Termowizja. Kamery termowizyjne Fluke z automatycznym systemem regulacji ostrości

2013-11-15 11:08
Kamera termowizyjna
Autor: FLUKE

Kamery termowizyjne z zaawansowanym systemem łączności to nowość wprowadzona przez firmę Fluke. Każda kamera termowizyjna z nowej serii wyposażona jest w automatyczny system regulacji ostrości LaserSharp™, który do wskazania dokładnego miejsca pomiaru wykorzystuje laser.

Seria kamer termowizyjnych Fluke Ti200, Ti300 i Ti400

Nowe kamery termowizyjne przeznaczone są do diagnostyki instalacji elektrycznych, branży przemysłowej i budowlanej. Różnią się możliwościami pomiarowymi oraz parametrami optyki i wyświetlacza. Najbardziej zaawansowana technicznie jest kamera termowizyjna Ti400. Model ten umożliwia pomiary temperatury w zakresie od -20°C do +1200°C, wyposażony jest w detektor o matrycy 320x240 px. Kamery termowizyjne Ti300 i Ti200 dają możliwość pomiaru temperatury w zakresie od -20°C do +650°C, a ich matryce mają rozdzielczość odpowiednio 240 x 180 px oraz 200 x 150 px. Największą jakość i czytelność obrazów zapewnia użyta w tych modelach, opatentowana przez Fluke technologia IR-Fusion™. Pozwala ona na nakładanie obrazów termicznych z widzialnymi w trybach: obraz w obrazie (PIP), AutoBlend™, czyli przenikanie obrazów termicznego i widzialnego, alarm temperatury – na obrazie widzialnym zaznaczone są tylko elementy o zbyt wysokiej i niskiej temperaturze, wyświetlanie pełnego obrazu termicznego.

Kamera termowizyjna – jak działa system LaserSharp™ 

Przed badaniem termowizyjnym wykonywany jest laserowy pomiar odległości do mierzonego obiektu. Na jego podstawie system automatycznie reguluje ostrość. Wystarczy skierować laser na obiekt, który chcemy skontrolować i nacisnąć spust - otrzymujemy obraz o idealnej ostrości. Działanie metodą „wyceluj i zmierz” znacznie ułatwia i przyspiesza pracę użytkownika, a sama termowizja daje wyjątkowo dokładne pomiary.

Kamery termowizyjne współpracują bezprzewodowo z urządzeniami mobilnymi z systemem iOS. Specjalnie przygotowana aplikacja mobilna Fluke SmartView® jest dostępna bezpłatnie w App Store. Tak jak jej odpowiednik dla komputerów PC, umożliwia ona tworzenie raportów z badań pomiarowych oraz analizę zapisanych obrazów. Dzięki wykorzystaniu urządzeń mobilnych, efekty pomiarów termowizyjnych i raporty można natychmiastowo, bezpośrednio z miejsca pracy przesłać do zleceniodawcy lub przełożonego. Fluke Ti200, Ti300 i Ti400 współpracują też z systemem Fluke CNX™. System CNX łączy bezprzewodowo mierniki napięcia, prądu oraz temperatury i pozwala na przekazywanie wyników pomiarów w czasie rzeczywistym do urządzenia głównego. Urządzeniem centralnym może być komputer, multimetr lub właśnie kamera termowizyjna. Na ekranie kamery mogą być wyświetlane (i zapisywane wraz z mapą cieplną) dane pomiarowe z maksymalnie 5 modułów równocześnie. Wyniki pomiarów można również przechowywać w pamięci flash urządzenia lub na karcie micro SD. Kamery posiadają też złącza USB pozwalające na bezpośrednie transferowanie danych do komputera.

Termowizja z nowymi urządzeniami jest łatwa i wygodna. Nowe kamery termowizyjne wyposażone są w dotykowy ekran o rozdzielczości 640x480. Intuicyjne menu można obsługiwać zarówno za pomocą ekranu, jak i klasycznych przycisków. Dodatkowym udogodnieniem są nagrania głosowe - do każdego zapisanego obrazu można nagrać 60 sekundową „notatkę”. Eliminuje to konieczność sporządzania ręcznych zapisków i zapewnia powiązanie notatki z obrazem. Do wyników pomiarów można również dodawać adnotacje tekstowe oraz dodatkowe zdjęcia (funkcja IR-PhotoNotes™), np. otoczenia punktu pomiarowego. Kamery zasilane są akumulatorami litowo-jonowymi ze wskaźnikiem poziomu naładowania. Akumulator pozwala na 4 godziny ciągłej pracy i jest łatwy do wymiany nawet w rękawicach ochronnych (w zestawie znajdują się dwa akumulatory). Kamery termowizyjne mają mocną konstrukcję - wytrzymują upadek z wysokości 2 m. Są odporne na kurz i wodę (IP54).

Kamera termowizyjna
Autor: FLUKE
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej