Mniejszy i lżejszy akumulator litowo-jonowy 36 V Compact

2007-05-28 18:19

Lekki akumulator klasy Compact przeznaczony jest do systemu elektronarzędzi bezprzewodowych 36 V-LI. Nowy akumulator waży 750 gram i jest o 450 gramów lżejszy od standardowego akumulatora 36 V-LI. Wiertarko-wkrętarki i wiertarki udarowe ważą tyle, co standardowe urządzenia akumulatorowe 14,4 V. Nowy produkt wprowadzany jest jesienią 2006 r.


Przy włączonym mechanizmie udarowym akumulatorowa wiertarko-wkrętarka udarowa GSB 36 V-LI wierci w murze otwory do średnicy 17 mm. Wysokie napięcie akumulatora oraz stała prędkość obrotowa podczas wkręcania i wiercenia sprawiają, że urządzenia te zapewniają ok. 30 % szybsze tempo pracy niż urządzenia 18 lub 24 V z akumulatorami konwencjonalnymi. Na jednym cyklu ładowania można wkręcić 225 śrub o wymiarach 6 x 80 mm. W przypadku większych śrub 8 x 200 mm liczba "wkręceń" wynosi 45. Oba nowe urządzenia bezprzewodowe są seryjnie wyposażone w dwa akumulatory.
Akumulatory litowo-jonowe są nie tylko wydajne i lekkie. Nie występuje w nich także efekt pamięci, a to oznacza, że można je doładowywać w dowolnej chwili bez ryzyka utraty pojemności użytkowej. Akumulatory litowo-jonowe odznaczają się także niskim stopniem samorozładowania. Nawet po roku nieużywania zachowują one większość energii zgromadzonej w trakcie ostatniego ładowania. Ponadto, inaczej niż w przypadku konwencjonalnych akumulatorów niklowych, akumulatory te dysponują pełną mocą w trakcie całego cyklu rozładowania, a to oznacza, że ostatni otwór jest wiercony z taką samą mocą, jak pierwszy.Baterie litowo-jonowe Bosch są wyposażone w unikalny system ECP (Electronic Cell Protection), który chroni ogniwa akumulatora przed przeciążeniem, całkowitym rozładowaniem i przegrzaniem, zapewniając im nawet czterokrotnie dłuższą żywotność w porównaniu z akumulatorami litowo-jonowymi innych producentów.
Akumulator konwencjonalny nagrzewa się przy intensywnej eksploatacji elektronarzędzia do tego stopnia, że przed umieszczeniem go w ładowarce należy odczekać ok. godziny, aż się schłodzi. Obudowa baterii w systemie 36 V-LI wykonana jest z materiału bardzo dobrze przewodzącego ciepło. Dodatkowo, akumulator wyposażony jest w specjalne ożebrowanie, które w optymalny sposób odprowadza energię cieplną na zewnątrz. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań akumulatory Bosch schładzają się nawet do 40 % szybciej. Nowa ładowarka jest wyposażona w dmuchawę, która automatycznie schładza nagrzany akumulator, skracając tym samym proces ładowania.
Baterie LI-Compact ładowane są do pełna w ciągu 45 minut. Dzięki technologii TurboCharge już po połowie czasu ładowania osiągają 80 % pojemności. Zazwyczaj wystarcza to do dokończenia pracy. 4-stopniowy wskaźnik stanu naładowania wskazuje ilość energii pozostałej do wykorzystania. System kontroli temperatury ostrzega użytkownika w przypadku, gdy akumulator jest zbyt gorący lub zbyt zimny.
Podobnie jak narzędzia z akumulatorem standardowym, również modele wyposażone w akumulator Compact posiadają elastyczną obudowę, dzięki której urządzenie zachowuje pełną sprawność nawet po upadku na beton z wysokości dwóch metrów. Ergonomiczną pracę gwarantuje rękojeść środkowa z miękką okładziną Softgrip. Oprócz niej urządzenia posiadają rękojeść dodatkową obracaną o 360°.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej