Pomoc w niwelacji terenu

2007-05-24 14:38

W połączeniu z laserem obrotowym dowolnej marki, można nią wykonywać wszelkie pomiary wysokościowe. Pomiary wykonywane tym przyrządem nie wymagają obliczeń. Laserowa łata niwelacyjna wyposażona jest na całej swojej długości pomiarowej w fototranzystory. Obracający się promień laserowy dowolnego niwelatora laserowego padając na łatę wytwarza prąd w "trafionym" tranzystorze laserowym, który za pomocą urządzenia elektrycznego przetwarzany jest na cyfrową wartość pomiarową.

Laserowa, elektroniczna łata niwelacyjna marki Nedo jest w pełni zautomatyzowana. Opracowano ją z myślą o zastosowaniu w budownictwie. W połączeniu z laserem obrotowym dowolnej marki, można nią wykonywać wszelkie pomiary wysokościowe. Pomiary wykonywane tym przyrządem nie wymagają obliczeń. Laserowa łata niwelacyjna wyposażona jest na całej swojej długości pomiarowej w fototranzystory. Obracający się promień laserowy dowolnego niwelatora laserowego padając na łatę wytwarza prąd w "trafionym" tranzystorze laserowym, który za pomocą urządzenia elektrycznego przetwarzany jest na cyfrową wartość pomiarową. Laserowa łata niwelacyjna jest wyposażona w wysuwaną stopkę, która automatycznie zatrzaskuje się przy rozciągnięciu na wysokość 1m i 1,5m. W tych pozycjach długość wysuwu stopki jest dodawana automatycznie do wyniku pomiaru. Dla całej łaty zakres pomiaru wynosi 2,78m.

Laserowa łata niwelacyjna seryjnie wyposażona jest w przenośny moduł pamięci . Moduł pozwala na zapisanie w pamięci 250 wartości wraz z kolejnym numerem. Moduł pamięci można wyjąć z łaty i włożyć do "interfejsu Nedo", za pomocą którego transmituje się dane do komputera w systemie MS-DOS.

Pomiary jak przy łacie niwelacyjnej

Po włączeniu i skierowaniu łaty na obracający się laser na wyświetlaczu pojawia się wysokość padającego promienia laserowego.

Pomiary względne

Poprzez naciśnięcie przycisku zerującego można zdefiniować dowolny punkt odniesienia jako punkt zerowy w danym ciągu pomiarów. Dalsze pomiary odnoszą się wtedy do wybranego punktu zerowego.

Pomiary odnoszące się do poziomu morza


Za pomocą kombinacji przycisków można wprowadzić na łacie wysokość poziomu morza dla punktu wyjściowego. Dalsze pomiary wskazują na wyświetlaczu automatycznie daną wysokość od poziomu morza.

Przestawienie lasera

Przy przestawieniu lasera należy określić wynikającą z tego różnicę wysokości, którą przy dalszych pomiarach przyjmuje się jako wartość korygującą. Laserowa łata niwelacyjna sama określa wartości korygujące i automatycznie je uwzględnia. Przed i po przestawieniu lasera należy jednak nacisnąć przycisk. Dzięki tej funkcji dowolnie długie odcinki pomiarowe można odnieść bez wykonywania obliczeń do początkowego punktu wyjściowego. Poza tym przy kilkudniowych przerwach wartość korygująca pozostaje niezmieniona. To oznacza, że jeśli przed ostatnim pomiarem na koniec tygodnia zostanie naciśnięty przycisk przestawienia i po pierwszym pomiarze w następnym tygodniu ponownie naciśnie się ten przycisk, to nadal będzie zachowane nawiązanie do pierwotnego punktu odniesieni

Dane techniczne

Długość całkowita [m]

1,85

Długość całkowita z wysuniętą stopką [m]

3,35

Zakres pomiaru [m]

2,78

Odstęp między fototranzystorami [mm]

5

Rozdzielczość [mm]

±2,5

Zasilanie

6 baterii 1,5V

Czas pracy

ok. 50 godz.

Maks. Odl.

w zależności od rodzaju lasera: 300m

Możliwy laser

laser diodowy lub helowo-neonowy

 

 

 

 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej