Odbiornik GPS 5800

2007-05-24 13:57

Dokładny, ruchomy odbiornik GPS 5800 firmy Trimble, można wykorzystać w trudnych warunkach terenowych. W jednej obudowie zebrano, precyzyjne dwuczęściowe jednostki pomiarowe GPS, anteny GPS nowej generacji radiomodem UHF i moduł transmisji bezprzewodowej Bluetooth oraz baterie. Odbiorniki 5800 są przystosowane do pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, inżynieryjnych, inwentaryzacyjnych.

Integracja i miniaturyzacja, pozwoliła na umieszczenie w jednej obudowie mieszczącej się na dłoni, dwuczęstotliwościowego odbiornika GPS, anteny GPS, radiomodemu wewnętrznego UHF i zasilania. Urządzenie zostało zaprojektowane do współpracy z rejestratorem ACU, odbiornik 5800 nie potrzebuje jakichkolwiek kabli aby wymieniać z nim dane. Zastosowanie całkowicie bezprzewodowej technologii wymiany informacji Blue Tooth T w połączeniu z kolorowym rejestratorem ACU, tyczką, 128 MB pamięci i zasilaniem pozwoliło stworzyć lekki, ważący 3,6 kg kompletny ruchomy zestaw pomiarowy RTK.
Ten 24-kanałowy, dwuczęstotliwościowy odbiornik GPS śledzi i rejestruje zarówno sygnały GPS, jak i również WAAS i EGNOS. Urządzenie wyposażone jest w opatentowane technologie zaawansowanego śledzenia sygnałów satelitarnych oparte o układy Maxwell T 4. Zapewniają one precyzyjne pomiary nawet w bardzo trudnych i niesprzyjających warunkach terenowych przy niskim zużyciu energii, nie przekraczającym 2,5 W. Również dwu-częstotliwościowa antena poprawia śledzenie sygnałów satelitarnych. Dzięki opatentowanej technologii 4-punktowego zasilania anteny, osiągnięto submilimetrową (mniejszą niż 1 milimetr) stabilność centrum fazowego. Umiejscowienie anteny radiowej UHF poniżej anteny GPS, zwiększa dokładność pomiarów, redukując występowanie efektu multipath i wzajemnych inferencji pomiędzy anteną GPS i radiową.
Użytkownik może dokonać wyboru środków łączności stosowanych w pomiarach RTK.

Mogą to być:

  • zintegrowane, wewnętrzne radiomodemy UHF,
  • radiomodemy zewnętrzne,
  • telefony komórkowe,
  • modemy transmisji pakietowej.

Aby zwiększyć zasięg RTK i osiągnąć lepszą eliminację błędów, odbiornik 5800 wyposażono w możliwość pracy w systemie wielu stacji bazowych transmitującej sygnały RTK na tej samej częstotliwości radiowej. W celu uzyskania jeszcze większego zasięgu i wyższej dokładności pomiarów RTK, odbiornik przystosowano również do pracy w systemie referencyjnej stacji wirtualnej Trimble VRS.
Wbudowany w odbiornik modułu Bluetooth pozwala na całkowitą bezprzewodową pracę wszystkich elementów ruchomego zestawu pomiarowego RTK (odbiornik i rejestrator łączą się wzajemnie bez jakichkolwiek kabli czy przewodów). Odbiornik jest również zdolny do odbioru i przetwarzania sygnałów WAAS i EGNOS, pozwala wykonać pomiary RT-DGPS z większą dokładnością, bez użycia stacji bazowej.
Urządzenie to cechuje się niskim poborem mocy - tylko dwie baterie ważące po 100g, zasilają odbiornik przez 11 godzin. GPS spełnia normę IPX7 i wytrzymuje zanurzenie w wodzie do głębokości 1 m. Projektując urządzenie przewidziano również możliwość upadku (bez szwanku znosi upadek z wysokości 2 m na twardą powierzchnię). Zastosowanie sprawdzonego rozwiązania w postaci jednego przycisku i trzech diod LED sygnalizujących odbiór w terenie stanowi proste i funkcjonalne rozwiązanie.
Odbiorniki 5800 są przystosowane do pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, inżynieryjnych, inwentaryzacyjnych.
Dystrybutorem systemów pomiarowych jest firma Impexgeo.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej