaczone są tylko elementy o zbyt wysokiej i niskiej temperaturze, wyświetlanie pełnego obrazu termicznego.

Kamera termowizyjna – jak działa system LaserSharp™ 

Przed badaniem termowizyjnym wykonywany jest laserowy pomiar odległości do mierzonego obiektu. Na jego podstawie system automatycznie reguluje ostrość. Wystarczy skierować laser na obiekt, który chcemy skontrolować i nacisnąć spust - otrzymujemy obraz o idealnej ostrości. Działanie metodą „wyceluj i zmierz” znacznie ułatwia i przyspiesza pracę użytkownika, a sama termowizja daje wyjątkowo dokładne pomiary.

Kamery termowizyjne współpracują bezprzewodowo z urządzeniami mobilnymi z systemem iOS. Specjalnie przygotowana aplikacja mobilna Fluke SmartView® jest dostępna bezpłatnie w App Store. Tak jak jej odpowiednik dla komputerów PC, umożliwia ona tworzenie raportów z badań pomiarowych oraz analizę zapisanych obrazów. Dzięki wykorzystaniu urządzeń mobilnych, efekty pomiarów termowizyjnych i raporty można natychmiastowo, bezpośrednio z miejsca pracy przesłać do zleceniodawcy lub przełożonego. Fluke Ti200, Ti300 i Ti400 współpracują też z systemem Fluke CNX™. System CNX łączy bezprzewodowo mierniki napięcia, prądu oraz temperatury i pozwala na przekazywanie wyników pomiarów w czasie rzeczywistym do urządzenia głównego. Urządzeniem centralnym może być komputer, multimetr lub właśnie kamera termowizyjna. Na ekranie kamery mogą być wyświetlane (i zapisywane wraz z mapą cieplną) dane pomiarowe z maksymalnie 5 modułów równocześnie. Wyniki pomiarów można również przechowywać w pamięci flash urządzenia lub na karcie micro SD. Kamery posiadają też złącza USB pozwalające na bezpośrednie transferowanie danych do komputera.

Termowizja z nowymi urządzeniami jest łatwa i wygodna. Nowe kamery termowizyjne wyposażone są w dotykowy ekran o rozdzielczości 640x480. Intuicyjne menu można obsługiwać zarówno za pomocą ekranu, jak i klasycznych przycisków. Dodatkowym udogodnieniem są nagrania głosowe - do każdego zapisanego obrazu można nagrać 60 sekundową „notatkę”. Eliminuje to konieczność sporządzania ręcznych zapisków i zapewnia powiązanie notatki z obrazem. Do wyników pomiarów można również dodawać adnotacje tekstowe oraz dodatkowe zdjęcia (funkcja IR-PhotoNotes™), np. otoczenia punktu pomiarowego. Kamery zasilane są akumulatorami litowo-jonowymi ze wskaźnikiem poziomu naładowania. Akumulator pozwala na 4 godziny ciągłej pracy i jest łatwy do wymiany nawet w rękawicach ochronnych (w zestawie znajdują się dwa akumulatory). Kamery termowizyjne mają mocną konstrukcję - wytrzymują upadek z wysokości 2 m. Są odporne na kurz i wodę (IP54).

Kamera termowizyjna
Autor: FLUKE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej