Narzędzia akumulatorowe Boscha

2007-05-24 21:38

Zwrot w kierunku narzędzi zasilanych akumulatorem jest możliwy dzięki szybkiemu rozwojowi technologii produkcji ogniw akumulatorów. Dzisiejsze urządzenia akumulatorowe zwiększyły swą moc, która jest obecnie porównywalna z elektronarzędziami sieciowymi.

Segment narzędzi akumulatorowych to najdynamiczniej rozwijająca się gałąź rynku elektronarzędzi. W Wielkiej Brytanii czy krajach skandynawskich jego udział osiągnął już ok. 30%. Zwrot w kierunku narzędzi zasilanych akumulatorem jest możliwy dzięki szybkiemu rozwojowi technologii produkcji ogniw akumulatorów. Dzisiejsze urządzenia akumulatorowe zwiększyły swą moc, która jest obecnie porównywalna z elektronarzędziami sieciowymi. Znacznie wydłużył się także czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Równocześnie elektronarzędzia akumulatorowe mają mniejszą wagę. Urządzenia akumulatorowe Boscha zostały wyposażone w akumulatory nowej generacji "O-Pack", w których poszczególne ogniwa akumulatora ułożone są w kształcie litery "O". Dzięki zastosowaniu nowoczesnych ogniw wielkości 4/5-Sub-C nowe akumulatory są o ok. 20% mniejsze i lżejsze od dotychczasowych akumulatorów o porównywalnych parametrach. Opatentowany system 4 uchwytów i mocowań gwarantuje pewne osadzenie akumulatora w urządzeniu. Dodatkowym ułatwieniem jest system kompatybilnych akumulatorów, które mogą być stosowane wymiennie we wszystkich urządzeniach danego systemu. Jeśli np. akumulator młota udarowo-obrotowego GBH 24 V wymaga naładowania, można skorzystać z akumulatora piły szablastej GSA 24 V, by kontynuować pracę. Dołączona w wyposażeniu 1-godzinna ładowarka szybko ładuje wszystkie akumulatory (9,6; 12; 14,4 lub 24 V). Segment akumulatorowych wkrętarek i wiertarek stanowi aż 85% całego rynku narzędzi akumulatorowych. Dlatego też w tej grupie Bosch ma szeroką ofertę i posiada kompletną serię produktów o napięciu roboczym od 9,6 do 24 V. W przypadku pozostałych elektronarzędzi koncentruje się na dwóch klasach napięcia: z jednej strony są to lekkie i poręczne urządzenia o napięciu 14,4 V, z drugiej zaś wysoce wydajne maszyny o napięciu 24 V.

Program niebieskich narzędzi akumulatorowych o napięciu 24 V:

 • wiertarko-wkrętarka GSR 24 VE-2
 • wiertarka udarowa GSB 24 VE-2
 • piła szablasta GSA 24 VE
 • lampa GLI 24 V
 • młot udarowo-obrotowy GBH 24 V
 • pilarka tarczowa GKS 24 V
 • wyrzynarka GST 24 V
 • piła ukosowa GKG 24 V


Program niebieskich narzędzi akumulatorowych o napięciu 14,4 V:

 • wiertarko-wkrętarka GSR 14,4 VE-2
 • wiertarka udarowa GSB 14,4 VE-2  
 • wyrzynarka GST 14,4 V
 • strug GHO 14,4 V
 • lampa GLI 14,4 V

Program zielonych narzędzi akumulatorowych o napięciu 14,4 V:

 • wiertarko-wkrętarka PSR 14,4 VE-2
 • wiertarka udarowa PSB 14,4 VE-2
 • wyrzynarka PST 14,4 V
 • pilarka tarczowa PKS 14,4 V
 • lampa PLI 14,4 V
 • pompka PAG 14,4 V

   

Źródłem energii dla nowych, bezprzewodowych wiertarko-wkrętarek GSR Standard Duty są kompaktowe akumulatory 9,6 V; 12 V; 14,4 V typu "O-Pack" o pojemności 1,3 Ah. Dzięki systemowi "easy-click" można je szybko wymieniać jedną ręką. Wydajny silnik oraz wytrzymała przekładnia planetarna pozwalają na osiąganie wysokiej mocy i długiej żywotności.
Maksymalny moment obrotowy nowych urządzeń wynosi w przypadku twardego wkręcania od 24 do 35 Nm (w zależności od modelu). Przy takim momencie obrotowym wiertarko-wkrętarki wkręcają śruby o maks. średnicy od 6 mm dla GSR 9,6 V do 8 mm dla GSR 14,4 V. Piętnastostopniowa regulacja momentu obrotowego pozwala w przypadku seryjnego wkręcania śrub ograniczyć moment obrotowy w zakresie 1-8 Nm. Zakres średnic wierceń wynosi dla modelu GSR 9,6 - 10 mm w stali i 20 mm w drewnie, w przypadku urządzenia GSR 12 V -11 mm w stali i 25 mm w drewnie, natomiast model GSR 14,4 V wierci w stali do 11 mm, a w drewnie do 32 mm.
Elektroniczny system sterowania prędkością obrotową umożliwia ostrożne nawiercanie i wkręcanie śrub. Hamulec wybiegowy zatrzymuje wrzeciono natychmiast po zwolnieniu przycisku włącznika. W celu szybkiej wymiany końcówek wkręcających i wierteł urządzenie wyposażono w szybkozaciskowy uchwyt wiertarski o średnicy 10 mm. Automatyczna blokada wrzeciona (Auto Lock) pozwala na wymianę osprzętu jedną ręką. Narzędzia ważą od 1,5 do 1,7 kg.
W wyposażeniu standardowym obu urządzeń znalazły się dwa akumulatory 1,3 Ah, 1-godzinna ładowarka oraz walizka narzędziowa. Narzędzia w sprzedaży pojawią się w połowie września.

 

Akumulatorowa wiertarka udarowa GSB 14,4 VE-2 to elektronarzędzie, przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych. Wyposażona jest w akumulator o pojemności 2,4 Ah - o 20% większej, niż w dotychczas stosowanych akumulatorach. Wytrzymały silnik o średnicy 48 mm oraz dwubiegowa przekładnia planetarna zapewniają wydajną pracę i długą żywotność urządzenia, nawet w przypadku dużych obciążeń. Na pierwszym biegu, przy prędkości obrotowej wynoszącej 500 obr./min., można wydajnie wkręcać śruby. Wiertarka osiąga maks. moment obrotowy 50 Nm w przypadku twardego wkręcania oraz maks. 21 Nm w przypadku miękkiego wkręcania. Dzięki temu można ją stosować do wkręcania śrub o maks. średnicy 8 mm. Drugi bieg z prędkością obrotową regulowaną w zakresie 0 - 1750 obrotów służy do wykonywania szybkich wierceń. W trybie wiercenia udarowego można wiercić również otwory w twardym murze. Zakres roboczy wiertarki udarowej GSB 14,4 VE-2 wynosi dla stali i muru - maks. 13 mm, a dla drewna - maks. 32 mm.
Urządzenie wyposażone jest w 15-stopniową regulację momentu obrotowego, dzięki której można równomiernie wkręcać również małe śruby. Hamulec wybiegowy zatrzymuje wrzeciono natychmiast po zwolnieniu przycisku włącznika. Szybkozaciskowy uchwyt wiertarski o średnicy 13 mm oraz system Auto Lock umożliwiają szybką wymianę wierteł i końcówek wkręcających.
Miękka rękojeść środkowa Softgrip zapewnia optymalne wyważenie elektronarzędzia we wszystkich pozycjach pracy. Do wiercenia w murze oraz do trudniejszych prac wkrętarskich można zamontować rękojeść dodatkową.
Wiertarka udarowa GSB 14,4 VE-2 została wyposażona w akumulator typu "O-Pack", który jest w pełni kompatybilny z innymi urządzeniami nowego systemu elektronarzędzi akumulatorowych 14,4 V.
W wyposażeniu standardowym znajdują się 1-godzinna ładowarka oraz walizka narzędziowa.

 Akumulatorowy młot udarowo-obrotowy GBH 24 V wchodzi w skład kompleksowego systemu elektronarzędzi akumulatorowych 24 V. Jednokrotne naładowanie akumulatora wystarcza do wywiercenia 120 otworów (o średnicy 6 mm i głębokości 40 mm) w betonie średniej twardości.
Nominalna prędkość obrotowa w zakresie 0 - 1000 obr./min. oraz maksymalna liczba udarów wynosząca 4400 udarów na minutę sprawiają, że młot GBH 24 V można wykorzystywać do udarowego wiercenia w betonie otworów o średnicach 4 - 20 mm. Dzięki blokadzie udaru oraz biegowi w prawo i lewo urządzenie można stosować także do wiercenia w drewnie i stali oraz do wkręcania śrub. Maksymalne średnice otworów wynoszą dla drewna 20 mm, a dla stali 10 mm. Elektryczny hamulec silnika oraz elektroniczny system przyspieszania prędkości obrotowej gwarantują bezpieczną pracę. Akumulatorowy młot udarowo-obrotowy może być wykorzystywany również do lekkich prac związanych z dłutowaniem. Specjalnie do tego celu firma oferuje przystawkę dłutującą MV 200 (w wyposażeniu dodatkowym). Wystarczy włożyć ją w standardowy uchwyt narzędziowy SDS-plus i można rozpocząć pracę.
Specjalna geometria rękojeści i równomiernie rozłożony ciężar gwarantują ergonomię urządzenia. Młot waży 3,8 kg. Przesuwny przycisk zmiany kierunku obrotów z blokadą do pracy ciągłej sprawia, że obsługa elektronarzędzia staje się łatwa i bezpieczna. Kołnierz wrzeciona ma średnicę 42 mm. Możliwe jest założenie dostępnej w wyposażeniu standardowym rękojeści dodatkowej z ogranicznikiem głębokości wiercenia. Firma wprowadza na rynek nowy młot udarowo-obrotowy w walizkach narzędziowych w trzech wariantach wyposażenia: z jednym lub dwoma akumulatorami i 1-godzinną ładowarką oraz jako Power Set w komplecie z akumulatorową wiertarko-wkrętarką GSR 24 VE-2. Wszystkie wersje dostępne są w Polsce od jesieni 2002 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej