Młoty udarowo-obrotowe dla profesjonalistów są dostępne już od 1932 roku

2007-06-05 13:21

W 1932 roku Bosch wyprodukował pierwszy seryjny młot udarowo-obrotowy. Urządzenie, dopasowane do potrzeb ówczesnych rzemieślników, wyposażone było w  mechanizm udarowy do wiercenia oraz dłutowania i - już wtedy - w sprzęgło gwarantujące bezpieczeństwo pracy. Młot miał swoją światową premierę przed 75 laty, na targach w Lipsku i został uznany za kamień milowy w branży budowlanej.

Wiele rozwiązań wprowadzonych przez Boscha w segmencie młotów zyskało status standardu na całym świecie. Dobrym przykładem jest opracowany w 1975 roku system montażu narzędzi SDS-plus, który umożliwia beznarzędziową wymianę wierteł i dłut. W roku 1990 doszedł do niego system SDS-max, jako wariant dla wierteł i dłut o większych wymiarach. Kolejnymi kamieniami milowymi w historii rozwoju tych urządzeń były pierwsze na świecie: młot udarowo-obrotowy klasy 2 kg (1981) oraz młot akumulatorowy (1984). W roku 2003, w młocie klasy 5 kg po raz pierwszy zastosowano system kontroli drgań, a w roku 2005 firma przedstawiła kolejne innowacyjne rozwiązanie - młot akumulatorowy w technologii litowo-jonowej: GBH 36 V-LI Professional. Dzięki wysokiemu napięciu akumulatora 36 V, młot ten osiąga taką samą wydajność jak ten najwyższej mocy, przewodowy młot klasy 2 kg, GBH 2-26 Professional. 

 

Z okazji 75. urodzin młotów firma przygotowała dla użytkowników profesjonalnych oferty jubileuszowe. Przy zakupie młota SDS-plus (młota GBH 2-26 DFR Professional klasy 2 kg lub młota akumulatorowego GBH 36 V-LI Professional) klient otrzymuje w prezencie uniwersalny detektor DMF 10 Zoom Professional. Użytkownicy zyskują w ten sposób nie tylko bardzo wydajny młot, ale też przed wierceniem lub kuciem mogą zbadać, czy w ścianie nie ma  utrudniających pracę obiektów, takich jak przewody pod napięciem, metale (również metale nieżelazne, jak np. miedź) i konstrukcje drewniane.
Natomiast wraz z zakupem młota z systemem SDS-max Boschhammers (młoty klasy 5 kg i wyższej) gratis otrzymuje się wkrętarkę akumulatorową GSR 10,8 V-LI Professional. To wyjątkowo kompaktowe i poręczne urządzenie wkręca w miękkim drewnie do 130 śrub o wymiarach 6x60 mm. Jego nowoczesny akumulator litowo-jonowy rozładowuje się tylko w nieznacznym stopniu i nie wykazuje efektu pamięci, co oznacza, że akumulator można doładować w dowolnej chwili, bez ryzyka obniżenia pojemności. Oferty jubileuszowe obowiązują do marca do końca czerwca 2007 r..

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej