System dozowania kotew żywicznych

2008-09-09 13:50
System dozowania kotew żywicznych
Autor: brak danych

Tradycyjne metody pakowania kotew chemicznych, czyli plastikowe tuby oraz kapsuły, mają ograniczenia - tego typu opakowanie wpływa na efektywność prac. W odróżnieniu od tradycyjnych systemów dozowania kotew żywicznych, system CFS nie wymaga odcinania końcówki folii - otwiera się ona samodzielnie pod ciśnieniem pistoletu.

Pod marką Rawl Fixings firma Koelner wprowadziła na rynek system dozowania kotew chemicznych - RAWL CFS (Cartridge Free System). W odróżnieniu od innych kotew chemicznych, system nie ma kartridża i jest wygodny w użyciu.
Kotwy mechaniczne działają na zasadzie rozprężania się w podłożu, powodując naprężenie wstępne już na etapie montażu. Dlatego nie są one zalecane do stosowania w przypadku małych rozstawów międzyosiowych oraz blisko krawędzi. Dobrą alternatywą są kotwy chemiczne, które nie działają na zasadzie rozprężenia.

 

System CFS redukuje czynności związane z wymianą ładunku żywicznego do minimum. Ładunek żywiczny wkłada się do miksera, który umieszcza się w otworze dozownika i zabezpiecza przy pomocy osłonki zatrzaskowej. Końcówka miksera jest dopasowana do otworu dozownika (dzięki temu mikser nie musi być za każdym razem zakręcany i odkęcany). Konstrukcja dozownika oraz elastyczność folii ładunku znacznie ułatwiają wyciskanie żywicy. W porównaniu z tradycyjnymi systemami kartridżowymi praca jest szybsza i bardziej efektywna. Produkt został opatentowany na terytorium UE.

W ramach systemu dostępne są trzy rodzaje żywic:

  • RP30 (żywica poliestrowa),
  • RM50 (żywica poliestrowa bez styrenu),
  • RV200 (żywica vinilestrowa bez styrenu).

W ofercie CFS znajdują się żywice odpowiednie do stosowania zarówno w podłożach pełnych (cegła, kamień, beton, bloczki betonowe, gazobeton), jak i otworowych (pustak ceramiczny, cegła dziurawka, cegła drążona). W ostatnim przypadku należy użyć tulei siatkowej, a przy zastosowaniu żywicy RV200 otwór musi zostać oczyszczony.
Zestaw CFS zawiera 4 ładunki żywiczne i 2 miksery, jest dostępny w opakowaniu walizkowym z rączką.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej