Mobilna ukośnica

2007-05-28 18:33
Mobilna ukośnica
Autor: brak danych

Nowa ukośnica do paneli GCM 8S jest urządzeniem łatwym w transporcie. Precyzyjną pracę zapewnia wskaźnik laserowy, który wskazuje linię bezpośrednio na ciętym materiale. Jest to urządzenie przeznaczone dla ekip remontowych, posadzkarzy, monterów okien i stolarzy.

Narzędzie jest stabilne i nadaje się do bezpiecznej pracy na każdym poziomym terenie. Masa 15 kg, zwarta konstrukcja i miękki uchwyt Softgrip znacznie ułatwiają transport urządzenia, nawet na najwyższe piętro budynku czy rusztowanie. Ukośnicę wyposażono dodatkowo w wydajny silnik o mocy 1 400 W, który zapewnia szybkie tempo pracy. Urządzenie bez problemu tnie najróżniejsze materiały, np. panele, belki drewniane, aluminium i tworzywa sztuczne. Blokada kątów nietypowych pozwala na bardzo dobrą powtarzalność cięcia. Dzięki podwójnemu wysięgnikowi maksymalne wymiary ciętego materiału wynoszą 270/60 mm, co sprawia, że ten model jest szczególnie przydatny do piłowania parkietu i paneli laminowanych. Dodatkowo urządzenie umożliwia cięcie pod kątem, obustronnie do maks. 58 stopni i cięcie tarczą nachyloną do maks. 47 stopni w lewo. W celu zwiększenia precyzji pracy, nową ukośnicę do paneli wyposażono w laser, który wskazuje linię bezpośrednio na ciętym materiale. Nie ma już konieczności tradycyjnego zaznaczania linii. W przypadku słabej widoczności, wbudowana lampa oświetla materiał, zapewniając komfortową pracę. Frezowana, trwała podziałka kątowa gwarantuje najwyższą precyzję ustawień do cięcia pod kątem.

W wyposażeniu standardowym znajduje się zacisk umożliwiający bezpieczne zamocowanie piłowanego materiału i worek na wióry. Ukośnica uzupełnia program stacjonarnych urządzeń firmy Bosch, który obejmował dotychczas siedem maszyn: dwie ukośnice GCM 10 Professional i GCM 12 Professional, ukośnice do paneli GCM 10S Professional, GCM 10 SD Professional i GCM 12 SD Professional, pilarkę stołową GTS 10 Professional i przecinarkę do metalu GCO 14-1 Professional. Wszystkie ukośnice można wygodnie zamocować na stole roboczym GTA 3700.

 Dane techniczne  GCM 8S Professional
 Moc nominalna  1400 W
 Prędkość obrotowa bez obciążenia  5 000 min-1
 Średnica tarcz   216 mm
 Średnica otworu tarczy  30 mm
 Regulacja skosu   50°L, 58°P
 Regulacja kąta nachylenia   47 °L
 Masa  15 kg

 
Radzi Tomasz Żarski - stolarz z 15 letnim doświadczeniem zawodowym

 

 

Cechy, na które warto zwrócić uwagę

Przy wyborze ukośnicy warto zwrócić uwagę na to czy jest stabilna i czy tworzy własne stanowisko pracy, tak jak model Boscha. Oszczędza to czas pracy, nie trzeba chodzić do wydzielonego do cięcia pomieszczenia. Jeżeli czeka nas wielogodzinna praca, przy której potrzebujemy większego komfortu, sprawdźmy czy na rynku jest dostępny dostosowany do ukośnicy odpowiedni stół.

Powtarzalność
Pierwszą cechą jest powtarzalność. Chodzi o stabilne powtarzalne cięcie. Warto zwrócić uwagę na to jak działają blokady; czy będzie można wielokrotnie powtórzyć cięcie dla tego samego kąta, czy za każdym razem cięcie będzie takie samo, bez zbędnej kalibracji urządzenia. Istotna jest również regulacja skosu, im wyższa tym urządzenie jest bardziej uniwersalne.

Prędkość obrotowa i ilość zębów
Im wyższa prędkość i ilość zębów tym dokładniejsze cięcie. W modelu Bosch GCM 8 S Professional standardowo dodana jest tarcza 48 zębowa przy średnicy 216 mm. Przy dużej prędkości obrotowej 5000 obrotów pozwala to na idealne cięcie wszystkich wymienionych wcześniej elementów. Warto zwrócić uwagę na otwór tarczy, ze względu na późniejszą wymianę. Dla standardowego wymiaru 30 mm, dostępne jest wiele zamiennych tarcz o różnej ilości zębów. Pozwala to na bardziej uniwersalne zastosowanie urządzenia. Delikatniejsze lakierowane lub fornirowane elementy dobrze ciąć tarczą z min. 60 zębami, a do konstrukcji aluminowych takich jak drzwiczki czy listwy, używać specjalnie przystosowanej tarczy.

Stabilność i bezpieczeństwo
Ukośnica Boscha ma odpowiednią płaszczyznę stabilizacyjną. Bardzo dobrze trzyma się na poziomych płaszczyznach, a dobrą widoczność materiału zapewnia oświetlenie. Szeroka osłona posuwu nie tylko jest bezpieczna, ale zapobiega zanieczyszczeniom i pozwala na długą pracę urządzenia bez zbędnej konserwacji.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej