Szczypce to podstawa

2009-03-31 11:27
Szczypce to podstawa
Autor: Stanley

Szczypce to jedne z podstawowych narzędzi używanych zarówno przez profesjonalistów, jak i podczas prac domowych. Warto zatem wiedzieć, jaki jest ich podział w zależności od przeznaczenia.

Różnorodne rodzaje oraz wiele możliwości zastosowań to cechy, które charakteryzują grupę narzędzi zwaną szczypcami. Ponieważ wykorzystywane są one niemal wszędzie, dlatego Stanley przygotował zestawienie prezentujące typy szczypiec, które można spotkać najczęściej.

Szczypce uniwersalne (tzw. kombinerki)

Charakteryzują się spłaszczonymi szczękami z licznym żłobieniem, które zapobiega wyślizgiwaniu się chwyconego przedmiotu i umożliwia łatwe manipulowanie nim.
Służą przede wszystkim do przytrzymywania i cięcia, a także ściągania izolacji z przewodów.

Szczypce to podstawa
Autor: Stanley Szczypce uniwersalne FatMax

Cęgi czołowe (tzw. obcęgi)

Mają łukowate szczęki zakończone ostrzami, które służą przede wszystkim do przecinania drutu. Sprawdzają się również przy wyciąganiu gwoździ oraz pracach seryjnych. Zaletą tego rodzaju szczypiec jest niewielka siła nacisku potrzebna podczas ich używania.
W ramach tej grupy firma Stanley oferuje użytkownikom serię szczypiec MaxSteel, które przystosowane są do cięcia drutów hartowanych.

Szczypce to podstawa
Autor: Stanley Szczypce czołowe MaxSteel VDE

Szczypce płaskie, wydłużone i okrągłe

Są to narzędzia o odpowiednio uformowanych końcówkach służące do zakrzywiania drutów i przewodów oraz do nadawania im odpowiedniego kształtu. Niektóre z nich mają również ostre krawędzie przeznaczone do cięcia drutów miedzianych, aluminiowych oraz miękkich – stalowych.

Szczypce to podstawa
Autor: Stanley Szczypce okrągłe Dynagrip i wydłużone Dynagrip

Szczypce nastawne

Dzięki łatwej zmianie rozwarcia szczęk są przystosowane do pracy w dużym zakresie rozpiętości rozmiarów. Wykorzystany mechanizm blokowania szczypiec umożliwia silne i pewne uchwycenie przedmiotu. Narzędzie przeznaczone jest głównie do prac hydraulicznych i monterskich.

Szczypce to podstawa
Autor: Stanley Szczypce nastawne FatMax

Szczypce VDE

Ten typ narzędzi umożliwia bezpieczne wykonywanie prac pod napięciem 1000 V, dzięki czemu sprawdza się zarówno w ekwipunku profesjonalistów, jak i podczas drobnych domowych napraw instalacji elektrycznej.
Dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa firma Stanley testuje wszystkie rękojeści szczypiec z serii MaxSteel VDE pod napięciem 10 000 V.

Szczypce to podstawa
Autor: Stanley Szczypce do zdejmowania izolacji MaxSteel VDE

Szczypce Morse’a

Mają wbudowaną blokadę, która umożliwia zaciśnięcie narzędzia na uchwyconym przedmiocie. Specjalna śruba reguluje siłę docisku, a mechanizm zwalniający pozwala na łatwe poluzowanie uchwytu. Dostępne są z różnymi rodzajami szczęk (w ofercie firmy Stanley m.in. typ C lub V). Przeznaczone głównie do prac hydraulicznych oraz monterskich.

Szczypce to podstawa
Autor: Stanley Szczypce Morse'a o zaokrąglonych szczękach
Szczypce to podstawa
Autor: Stanley Szczypce Morse'a typ C i typ V
Szczypce to podstawa
Autor: Stanley Szczypce Morse'a o szczękach prostych i wydłużonych prostych

W ofercie firmy Stanley dostępne są 3 główne linie szczypiec: FatMax, MaxSteel oraz Dynagrip. Serie FatMax i MaxSteel charakteryzują się szczękami odkuwanymi ze stali stopowej i poddawanymi obróbce cieplnej gwarantującej odpowiednią trwałość. Dodatkowo ultradźwiękowa kontrola ostrzy tnących zapewnia ich wysoką jakość. Z kolei linia Dynagrip wyróżnia się rękojeścią pokrytą materiałem zapobiegającym ślizganiu się dłoni, co gwarantuje pewny chwyt oraz wygodę pracy. W serii tej znajduje się szeroka gama szczypiec oferowanych z różnorodnymi szczękami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej