Jak działa dalmierz? Dalmierz laserowy czy ultradźwiękowy - które urządzenie lepiej się sprawdza?

2020-10-16 10:32
dalmierz
Autor: gettyimages Dalmierz - urządzenie niezbędne przy wszelkiego typu pomiarach odległości

Dalmierz to niewielkie, poręczne urządzenie pomiarowe. Korzystając z dalmierza, łatwo i dokładnie, nawet co do 1 mm, można zmierzyć odległość czy powierzchnię. W jakich pracach sprawdza się dalmierz? Jakie jest wyposażenie dalmierza i jakie może mieć dodatkowe funkcje? Czy dalmierz laserowy jest lepszy od dalmierza ultradźwiękowego? Porównujemy.

Spis treści

  1. Do czego służy dalmierz?
  2. Jak działa dalmierz laserowy?
  3. Jak działa dalmierz ultradźwiękowy?
  4. Dalmierz laserowy czy ultradźwiękowy - porównanie
  5. Wyposażenie dalmierza i dodatkowe funkcje
  6. Jak wybrać dalmierz?

Do czego służy dalmierz?

Dalmierz umożliwia różnego typu prace miernicze. Dzięki dalmierzowi łatwo można zmierzyć powierzchnię czy objętość, także w miejscach trudno dostępnych, na przykład wysokiego sufitu bez wchodzenia na drabinę. Dalmierz służy do pomiaru odległości wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz, np. na placu budowy. Urządzenie mierzy z dokładnością maksymalnie kilku milimetrów, choć producenci często podają tolerancję błędu w granicy 1 mm, jak w przypadku dalmierza laserowego. W praktyce umożliwia on pomiar odległości od kilkudziesięciu cm do ponad 100 metrów, mimo że jego zasięg teoretyczny jest dużo większy (do 200-300 m). Dalmierz sprawdza się w każdego typu pracy, w której potrzebne są pomiary odległości, a więc w pracach budowlanych, montażowych, wykończeniowych, projektowych, geodezyjnych itp. Pomiar odległości to jednak tylko podstawowa funkcja dalmierza. Możliwości ma znacznie więcej.

Jak działa dalmierz laserowy?

Dalmierz wysyła promień laserowy do wybranego celu - mierzonego punktu. Za wysłanie impulsu laserowego (elektromagnetycznego), odbiór tego sygnału i analizę odpowiada układ optyczno-elektroniczny. Laser po dotarciu do mierzonego obiektu odbija się od jego powierzchni i powraca, dzięki czemu układ elektroniczny mierzy dystans tej drogi.

Jak działa dalmierz ultradźwiękowy?

Zasada działania lasera ultradźwiękowego jest podobna. Nadajnik w tego typu dalmierzu, zamiast fali elektromagnetycznej wysyła falę dźwiękową. Urządzenie mierzy w tym przypadku czas, jaki upływa od wysłania sygnału ultradźwiękowego do odebrania powracającego echa.

Dalmierz laserowy czy ultradźwiękowy - porównanie

dalmierz laserowy dalmierz ultradźwiękowy
precyzja pomiaru wysoka (np. 1 mm, dalmierz fazowe) niska
zasięg bardzo duży, dochodzący nawet do 1000 m mały zasięg pomiaru (do kilkunastu metrów)
niezawodność pomiaru duża niezawodność pomiaru, nawet w trudnych warunkach terenowych i przez przeszkody (funkcja Pitagorasa) niezawodność pomiarów tylko w pustych pomieszczeniach lub na otwartej przestrzeni (jakiekolwiek przedmioty/obiekty na drodze pomiaru mogą generować błędy)
pomiar obiektów przezroczystych brak możliwości pomiaru  pomiar możliwy
pomiar do obiektów odbijających sygnał pod dużym kątem skuteczny nieskuteczny
stosowanie w aplikacjach inżynierskich, integracja oprogramowaniem pomiarowo-obliczeniowym  możliwe ograniczona możliwość

Wyposażenie dalmierza i dodatkowe funkcje

Dalmierz to urządzenie wyposażone w wiele przydatnych funkcji. Dotyczą one często zarządzania wynikami pomiarów. Ważną funkcją dalmierza jest możliwość transmisji wyników pomiarów do bezpłatnej aplikacji dostępnej na systemy iOS oraz Android. Aplikacja umożliwia tworzenie szkiców lub zdjęć mierzonych obiektów i nanoszenie na nie otrzymanych wymiarów. Transmisja danych odbywa się w czasie rzeczywistym. Pozwala to na wygodne tworzenie dokumentacji pomiarowej bez konieczności tradycyjnych zapisków na papierze. Wyniki pomiarów można zapisać w formacie PDF, a następnie wydrukować bądź przesłać mailem na wybrany adres.

Dalmierzem, oprócz odległości, możemy mierzyć także pole powierzchni, objętość, kubaturę, kąty, powierzchnię trójkątów (przydatne podczas pomiarów powierzchni trudno dostępnych). Z kolei funkcja nazywana point to point daje możliwość pomiaru odległości pomiędzy dwoma punktami z jednej pozycji. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, gdy nie mamy bezpośredniego dostępu do któregoś z punktów. Są też modele dalmierzy wyposażone w zintegrowany kompas, czujnik nachylenia czy automatyczną korektę punktu końcowego. Specjaliści docenią też funkcję tyczenia. Umożliwia ona odmierzanie odcinków o jednakowym interwale „a” (lub jednakowej długości), zdejmując z użytkownika konieczność dokonywania obliczeń w pamięci, siłą rzeczy obarczonych możliwością popełnienia błędu. Zamiast odszukiwać na skali przymiaru stalowego kolejnych wyników, wygodnie przesuwa się dalmierz zgodnie z instrukcją na ekranie i stawia znaczniki w kolejnych punktach zerowych. Istnieje również możliwość tyczenia odcinków naprzemiennie dla dwóch stałych długości „a” i „b”, np. przęsła i słupa ogrodzeniowego - dalmierz będzie informować nas na bieżąco o kolejno wytyczanych punktach.

Praktyczną funkcją w dalmierzu jest podświetlany ekran, aktywowany w przypadku słabego oświetlenia lub pracy po zmroku. W dalmierzu przydaje się też funkcja kontroli aktywności - urządzenie wyłącza się automatycznie po ok. 3 minutach bezczynności. Dzięki temu nie musimy pamiętać o wyłączaniu dalmierza i oszczędzamy baterie.

dalmierz geodezyjny
Autor: gettyimages Profesjonalny dalmierz do prac w terenie

Jak wybrać dalmierz?

O wyborze dalmierza decyduje przede wszystkim specyfika pracy, w jakiej urządzenie będzie wykorzystywane. Czy będą to najczęściej zwykłe pomiary odległości, czy też pomiary bardziej skomplikowane, prowadzone dodatkowo w trudnych warunkach pomiarowych. To na tej głównie podstawie wybieramy odpowiedni model dalmierza, weryfikując jego funkcje i wyposażenie. Przy wyborze dalmierza trzeba pamiętać, że im urządzenie jest bardziej wszechstronne, naszpikowane technologią, z większym zasięgiem, tym droższe. Cena profesjonalnych dalmierzy laserowych to nawet kilka tysięcy złotych. Jeśli nie dysponujemy taką kwotą, a dalmierza potrzebujemy tylko do wykonania konkretnej pracy, możemy skorzystać z wypożyczalni takiego sprzętu. Trzeba się jednak liczyć z opłaceniem zwrotnej kaucji za wypożyczenie. Jeśli mamy wybrać dalmierz, weźmy pod uwagę urządzenia tylko sprawdzonych, znanych producentów, specjalizujących się w technice pomiarowej. Zapewni to gwarancję dobrze wybranego, niezawodnego, a przede wszystkim precyzyjnego narzędzia pracy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej