Urządzenia laserowe - udoskonalone wersje

2007-05-24 17:04
Urządzenia laserowe
Autor: Stanley

Jesienią 2005 roku pojawiły się nowe urządzenia laserowe: kątowniki, piony laserowe oraz lasery krzyżowe. Pozostałe produkty z grupy urządzeń laserowych - niwelatory, dalmierze, poziomnice - Stanley zastąpi udoskonalonymi wersjami.

Dalmierze laserowe - TLM 210 i TLM 300 służą do precyzyjnego pomiaru odległości z wykorzystaniem wiązki lasera. Automatycznie dokonują obliczeń powierzchni, objętości i złożonych pomiarów wysokości. Urządzenia są mniejsze i dokładniejsze od swoich poprzedników. TLM 300 został wyposażony w lunetkę umożliwiającą obserwację punktu pomiarowego (jest to przydatne w przypadku większych odległości). Urządzenie oblicza odległość, powierzchnię i objętość oraz dokonuje pomiarów w oparciu o twierdzenie Pitagorasa (np. oblicza powierzchnię oraz kąt nachylenia trapezu).
TLM 210 to model znacznie prostszy. Przy jego użyciu można z dużą precyzją zmierzyć odległość oraz obliczyć powierzchnię i objętość. Nowe dalmierze mają zasięg od 0,05 do 300 m.
TLM 300 umożliwia wykonanie obliczeń z dokładnością do 2 mm, a TLM 210 - 3 mm.

 

Kątowniki laserowe - S-2 i S2-XL umożliwiają precyzyjne wyznaczenie kątów z krokiem co 10o oraz kątów 45 o i 22,5 o. Są przydatne podczas układania płytek ceramicznych, podłóg, trasowania ścian, a także przy pracach stolarskich, montażu instalacji czy ustawianiu mebli. Kątownik S-2 pracuje z dokładnością do 12 mm na 9 m. Jego obudowa wykonana jest z wysokoudarowego tworzywa ABS. Urządzenie S-2XL, dzięki zastosowaniu czerwono-pomarańczowego promienia lasera, zyskało zasięg 30 m przy dokładności 6mm na 18m. Jego korpus wykonany jest z aluminium. Kątowniki są wodoszczelne, zasilane trzema bateriami AA, które wystarczają na blisko 15 godzin pracy przy maksymalnym zasięgu wiązek laserowych równym 10 m.

 

Poziomnice i piony laserowe - SP-1X, SPK i PB 2
Poziomnica SP-1X przeznaczona jest do prac budowlanych, wykończeniowych i montażowych wewnątrz budynków. Współpracuje z dyfuzorem liniowym, który zamienia wiązkę lasera o przekroju liniowym na linię traserską. Umożliwia trasowanie i przenoszenie punktów z dokładnością 6 mm w promieniu 15 m w poziomie i 6 mm na 5 m w pionie. Poziomnica jest oferowana w zestawie ze statywem, który pozwala na dokonywanie pomiarów niemal w każdych warunkach. Metalowa podstawa urządzenia została wyposażona w magnesy, które dodatkowo stabilizują urządzenie. Obudowę SP-1X wykonano z wysokoudarowego tworzywa ABS. Poziomnica laserowa SPK oferowana jest w zestawie zawierającym statyw z obrotową podstawą oraz nasadką - dyfuzorem liniowym. Statyw stabilizuje urządzenie, co nie tylko zwiększa precyzję pomiarów, ale także podnosi komfort pracy. Dyfuzor liniowy zamienia wiązkę lasera na linię traserską. Nasadka zaopatrzona jest w dwie libelki, które pozwalają ustawić tę linię poziomo lub pionowo. Poziomnica SPK została wyposażona w trzy libelki. Jest stosowana do przenoszenia punktów w poziomie i pionie lub pod kątem 45o oraz do trasowania linii montażowych. Maksymalny zasięg wiązki światła wynosi 15 m. SPK gwarantuje precyzję pomiaru do 6 mm w promieniu 15 m. Przeznaczona jest do prac w pomieszczeniach.
Poziomnice są zasilane trzema bateriami AA, które umożliwiają 40-godzinną pracę.

Pion laserowy PB 2 ma zastosowanie w pracach budowlano-wykończeniowych. Umożliwia przenoszenie punktów z podstawy na stropy, przy czym odbywa się to znacznie szybciej i bardziej precyzyjnie niż w przypadku pionów tradycyjnych.
PB 2 ma zasięg roboczy równy 15 m, zaś dopuszczalny błąd pomiaru to 3 mm na 15 m w górę i 6 mm na 15 m w dół. Pion jest urządzeniem samopoziomującym. Został wyposażony w dwie diody z ostrzegawczą funkcją "brak pionu" oraz w funkcję sygnalizowania niskiego poziomu naładowania baterii. Jest zasilany trzema bateriami AA 1,5V. Przewidywany czas pracy to około 15 godzin. Obudowa PB-2 została wykonana z tworzywa ABS, które dodatkowo osłonięto gumowym odbojnikiem z magnesami umożliwiającymi mocowanie urządzenia do różnych przedmiotów. Urządzenie ma zabezpieczenia chroniące je przed kurzem i wilgocią.

Laser krzyżowy - CL 54 może być wykorzystywany do wszelkich prac wykończeniowych, takich jak poziomowanie podłóg i podwieszanie stropów, trasowanie ścian działowych, układanie płytek ceramicznych, prace stolarskie, montaż wewnętrznych instalacji i mebli.
Narzędzie umożliwia precyzyjne określenie pionów i poziomów. Emituje pięć linii laserowych, które tworzą siatkę trzech płaszczyzn wzajemnie przenikających się i usytuowanych względem siebie pod kątem 90 o. Otrzymany obraz to trzy linie pionowe, dwie poziome i pion. CL 54 ma funkcje umożliwiające niezależny wybór potrzebnych linii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej