Mniejszy i lżejszy akumulator litowo-jonowy 36 V Compact

2007-05-28 18:19

Lekki akumulator klasy Compact przeznaczony jest do systemu elektronarzędzi bezprzewodowych 36 V-LI. Nowy akumulator waży 750 gram i jest o 450 gramów lżejszy od standardowego akumulatora 36 V-LI. Wiertarko-wkrętarki i wiertarki udarowe ważą tyle, co standardowe urządzenia akumulatorowe 14,4 V. Nowy produkt wprowadzany jest jesienią 2006 r.


Przy włączonym mechanizmie udarowym akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa GSB 36 V-LI wierci w murze otwory do średnicy 17 mm. Wysokie napięcie akumulatora oraz stała prędkość obrotowa podczas wkręcania i wiercenia sprawiają, że urządzenia te zapewniają ok. 30 % szybsze tempo pracy niż urządzenia 18 lub 24 V z akumulatorami konwencjonalnymi. Na jednym cyklu ładowania można wkręcić 225 śrub o wymiarach 6 x 80 mm. W przypadku większych śrub 8 x 200 mm liczba "wkręceń" wynosi 45. Oba nowe urządzenia bezprzewodowe są seryjnie wyposażone w dwa akumulatory.
Akumulatory litowo-jonowe są nie tylko wydajne i lekkie. Nie występuje w nich także efekt pamięci, a to oznacza, że można je doładowywać w dowolnej chwili bez ryzyka utraty pojemności użytkowej. Akumulatory litowo-jonowe odznaczają się także niskim stopniem samorozładowania. Nawet po roku nieużywania zachowują one większość energii zgromadzonej w trakcie ostatniego ładowania. Ponadto, inaczej niż w przypadku konwencjonalnych akumulatorów niklowych, akumulatory te dysponują pełną mocą w trakcie całego cyklu rozładowania, a to oznacza, że ostatni otwór jest wiercony z taką samą mocą, jak pierwszy.Baterie litowo-jonowe Bosch są wyposażone w unikalny system ECP (Electronic Cell Protection), który chroni ogniwa akumulatora przed przeciążeniem, całkowitym rozładowaniem i przegrzaniem, zapewniając im nawet czterokrotnie dłuższą żywotność w porównaniu z akumulatorami litowo-jonowymi innych producentów.
Akumulator konwencjonalny nagrzewa się przy intensywnej eksploatacji elektronarzędzia do tego stopnia, że przed umieszczeniem go w ładowarce należy odczekać ok. godziny, aż się schłodzi. Obudowa baterii w systemie 36 V-LI wykonana jest z materiału bardzo dobrze przewodzącego ciepło. Dodatkowo, akumulator wyposażony jest w specjalne ożebrowanie, które w optymalny sposób odprowadza energię cieplną na zewnątrz. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań akumulatory Bosch schładzają się nawet do 40 % szybciej. Nowa ładowarka jest wyposażona w dmuchawę, która automatycznie schładza nagrzany akumulator, skracając tym samym proces ładowania.
Baterie LI-Compact ładowane są do pełna w ciągu 45 minut. Dzięki technologii TurboCharge już po połowie czasu ładowania osiągają 80 % pojemności. Zazwyczaj wystarcza to do dokończenia pracy. 4-stopniowy wskaźnik stanu naładowania wskazuje ilość energii pozostałej do wykorzystania. System kontroli temperatury ostrzega użytkownika w przypadku, gdy akumulator jest zbyt gorący lub zbyt zimny.
Podobnie jak narzędzia z akumulatorem standardowym, również modele wyposażone w akumulator Compact posiadają elastyczną obudowę, dzięki której urządzenie zachowuje pełną sprawność nawet po upadku na beton z wysokości dwóch metrów. Ergonomiczną pracę gwarantuje rękojeść środkowa z miękką okładziną Softgrip. Oprócz niej urządzenia posiadają rękojeść dodatkową obracaną o 360°.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej