Bezpieczeństwo pracy. Ochrona zdrowia i efektywna praca z elektronarzędziami

2007-11-08 8:24
Ochrona zdrowia i efektywna praca
Autor: BOSCH

Zgodnie z Dyrektywą Unijną EN 50144, pracodawca ma obowiązek zadbania o to, by pracownicy w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy nie byli narażeni na drgania większe, niż to przewiduje norma. W ciągu jednego dnia pracy nie wolno przekraczać granicy obciążenia drganiami wynoszącej 5 m/s2. Spełnienie tych wymagań ma zapewnić bezpieczeństwo pracy z elektronarzędziami.

Elektronarzędzia są źródłem emisji drgań. Drgania te przenoszone są z urządzenia na dłoń i ramię użytkownika. Mogą one osłabiać koncentrację, a tym samym źle wpływać na wyniki pracy. Przy wielogodzinnym, codziennym stosowaniu elektronarzędzi drgania mogą nawet zagrażać zdrowiu. Uniwersalne silniki Boscha są wyważone, zarówno pod względem statycznym, jak i dynamicznym, a dzięki optymalizacji częstotliwości drgań własnych elementów urządzeń można zapobiegać efektowi rezonansu. Skłonność przekładni do emisji drgań obniżana jest poprzez specjalne zębatki.

Większą część pozostałych drgań udaje się ograniczyć, dzięki odłączeniu rękojeści od korpusu urządzenia. Już w roku 2001 w urządzeniach emitujących bardzo silne drgania Bosch wprowadził system kontroli drgań - Vibration Control - przede wszystkim w młotach udarowo-obrotowych i dłutujących oraz w szlifierkach kątowych. Te grupy urządzeń są używane częściej i dłużej od innych, a przy tym są bardzo silnym źródłem emisji drgań. Obecnie prawie wszystkie szlifierki kątowe Bosch są wyposażone w innowacyjny obudową silnika. Element tłumiący wykonany z elastomeru znajduje się pomiędzy obudową urządzenia a rękojeścią i w bardzo skuteczny sposób tłumi wibracje. Element tłumiący jest - w zależności od typu urządzenia oraz miejsca stosowania - dopasowany do częstotliwości drgań. Dodatkowo, specjalne śruby bezpieczeństwa gwarantują niezawodne połączenie rękojeści z urządzeniem, nawet w przypadku ewentualnego uszkodzenia elementu tłumiącego drgania.

Od roku 2001 Bosch oferuje młoty udarowo-obrotowe i udarowe klasy 5 kg, GBH 5-40 Professional i GSH 5 E Professional z rękojeściami wyposażonymi w system tłumienia drgań. W nowym młocie wyburzeniowym GSH 16 Professional system Vibration Control składa się z trzech komponentów: specjalnie skonstruowanego mechanizmu udarowego, oraz pokrytej gumą, amortyzowanej rękojeści głównej i rękojeści dodatkowej. Dzięki zastosowanym środkom drgania w znacznie mniejszym stopniu w tej klasie młotów przenoszone są na dłonie użytkownika.

Dyrektywa w sprawie dopuszczalnego obciążenia drganiami
Celem Dyrektywy EN 50144 jest kontrola i ograniczenie ryzyka związanego z emisją drgań w miejscu pracy. Pracodawca ma obowiązek zadbania o to, by pracownicy w ciągu ośmiogodzinnego dnia pracy nie byli narażeni na drgania większe, niż to przewiduje norma. W ciągu jednego dnia pracy nie wolno przekraczać granicy obciążenia drganiami wynoszącej 5 m/s2.

Przykładowo, jeśli poziom drgań elektronarzędzia dłutującego wynosi 14 m/s2, wartość obciążenia drganiami już po godzinie ciągłej pracy osiągnie 5 m/s2 (obliczone wg. charakterystyki normatywnej). Jeśli pilne zlecenie wymaga stosowania takiego urządzenia prze trzy godziny, należy do pracy oddelegować trzech pracowników. Przykład ten pokazuje, jak ogromne znaczenie ekonomiczne ma inwestycja w elektronarzędzia, które w minimalnym stopniu przenoszą drgania na użytkowników.

Mimo to nie wystarczy jedynie zwrócenie uwagi na poziom drgań kupowanego elektronarzędzia, gdyż np. młot udarowo-obrotowy o dużej energii pojedynczego udaru będzie co prawda wykazywał tendencję do zwiększonej emisji drgań, ale za to wiercenie zajmie użytkownikowi mniej czasu. Krótki czas załączania zmniejsza obciążenie drganiami. Poza tym, rzeczywisty czas obciążenia - w przypadku typowego otworu pod kołek (6x40 mm) wynosi ok. 5 sekund, a przy 150 otworach tylko 12 minut i 30 sekund. Dlatego wybór optymalnego elektronarzędzia zależy zasadniczo od konkretnego przypadku jego zastosowania.

Ochrona zdrowia i efektywna praca
Autor: BOSCH
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej