Urządzenia laserowe - udoskonalone wersje

2007-05-24 17:04
Urządzenia laserowe
Autor: Stanley

Jesienią 2005 roku pojawiły się nowe urządzenia laserowe: kątowniki, piony laserowe oraz lasery krzyżowe. Pozostałe produkty z grupy urządzeń laserowych - niwelatory, dalmierze, poziomnice - Stanley zastąpi udoskonalonymi wersjami.

Dalmierze laserowe - TLM 210 i TLM 300 służą do precyzyjnego pomiaru odległości z wykorzystaniem wiązki lasera. Automatycznie dokonują obliczeń powierzchni, objętości i złożonych pomiarów wysokości. Urządzenia są mniejsze i dokładniejsze od swoich poprzedników. TLM 300 został wyposażony w lunetkę umożliwiającą obserwację punktu pomiarowego (jest to przydatne w przypadku większych odległości). Urządzenie oblicza odległość, powierzchnię i objętość oraz dokonuje pomiarów w oparciu o twierdzenie Pitagorasa (np. oblicza powierzchnię oraz kąt nachylenia trapezu).
TLM 210 to model znacznie prostszy. Przy jego użyciu można z dużą precyzją zmierzyć odległość oraz obliczyć powierzchnię i objętość. Nowe dalmierze mają zasięg od 0,05 do 300 m.
TLM 300 umożliwia wykonanie obliczeń z dokładnością do 2 mm, a TLM 210 - 3 mm.

 

Kątowniki laserowe - S-2 i S2-XL umożliwiają precyzyjne wyznaczenie kątów z krokiem co 10o oraz kątów 45 o i 22,5 o. Są przydatne podczas układania płytek ceramicznych, podłóg, trasowania ścian, a także przy pracach stolarskich, montażu instalacji czy ustawianiu mebli. Kątownik S-2 pracuje z dokładnością do 12 mm na 9 m. Jego obudowa wykonana jest z wysokoudarowego tworzywa ABS. Urządzenie S-2XL, dzięki zastosowaniu czerwono-pomarańczowego promienia lasera, zyskało zasięg 30 m przy dokładności 6mm na 18m. Jego korpus wykonany jest z aluminium. Kątowniki są wodoszczelne, zasilane trzema bateriami AA, które wystarczają na blisko 15 godzin pracy przy maksymalnym zasięgu wiązek laserowych równym 10 m.

 

Poziomnice i piony laserowe - SP-1X, SPK i PB 2
Poziomnica SP-1X przeznaczona jest do prac budowlanych, wykończeniowych i montażowych wewnątrz budynków. Współpracuje z dyfuzorem liniowym, który zamienia wiązkę lasera o przekroju liniowym na linię traserską. Umożliwia trasowanie i przenoszenie punktów z dokładnością 6 mm w promieniu 15 m w poziomie i 6 mm na 5 m w pionie. Poziomnica jest oferowana w zestawie ze statywem, który pozwala na dokonywanie pomiarów niemal w każdych warunkach. Metalowa podstawa urządzenia została wyposażona w magnesy, które dodatkowo stabilizują urządzenie. Obudowę SP-1X wykonano z wysokoudarowego tworzywa ABS. Poziomnica laserowa SPK oferowana jest w zestawie zawierającym statyw z obrotową podstawą oraz nasadką - dyfuzorem liniowym. Statyw stabilizuje urządzenie, co nie tylko zwiększa precyzję pomiarów, ale także podnosi komfort pracy. Dyfuzor liniowy zamienia wiązkę lasera na linię traserską. Nasadka zaopatrzona jest w dwie libelki, które pozwalają ustawić tę linię poziomo lub pionowo. Poziomnica SPK została wyposażona w trzy libelki. Jest stosowana do przenoszenia punktów w poziomie i pionie lub pod kątem 45o oraz do trasowania linii montażowych. Maksymalny zasięg wiązki światła wynosi 15 m. SPK gwarantuje precyzję pomiaru do 6 mm w promieniu 15 m. Przeznaczona jest do prac w pomieszczeniach.
Poziomnice są zasilane trzema bateriami AA, które umożliwiają 40-godzinną pracę.

Pion laserowy PB 2 ma zastosowanie w pracach budowlano-wykończeniowych. Umożliwia przenoszenie punktów z podstawy na stropy, przy czym odbywa się to znacznie szybciej i bardziej precyzyjnie niż w przypadku pionów tradycyjnych.
PB 2 ma zasięg roboczy równy 15 m, zaś dopuszczalny błąd pomiaru to 3 mm na 15 m w górę i 6 mm na 15 m w dół. Pion jest urządzeniem samopoziomującym. Został wyposażony w dwie diody z ostrzegawczą funkcją "brak pionu" oraz w funkcję sygnalizowania niskiego poziomu naładowania baterii. Jest zasilany trzema bateriami AA 1,5V. Przewidywany czas pracy to około 15 godzin. Obudowa PB-2 została wykonana z tworzywa ABS, które dodatkowo osłonięto gumowym odbojnikiem z magnesami umożliwiającymi mocowanie urządzenia do różnych przedmiotów. Urządzenie ma zabezpieczenia chroniące je przed kurzem i wilgocią.

Laser krzyżowy - CL 54 może być wykorzystywany do wszelkich prac wykończeniowych, takich jak poziomowanie podłóg i podwieszanie stropów, trasowanie ścian działowych, układanie płytek ceramicznych, prace stolarskie, montaż wewnętrznych instalacji i mebli.
Narzędzie umożliwia precyzyjne określenie pionów i poziomów. Emituje pięć linii laserowych, które tworzą siatkę trzech płaszczyzn wzajemnie przenikających się i usytuowanych względem siebie pod kątem 90 o. Otrzymany obraz to trzy linie pionowe, dwie poziome i pion. CL 54 ma funkcje umożliwiające niezależny wybór potrzebnych linii.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej