Narzędzia akumulatorowe Boscha

2007-05-24 21:38

Zwrot w kierunku narzędzi zasilanych akumulatorem jest możliwy dzięki szybkiemu rozwojowi technologii produkcji ogniw akumulatorów. Dzisiejsze urządzenia akumulatorowe zwiększyły swą moc, która jest obecnie porównywalna z elektronarzędziami sieciowymi.

Segment narzędzi akumulatorowych to najdynamiczniej rozwijająca się gałąź rynku elektronarzędzi. W Wielkiej Brytanii czy krajach skandynawskich jego udział osiągnął już ok. 30%. Zwrot w kierunku narzędzi zasilanych akumulatorem jest możliwy dzięki szybkiemu rozwojowi technologii produkcji ogniw akumulatorów. Dzisiejsze urządzenia akumulatorowe zwiększyły swą moc, która jest obecnie porównywalna z elektronarzędziami sieciowymi. Znacznie wydłużył się także czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Równocześnie elektronarzędzia akumulatorowe mają mniejszą wagę. Urządzenia akumulatorowe Boscha zostały wyposażone w akumulatory nowej generacji "O-Pack", w których poszczególne ogniwa akumulatora ułożone są w kształcie litery "O". Dzięki zastosowaniu nowoczesnych ogniw wielkości 4/5-Sub-C nowe akumulatory są o ok. 20% mniejsze i lżejsze od dotychczasowych akumulatorów o porównywalnych parametrach. Opatentowany system 4 uchwytów i mocowań gwarantuje pewne osadzenie akumulatora w urządzeniu. Dodatkowym ułatwieniem jest system kompatybilnych akumulatorów, które mogą być stosowane wymiennie we wszystkich urządzeniach danego systemu. Jeśli np. akumulator młota udarowo-obrotowego GBH 24 V wymaga naładowania, można skorzystać z akumulatora piły szablastej GSA 24 V, by kontynuować pracę. Dołączona w wyposażeniu 1-godzinna ładowarka szybko ładuje wszystkie akumulatory (9,6; 12; 14,4 lub 24 V). Segment akumulatorowych wkrętarek i wiertarek stanowi aż 85% całego rynku narzędzi akumulatorowych. Dlatego też w tej grupie Bosch ma szeroką ofertę i posiada kompletną serię produktów o napięciu roboczym od 9,6 do 24 V. W przypadku pozostałych elektronarzędzi koncentruje się na dwóch klasach napięcia: z jednej strony są to lekkie i poręczne urządzenia o napięciu 14,4 V, z drugiej zaś wysoce wydajne maszyny o napięciu 24 V.

Program niebieskich narzędzi akumulatorowych o napięciu 24 V:

 • wiertarko-wkrętarka GSR 24 VE-2
 • wiertarka udarowa GSB 24 VE-2
 • piła szablasta GSA 24 VE
 • lampa GLI 24 V
 • młot udarowo-obrotowy GBH 24 V
 • pilarka tarczowa GKS 24 V
 • wyrzynarka GST 24 V
 • piła ukosowa GKG 24 V


Program niebieskich narzędzi akumulatorowych o napięciu 14,4 V:

 • wiertarko-wkrętarka GSR 14,4 VE-2
 • wiertarka udarowa GSB 14,4 VE-2  
 • wyrzynarka GST 14,4 V
 • strug GHO 14,4 V
 • lampa GLI 14,4 V

Program zielonych narzędzi akumulatorowych o napięciu 14,4 V:

 • wiertarko-wkrętarka PSR 14,4 VE-2
 • wiertarka udarowa PSB 14,4 VE-2
 • wyrzynarka PST 14,4 V
 • pilarka tarczowa PKS 14,4 V
 • lampa PLI 14,4 V
 • pompka PAG 14,4 V

   

Źródłem energii dla nowych, bezprzewodowych wiertarko-wkrętarek GSR Standard Duty są kompaktowe akumulatory 9,6 V; 12 V; 14,4 V typu "O-Pack" o pojemności 1,3 Ah. Dzięki systemowi "easy-click" można je szybko wymieniać jedną ręką. Wydajny silnik oraz wytrzymała przekładnia planetarna pozwalają na osiąganie wysokiej mocy i długiej żywotności.
Maksymalny moment obrotowy nowych urządzeń wynosi w przypadku twardego wkręcania od 24 do 35 Nm (w zależności od modelu). Przy takim momencie obrotowym wiertarko-wkrętarki wkręcają śruby o maks. średnicy od 6 mm dla GSR 9,6 V do 8 mm dla GSR 14,4 V. Piętnastostopniowa regulacja momentu obrotowego pozwala w przypadku seryjnego wkręcania śrub ograniczyć moment obrotowy w zakresie 1-8 Nm. Zakres średnic wierceń wynosi dla modelu GSR 9,6 - 10 mm w stali i 20 mm w drewnie, w przypadku urządzenia GSR 12 V -11 mm w stali i 25 mm w drewnie, natomiast model GSR 14,4 V wierci w stali do 11 mm, a w drewnie do 32 mm.
Elektroniczny system sterowania prędkością obrotową umożliwia ostrożne nawiercanie i wkręcanie śrub. Hamulec wybiegowy zatrzymuje wrzeciono natychmiast po zwolnieniu przycisku włącznika. W celu szybkiej wymiany końcówek wkręcających i wierteł urządzenie wyposażono w szybkozaciskowy uchwyt wiertarski o średnicy 10 mm. Automatyczna blokada wrzeciona (Auto Lock) pozwala na wymianę osprzętu jedną ręką. Narzędzia ważą od 1,5 do 1,7 kg.
W wyposażeniu standardowym obu urządzeń znalazły się dwa akumulatory 1,3 Ah, 1-godzinna ładowarka oraz walizka narzędziowa. Narzędzia w sprzedaży pojawią się w połowie września.

 

Akumulatorowa wiertarka udarowa GSB 14,4 VE-2 to elektronarzędzie, przeznaczone dla użytkowników profesjonalnych. Wyposażona jest w akumulator o pojemności 2,4 Ah - o 20% większej, niż w dotychczas stosowanych akumulatorach. Wytrzymały silnik o średnicy 48 mm oraz dwubiegowa przekładnia planetarna zapewniają wydajną pracę i długą żywotność urządzenia, nawet w przypadku dużych obciążeń. Na pierwszym biegu, przy prędkości obrotowej wynoszącej 500 obr./min., można wydajnie wkręcać śruby. Wiertarka osiąga maks. moment obrotowy 50 Nm w przypadku twardego wkręcania oraz maks. 21 Nm w przypadku miękkiego wkręcania. Dzięki temu można ją stosować do wkręcania śrub o maks. średnicy 8 mm. Drugi bieg z prędkością obrotową regulowaną w zakresie 0 - 1750 obrotów służy do wykonywania szybkich wierceń. W trybie wiercenia udarowego można wiercić również otwory w twardym murze. Zakres roboczy wiertarki udarowej GSB 14,4 VE-2 wynosi dla stali i muru - maks. 13 mm, a dla drewna - maks. 32 mm.
Urządzenie wyposażone jest w 15-stopniową regulację momentu obrotowego, dzięki której można równomiernie wkręcać również małe śruby. Hamulec wybiegowy zatrzymuje wrzeciono natychmiast po zwolnieniu przycisku włącznika. Szybkozaciskowy uchwyt wiertarski o średnicy 13 mm oraz system Auto Lock umożliwiają szybką wymianę wierteł i końcówek wkręcających.
Miękka rękojeść środkowa Softgrip zapewnia optymalne wyważenie elektronarzędzia we wszystkich pozycjach pracy. Do wiercenia w murze oraz do trudniejszych prac wkrętarskich można zamontować rękojeść dodatkową.
Wiertarka udarowa GSB 14,4 VE-2 została wyposażona w akumulator typu "O-Pack", który jest w pełni kompatybilny z innymi urządzeniami nowego systemu elektronarzędzi akumulatorowych 14,4 V.
W wyposażeniu standardowym znajdują się 1-godzinna ładowarka oraz walizka narzędziowa.

 Akumulatorowy młot udarowo-obrotowy GBH 24 V wchodzi w skład kompleksowego systemu elektronarzędzi akumulatorowych 24 V. Jednokrotne naładowanie akumulatora wystarcza do wywiercenia 120 otworów (o średnicy 6 mm i głębokości 40 mm) w betonie średniej twardości.
Nominalna prędkość obrotowa w zakresie 0 - 1000 obr./min. oraz maksymalna liczba udarów wynosząca 4400 udarów na minutę sprawiają, że młot GBH 24 V można wykorzystywać do udarowego wiercenia w betonie otworów o średnicach 4 - 20 mm. Dzięki blokadzie udaru oraz biegowi w prawo i lewo urządzenie można stosować także do wiercenia w drewnie i stali oraz do wkręcania śrub. Maksymalne średnice otworów wynoszą dla drewna 20 mm, a dla stali 10 mm. Elektryczny hamulec silnika oraz elektroniczny system przyspieszania prędkości obrotowej gwarantują bezpieczną pracę. Akumulatorowy młot udarowo-obrotowy może być wykorzystywany również do lekkich prac związanych z dłutowaniem. Specjalnie do tego celu firma oferuje przystawkę dłutującą MV 200 (w wyposażeniu dodatkowym). Wystarczy włożyć ją w standardowy uchwyt narzędziowy SDS-plus i można rozpocząć pracę.
Specjalna geometria rękojeści i równomiernie rozłożony ciężar gwarantują ergonomię urządzenia. Młot waży 3,8 kg. Przesuwny przycisk zmiany kierunku obrotów z blokadą do pracy ciągłej sprawia, że obsługa elektronarzędzia staje się łatwa i bezpieczna. Kołnierz wrzeciona ma średnicę 42 mm. Możliwe jest założenie dostępnej w wyposażeniu standardowym rękojeści dodatkowej z ogranicznikiem głębokości wiercenia. Firma wprowadza na rynek nowy młot udarowo-obrotowy w walizkach narzędziowych w trzech wariantach wyposażenia: z jednym lub dwoma akumulatorami i 1-godzinną ładowarką oraz jako Power Set w komplecie z akumulatorową wiertarko-wkrętarką GSR 24 VE-2. Wszystkie wersje dostępne są w Polsce od jesieni 2002 roku.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej