Profesjonalne elektronarzędzia – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?
![Profesjonalne elektronarzędzia – na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?](https://cdn.galleries.smcloud.net/t/galleries/gf-4J3q-rtKo-5KAL_profesjonalne-elektronarzedzia-na-co-zwrocic-uwage-przy-ich-wyborze-664x442.jpg)
Profesjonalne elektronarzędzia stanowią podstawowe wyposażenie warsztatów i firm budowlano-remontowych. Wybierając odpowiedni sprzęt dla budowlańca, należy kierować się wieloma czynnikami, takimi jak wydajność, konstrukcja, ale i również wygoda użytkowania oraz funkcjonalność. Na co jeszcze zwrócić uwagę przed zakupem? Przeczytaj nasz poradnik wyboru elektronarzędzi.
Spis treści
- Jak kupować profesjonalne elektronarzędzia? – ogólne wskazówki
- Czym się kierować szukając dobrych elektronarzędzi dla budowlańca?
Jak kupować profesjonalne elektronarzędzia? – ogólne wskazówki
Żaden budowlaniec lub fachowiec od remontów nie obędzie się bez sprawdzonego sprzętu. Elektronarzędzia są niezastąpione w pracy z drewnem, metalem czy betonem. Profesjonalne elektronarzędzia muszą być odporne na duże obciążenie oraz wysoką częstotliwość pracy, ponieważ stanowią w pewien sposób przedłużenie ręki fachowca. Nie ma tu mowy o częstych usterkach, nieergonomicznej budowie czy słabych warunkach serwisowych.
Szukając dobrego sprzętu do pracy, warto zwrócić uwagę na:
- rodzaj zasilania: od tego parametru zależy mobilność i wygoda użytkowania; elektronarzędzia mogą być zasilane prądem zmiennym (narzędzia sieciowe) lub stałym (akumulatorowe). Te pierwsze są z reguły mocniejsze i sprawdzają się przy długotrwałych rodzajach prac. Zaletą narzędzi akumulatorowych jest duża swoboda ruchu, ale ich czas pracy ogranicza pojemność baterii;
- moc: miara zużycia energii i możliwości jej wygenerowania; im większa moc danego elektronarzędzia, tym lepsza wydajność i szybsze efekty pracy;
- komfort użytkowania: odpowiednio wyważone i niezbyt ciężkie urządzenie to podstawa; powinno również mieć wyprofilowany uchwyt oraz być łatwe w obsłudze. Dzięki temu praca będzie efektywniejsza i mniej mecząca;
- marka sprzętu: wybór elektronarzędzi od znanych renomowanych producentów to zawsze bezpieczniejsza opcja, inwestycja w taki sprzęt zwykle oznacza dłuższą żywotność, lepszą wydajność oraz mniejsze ryzyko przedwczesnego zużycia. Wybór sprawdzonych marek to również dostęp do profesjonalnego serwisu;
- cena: nie ulega wątpliwości, że cena elektronarzędzi zwykle idzie w parze z ich jakością, ale nie należy przesadzać; sprzęt do prac budowlanych i remontowych musi być dostosowany do wymagań użytkownika. Fachowcy czasem lubią mieć w zapasie dwa sprzęty o podobnych parametrach, lecz z różnych półek cenowych – droższy do cięższych prac i tańszy do poprawek;
- dodatkowe funkcje: ułatwiają i zwiększają bezpieczeństwo korzystania z danego elektronarzędzia. Do przydatnych funkcji należą m.in.: regulacja prędkości, system antywibracyjny, blokada włącznika, osłony ochronne, automatyczne wyłączanie na wypadek przeciążenia; system odprowadzania pyłu, itp.
Warto zwrócić również uwagę na systemy narzędzi coraz częściej oferowane przez różne firmy. Dotyczą one przede wszystkim elektronarzędzi akumulatorowych, które są ze sobą kompatybilne. Oczywiście z jednej strony jest to chwyt marketingowy producentów polegający na przywiązaniu klienta do danej marki. Z drugiej strony to znaczne ułatwienie dla użytkowników, ponieważ jeden akumulator pasuje do różnych sprzętów.
Czym się kierować szukając dobrych elektronarzędzi dla budowlańca?
Budowa domu, remont, usługi wykończeniowe – branża budowlana obejmuje cały przekrój różnych prac. Oczywiście wykonywane są one przy pomocy szeregu elektronarzędzi oraz narzędzi ręcznych, które umożliwiają przeprowadzenie tych robót. Do najczęściej używanego sprzętu przez budowlańców należą: wiertarki, wkrętarki, szlifierki, wyrzynarki oraz pilarki. Zebraliśmy najważniejsze parametry tych narzędzi, by pomóc w wyborze najlepszego modelu.
Wiertarka i wiertarko-wkrętarka
Wiertarka to podstawa w skrzynce z narzędziami każdego fachowca, nie tylko tego pracującego na budowie. Umożliwia wiercenie otworów w różnych powierzchniach, w zależności od zastosowanego wiertła. Pytaniem, które zadaje sobie wiele osób, jest: czy kupić osobno wiertarkę i wkrętarkę czy może postawić na wiertarko-wkrętarkę. To oczywiście zależy, ponieważ każde z tych urządzeń ma swoje wady i zalety. Dla fachowca wiercącego w metalu czy betonie, solidna wiertarka sprawdzi się lepiej. Osobno warto dokupić uniwersalną wiertarko-wkrętarkę.
Przebierając wśród wielu modeli, dobrze jest postawić na wiertarkę z udarem. Mechanizm udarowy pozwala na sprawniejsze wiercenie zwłaszcza w twardych materiałach. Do betonu, cegieł i kamienia zaleca się wybór udaru pneumatycznego nad mechanicznym. Warto zwrócić również uwagę na systemy mocowania SDS, które umożliwiają łatwą wymianę wierteł.
Polecany artykuł:
Młotowiertarka
Pracując ze szczególnie opornymi materiałami, czasem nawet wiertarka udarowa wymaga wsparcia. Wtedy pomocna okazuje się młotowiertarka, czyli urządzenie łączące funkcję wiercenia z kuciem. W urządzeniu zastosowany jest wydajny udar pneumatyczny wykonujący ruchy posuwisto-zwrotne.
Czym się kierować, wybierając młotowiertarkę? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na energię udaru – do profesjonalnego użytku powinna ona znajdować się w graniach 5–10 J. Oprócz tego ważna jest prędkość obrotowa urządzenia, którą dobiera się w zależności od przeznaczenia danego sprzętu. Przykładowo, do wiercenia w drewnie wystarczy 800–1200 obr./min., natomiast w betonie 1200–1800 obr./min. Należy przestrzegać określonych parametrów, ponieważ zbyt wysokie prędkości mogą doprowadzić do złamania wiertła, a nawet spalenia materiału, jeśli jest to np. drewno.
Podobnie jak w przypadku wiertarek, tu również warto zwrócić uwagę na uchwyty SDS. Obecnie dostępne sprzęty mają uchwyty SDS-Plus oraz SDS-Max. Ten drugi nadaje się do cięższych prac, dlatego wzmocniony jest tu nie tylko uchwyt, ale i cała konstrukcja.
Pilarka tarczowa
To popularne narzędzie do cięcia różnych materiałów, zarówno drewna, jak i metalu czy tworzyw sztucznych. Wyróżnia się pilarki ręczne oraz stołowe. Te drugie to sprzęt stacjonarny, stosowany głównie w warsztatach. Na budowie sprawdzą się natomiast pilarki ręczne z tarczami o średnicach 130‒250 mm lub większych.
Podobnie jak w przypadku innych elektronarzędzi, podstawowym parametrem wyboru jest moc. Im jest ona większa, tym wydajniejsza praca oraz lepsza kontrola cięcia. Zakres mocy 1200‒1400 W sprawdzi się na co dzień, natomiast do cięższych prac warto wybrać pilarki o mocy 1600‒1800 W.
Podczas pracy z pilarką ważna jest precyzyjna linia cięcia. Niektóre modele wyposażone są w duży zakres regulacji, np. pracę pod dużym kątem, a także laser ułatwiający proste przecinanie powierzchni. Jeśli mowa o cięciu, zwróć również uwagę na bezpieczeństwo. Taki sprzęt zawsze musi być wyposażony w osłonę tarczy oraz hamulec.
Wyrzynarka
Wyrzynarka to precyzyjne urządzenie tnące, które sprawdza się zwłaszcza w pracach wykończeniowych czy przygotowywaniu mebli pod wymiar. Najczęściej wykorzystywana jest to cięcia drewna, ale również miękkiego metalu czy ceramiki.
Oprócz akumulatorowych i stacjonarnych dostępne są również wyrzynarki pneumatyczne oraz wahadłowe. Wybierając idealny model, zastanów się najpierw, jakie materiały zamierzasz ciąć, a następnie dostosuj do tego moc – im większa, tym więcej możliwości w użytkowaniu.
W przypadku wyrzynarek bardzo ważny jest komfort pracy, a co za tym idzie, ergonomia urządzenia. Najczęstsze problemy pojawiające się podczas użytkowania wyrzynarki, to krzywe i nieregularne cięcie. Dlatego należy pamiętać o wygodnej konstrukcji i dobrym chwycie. Ponadto dobrze, jeśli sprzęt jest wyposażony w takie funkcje, jak: cięcie skośne (do prac przy kątach), łatwa wymiana ostrza oraz kontrola głębokości cięcia.
Szlifierka kątowa
O jej popularności świadczą chociażby potoczne nazwy nadawane na ten sprzęt w różnych regionach i środowiskach pracowniczych. „Boszówka”, czy też „kątówka”, przeznaczona jest do cięcia i szlifowania.
Przed zakupem zastanów się nad rozmiarem sprzętu. Najczęściej dostępne są szlifierki przeznaczone do tarcz w rozmiarach 115, 125, 150, 180 i 230 mm. Najpopularniejsze, ze względu na większą precyzyjność, są pierwsze dwa rodzaje – 115 i 125 mm. Pamiętaj, że jeśli urządzenie będzie używane często i do przecinania grubych elementów, lepiej będzie postawić na większe tarcze.
Jeśli chodzi o regulację prędkości obrotów, ten parametr sprawdzi się raczej w przypadku dużej różnorodności prac. Jeśli na co dzień tniesz podobne materiały, funkcja ta będzie zbędna. Ogółem rzecz biorąc, prosta, ale solidnie wykonana szlifierka kątowa o mocy dopasowanej do docelowych prac będzie najlepszym rozwiązaniem.
- Zobacz galerię: Ekologiczne budynki biurowe i mixed-use z certyfikatem BREEAM
Autor: materiały prasowe Karimpol
Korzystając z energii OZE biurowiec, a tym samym jego użytkownicy, generują mniejszy ślad węglowy, co redukuje emisję zanieczyszczeń i ilość wytwarzanych odpadów.