Osadzak DX E72

2007-05-24 15:35

Dotychczas technika montażu bezpośredniego (czyli wbijania elementów mocujących w podłoże betonowe lub stalowe bez uprzedniego nawiercania i wkładania tulei kotwiącej) kojarzona była raczej z szybkimi zamocowaniami seryjnymi na dużych i średnich budowach.

Firma Hilti wprowadziła na rynek nowy osadzak DX E72. Urządzenie jest przeznaczone do uniwersalnych, lekkich zamocowań w betonie i stali. Dotychczas technika montażu bezpośredniego (czyli wbijania elementów mocujących w podłoże betonowe lub stalowe bez uprzedniego nawiercania i wkładania tulei kotwiącej) kojarzona była raczej z szybkimi zamocowaniami seryjnymi na dużych i średnich budowach.
Nowe narzędzie - osadzak DX E72 - skonstruowano z myślą o małych firmach budowlanych.
Najważniejszą zaletą osadzaka jest możliwość wykonywania lekkich zamocowań w betonie i stali niezależnie od istnienia źródła napięcia w miejscu wykonywania robót. Nie ma także konieczności wcześniejszego wiercenia otworów w podłożu.
Firma oferuje naboje o kalibrze 5,6/16 ND o czterech różnych stopniach mocy, co pozwala użytkownikowi dobrać odpowiednią energię osadzenia i wykonywać zamocowania na podłożach o różnej twardości i grubości.
Szeroka oferta elementów mocujących (gwoździe i kołki gwintowane o różnych długościach) sprawia, że narzędzie jest uniwersalne.

Zastosowania

  • szybkie, uniwersalne zamocowania w betonie i stali gwoździami o długości do 72 mm oraz kołkami gwintowanymi M6 i M8,
  • zamocowania elektryczne - mocowanie rurek instalacyjnych, przewodów elektrycznych, elementów lekkiego osprzętu,
  • zabezpieczenia szalunków budowlanych - mocowanie ograniczników szalunkowych w celu pozycjonowania deskowań,
  • mocowanie różnego rodzaju listew, siatek itp.,
  • połączenia demontowalne przy wykorzystaniu kołków gwintowanych osadzonych w podłożu.

 

Najważniejsze dane techniczne  
 Siła docisku  min. 100 N
 Masa  2 kg
 Długość  385 mm
 Szerokość  48 mm
 Wysokość  154 mm
 Naboje  5,6/16 ND, cztery stopnie mocy
 Mocowanie  na stali o grubości min. 4 mm oraz
betonie o grubości min. 100 mm

 

Urządzenie wyposażono w szereg zabezpieczeń (m.in. tłok pośredni wbijający gwóźdź w podłoże, zabezpieczenie przed odpaleniem przy upadku narzędzia na twarde podłoże, zabezpieczenie spustu).
Tłok pośredni absorbuje ok. 95% energii naboju, przez co element mocujący wnika w podłoże w sposób kontrolowany przy stosunkowo niskiej prędkości wylotowej. Proces osadzania kończy się z chwilą zatrzymania tłoka w osadzaku. Dzięki temu nie ma ryzyka przestrzelenia podłoża (oczywiście przy prawidłowym zastosowaniu narzędzia).
Ergonomiczna konstrukcja, automatyczne usuwanie zużytych nabojów, wyściełana rękojeść oraz niewielka masa urządzenia (tylko 2 kg) zapewniają komfort pracy. Duża szybkość osadzania sprawia, że ta metoda montażu należy do najszybszych w technice lekkich zamocowań w branży budowlanej.
Na osadzak firma udziela 5-letniej gwarancji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej