Osadzak DX E72

2007-05-24 15:35

Dotychczas technika montażu bezpośredniego (czyli wbijania elementów mocujących w podłoże betonowe lub stalowe bez uprzedniego nawiercania i wkładania tulei kotwiącej) kojarzona była raczej z szybkimi zamocowaniami seryjnymi na dużych i średnich budowach.

Firma Hilti wprowadziła na rynek nowy osadzak DX E72. Urządzenie jest przeznaczone do uniwersalnych, lekkich zamocowań w betonie i stali. Dotychczas technika montażu bezpośredniego (czyli wbijania elementów mocujących w podłoże betonowe lub stalowe bez uprzedniego nawiercania i wkładania tulei kotwiącej) kojarzona była raczej z szybkimi zamocowaniami seryjnymi na dużych i średnich budowach.
Nowe narzędzie - osadzak DX E72 - skonstruowano z myślą o małych firmach budowlanych.
Najważniejszą zaletą osadzaka jest możliwość wykonywania lekkich zamocowań w betonie i stali niezależnie od istnienia źródła napięcia w miejscu wykonywania robót. Nie ma także konieczności wcześniejszego wiercenia otworów w podłożu.
Firma oferuje naboje o kalibrze 5,6/16 ND o czterech różnych stopniach mocy, co pozwala użytkownikowi dobrać odpowiednią energię osadzenia i wykonywać zamocowania na podłożach o różnej twardości i grubości.
Szeroka oferta elementów mocujących (gwoździe i kołki gwintowane o różnych długościach) sprawia, że narzędzie jest uniwersalne.

Zastosowania

  • szybkie, uniwersalne zamocowania w betonie i stali gwoździami o długości do 72 mm oraz kołkami gwintowanymi M6 i M8,
  • zamocowania elektryczne - mocowanie rurek instalacyjnych, przewodów elektrycznych, elementów lekkiego osprzętu,
  • zabezpieczenia szalunków budowlanych - mocowanie ograniczników szalunkowych w celu pozycjonowania deskowań,
  • mocowanie różnego rodzaju listew, siatek itp.,
  • połączenia demontowalne przy wykorzystaniu kołków gwintowanych osadzonych w podłożu.

 

Najważniejsze dane techniczne  
 Siła docisku  min. 100 N
 Masa  2 kg
 Długość  385 mm
 Szerokość  48 mm
 Wysokość  154 mm
 Naboje  5,6/16 ND, cztery stopnie mocy
 Mocowanie  na stali o grubości min. 4 mm oraz
betonie o grubości min. 100 mm

 

Urządzenie wyposażono w szereg zabezpieczeń (m.in. tłok pośredni wbijający gwóźdź w podłoże, zabezpieczenie przed odpaleniem przy upadku narzędzia na twarde podłoże, zabezpieczenie spustu).
Tłok pośredni absorbuje ok. 95% energii naboju, przez co element mocujący wnika w podłoże w sposób kontrolowany przy stosunkowo niskiej prędkości wylotowej. Proces osadzania kończy się z chwilą zatrzymania tłoka w osadzaku. Dzięki temu nie ma ryzyka przestrzelenia podłoża (oczywiście przy prawidłowym zastosowaniu narzędzia).
Ergonomiczna konstrukcja, automatyczne usuwanie zużytych nabojów, wyściełana rękojeść oraz niewielka masa urządzenia (tylko 2 kg) zapewniają komfort pracy. Duża szybkość osadzania sprawia, że ta metoda montażu należy do najszybszych w technice lekkich zamocowań w branży budowlanej.
Na osadzak firma udziela 5-letniej gwarancji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej