Laserowe wyrzynanie

2007-05-28 18:04

Jeżeli podczas cięcia użytkownik nakieruje promień lasera tak, aby pokrywał się z zaznaczoną na materiale linią prostą, urządzenie będzie ciąć idealnie po obrysie. W razie potrzeby promień lasera można lekko wyjustować, np. po zmianie brzeszczotu (na inną grubość). Zasilany z sieci laser należy do klasy użytkowej 2.

Wyrzynarki PST 650 L i PST 680 EL oferuje na rynku polskim firma Bosch. W obu urządzeniach promień lasera wyznacza najpierw linię cięcia. Jeżeli podczas cięcia użytkownik nakieruje promień lasera tak, aby pokrywał się z zaznaczoną na materiale linią prostą, urządzenie będzie ciąć idealnie po obrysie. W razie potrzeby promień lasera można lekko wyjustować, np. po zmianie brzeszczotu (na inną grubość). Zasilany z sieci laser należy do klasy użytkowej 2, co oznacza, że można go używać bez zakładania specjalnych okularów ochronnych. Nowe urządzenia firmy ważą zaledwie 1,8 kg. Funkcja nadmuchu (dostępna po naciśnięciu przycisku, umożliwia użytkownikowi oczyszczenie linii cięcia z wiórów i pyłu.

Zintegrowany w podstawie urządzenia magazynek może pomieścić 4 standardowe brzeszczoty. Dużą oszczędność czasu podczas pracy oferuje znany ze wszystkich wyrzynarek firmy system szybkiej wymiany narzędzi SDS. Aby wyjąć brzeszczot, wystarczy nacisnąć dźwignię. Nowy brzeszczot należy wsunąć w uchwyt i można pracować dalej. Osłonka z pleksiglasu chroni użytkownika przed przypadkowym dotknięciem brzeszczotu. W tylnej części wyrzynarki znajduje się przyłącze, do którego użytkownik może podłączyć odkurzacz warsztatowy lub domowy. Nowa obudowa urządzenia w połączeniu z gumowaną rękojeścią zapewnia komfortową pracę i niski poziom drgań. Włącznik urządzenia jest wbudowany w rękojeść i wyposażony jest w blokadę, która zapobiega przypadkowemu uruchomieniu wyrzynarki. Praktycznym rozwiązaniem jest umieszczenie przycisku włącznika pośrodku rękojeści, umożliwia to wygodną obsługę urządzenia zarówno osobom prawo- jak i leworęcznym. Metalową podstawę można w łatwy sposób przesunąć do tyłu lub ustawić pod żądanym kątem. Nacięcie w przedniej części podstawy ułatwia prowadzenie urządzenia.
Wydajny silnik o mocy 500 W zapewnia obu urządzeniom szybki postęp pracy we wszystkich materiałach (przy wszelkiego rodzaju cięciach - prosto - i krzywoliniowych, wgłębnych i pod kątem). Maksymalne głębokości cięcia w drewnie wynoszą 68 mm, w aluminium 10 mm, a w stali 4 mm.

Dane techniczne

 

PST 680 EL

PST 650 L

Moc nominalna

500 W

Moc wyjściowa

270 W

Głębokość cięcia w drewnie

68 mm

65mm

Głębokość cięcia w stali

4mm

3 mm

Prędkość skokowa bez obciążenia

500-3100 min-1

3100 min-1

Ciężar

1,7 kg

Podstawa

Stal

System SDS

+

System Electronic

+

-

4-stopniowa oscylacja brzeszczotu

-

Nadmuch

+

Dodatkowo włączany promień laserowy

+

Miękka rękojeść Softgrip

+

Skrzynka narzędziowa

+

Wyposażenie standardowe

 
 

1 brzeszczot do drewna (T 144 D)

 

Osłona przeciwodpryskowa

 

Walizka z tworzywa sztucznego

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej