Pistolet do pian

2008-06-20 9:55

Piana poliuretanowa jest wielofunkcyjnym materiałem syntetycznym wykorzystywanym do mocowania, wypełniania, izolowania, utwierdzania, formowania, doszczelniania, wyciszania dużych i małych pęknięć oraz szczelin w betonie, tynku, cegle, deskach podłogowych, szkle, drewnie i styropianie. Piany poliuretanowe są często używane podczas wznoszenia i renowacji budynków.

Do aplikacji pian powinny być stosowane profesjonalne pistolety. Niewłaściwa obsługa i konserwacja urządzenia może doprowadzić do jego zatkania lub zniszczenia.

Utrzymanie i czyszczenie pistoletu

 • Częściowo zużyta puszka z pianą może pozostać na pistolecie. Nie jest konieczne czyszczenie pistoletu do chwili, kiedy puszka nie zostanie całkowicie opróżniona.

 • Po opróżnieniu puszki i jej zdjęciu z pistoletu, należy szybko oczyścić pistolet z resztek piany, by zapobiec stwardnieniu materiału w jego wnętrzu. Kiedy piana stwardnieje w pistolecie, żaden rozpuszczalnik jej nie rozpuści.

 • Pistolet należy oczyścić środkiem czyszczącym zalecanym przez producenta urządzenia. Inny rozpuszczalnik może zniszczyć pistolet. Nie należy używać do czyszczenia wody (wilgoć przyspiesza proces wiązania).

 • Podczas czyszczenia rozpuszczalnik należy pozostawić w pistolecie przez ok. 2 minuty, a potem wylać go przyciskając spust. Czynność tą należy powtarzać dopóki rozpuszczalnik nie będzie wypływał czysty, bez śladu piany.

 • Kiedy piana zaschnie w pistolecie, trzeba odkręcić pokrętło regulacyjne i wyciągnąć iglicę. Iglicę należy oczyścić z zaschniętej piany nie rysującym narzędziem. Utwardzona piana może uszkodzić pistolet.

 • Iglicę należy nasmarować przed włożeniem jej do pistoletu.

 • Nie można także zapomnieć o czyszczeniu czyścikiem gniazda głowicy ze świeżej piany, inaczej zasychająca piana zaklei zaworek zwrotny. Wtedy po zdjęciu puszki piana nie będzie wychodzić z pistoletu oraz uniknie się przyklejenia następnej puszki do głowicy pistoletu.

Problemy podczas pracy

1. Piana wypływa nawet kiedy pistolet nie jest używany:

 • należy odkręcić puszkę i opróżnić wnętrze pistoletu z piany, następnie przepłukać go rozpuszczalnikiem;

 • iglicę wyczyścić delikatnie z zaschniętej piany;

 • odkręcić przednią dyszę używając klucza. Sprawdzić czy nie jest zatkana, jeśli tak, delikatnie ją wyczyść;

 • przednia dysza będzie się z czasem wycierać, co spowoduje niekontrolowany wyciek piany, wtedy należy wymienić pistolet na nowy.

2. Jeśli puszka zablokuje się na zaworze pistoletu:

 • należy spróbować ostrożnie ją odkręcić.

Jeśli puszka jest już pusta, wypuścić z niej resztę gazu i dopiero wtedy spróbować ją zdjąć.
Jeśli nie jest jeszcze opróżniona, należy uważać, ponieważ pojemnik jest pod ciśnieniem i może wybuchnąć (jeżeli zostanie uszkodzony - przebity).

BHP


Nigdy nie należy kierować strumienia powietrza na ludzi ani na zwierzęta. Trzeba nosić odpowiednią ochronę twarzy i rąk. Korzystać z rad producenta umieszczonych na pojemniku. Trzymać pistolet z daleka od dzieci. Nie używać w zamkniętych pomieszczeniach. Jeśli jest to niemożliwe, należy zapewnić dobrą wentylację.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej