Odbiornik GPS 5800

2007-05-24 13:57

Dokładny, ruchomy odbiornik GPS 5800 firmy Trimble, można wykorzystać w trudnych warunkach terenowych. W jednej obudowie zebrano, precyzyjne dwuczęściowe jednostki pomiarowe GPS, anteny GPS nowej generacji radiomodem UHF i moduł transmisji bezprzewodowej Bluetooth oraz baterie. Odbiorniki 5800 są przystosowane do pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, inżynieryjnych, inwentaryzacyjnych.

Integracja i miniaturyzacja, pozwoliła na umieszczenie w jednej obudowie mieszczącej się na dłoni, dwuczęstotliwościowego odbiornika GPS, anteny GPS, radiomodemu wewnętrznego UHF i zasilania. Urządzenie zostało zaprojektowane do współpracy z rejestratorem ACU, odbiornik 5800 nie potrzebuje jakichkolwiek kabli aby wymieniać z nim dane. Zastosowanie całkowicie bezprzewodowej technologii wymiany informacji Blue Tooth T w połączeniu z kolorowym rejestratorem ACU, tyczką, 128 MB pamięci i zasilaniem pozwoliło stworzyć lekki, ważący 3,6 kg kompletny ruchomy zestaw pomiarowy RTK.
Ten 24-kanałowy, dwuczęstotliwościowy odbiornik GPS śledzi i rejestruje zarówno sygnały GPS, jak i również WAAS i EGNOS. Urządzenie wyposażone jest w opatentowane technologie zaawansowanego śledzenia sygnałów satelitarnych oparte o układy Maxwell T 4. Zapewniają one precyzyjne pomiary nawet w bardzo trudnych i niesprzyjających warunkach terenowych przy niskim zużyciu energii, nie przekraczającym 2,5 W. Również dwu-częstotliwościowa antena poprawia śledzenie sygnałów satelitarnych. Dzięki opatentowanej technologii 4-punktowego zasilania anteny, osiągnięto submilimetrową (mniejszą niż 1 milimetr) stabilność centrum fazowego. Umiejscowienie anteny radiowej UHF poniżej anteny GPS, zwiększa dokładność pomiarów, redukując występowanie efektu multipath i wzajemnych inferencji pomiędzy anteną GPS i radiową.
Użytkownik może dokonać wyboru środków łączności stosowanych w pomiarach RTK.

Mogą to być:

  • zintegrowane, wewnętrzne radiomodemy UHF,
  • radiomodemy zewnętrzne,
  • telefony komórkowe,
  • modemy transmisji pakietowej.

Aby zwiększyć zasięg RTK i osiągnąć lepszą eliminację błędów, odbiornik 5800 wyposażono w możliwość pracy w systemie wielu stacji bazowych transmitującej sygnały RTK na tej samej częstotliwości radiowej. W celu uzyskania jeszcze większego zasięgu i wyższej dokładności pomiarów RTK, odbiornik przystosowano również do pracy w systemie referencyjnej stacji wirtualnej Trimble VRS.
Wbudowany w odbiornik modułu Bluetooth pozwala na całkowitą bezprzewodową pracę wszystkich elementów ruchomego zestawu pomiarowego RTK (odbiornik i rejestrator łączą się wzajemnie bez jakichkolwiek kabli czy przewodów). Odbiornik jest również zdolny do odbioru i przetwarzania sygnałów WAAS i EGNOS, pozwala wykonać pomiary RT-DGPS z większą dokładnością, bez użycia stacji bazowej.
Urządzenie to cechuje się niskim poborem mocy - tylko dwie baterie ważące po 100g, zasilają odbiornik przez 11 godzin. GPS spełnia normę IPX7 i wytrzymuje zanurzenie w wodzie do głębokości 1 m. Projektując urządzenie przewidziano również możliwość upadku (bez szwanku znosi upadek z wysokości 2 m na twardą powierzchnię). Zastosowanie sprawdzonego rozwiązania w postaci jednego przycisku i trzech diod LED sygnalizujących odbiór w terenie stanowi proste i funkcjonalne rozwiązanie.
Odbiorniki 5800 są przystosowane do pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, inżynieryjnych, inwentaryzacyjnych.
Dystrybutorem systemów pomiarowych jest firma Impexgeo.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej