Frezarka kopiująca

2007-05-28 18:01

Podstawową cechą frezarki górnowrzecionowej jest precyzja pracy. Dlatego w jednostce kopiującej urządzenia firma wyeliminowała prowadzenie kolumnowe. Użytkownik wkłada oddzielny blok silnika do jednostki kopiującej i mocuje go przy pomocy dźwigni.

GMF 1400 CE to pierwsza uniwersalna frezarka wprowadzona na rynek europejski przez firmę Bosch. Łączy ona w sobie zalety tradycyjnej frezarki i frezarki kopiującej.
GMF to wielofunkcyjne urządzenie, przeznaczone do różnych prac frezarskich: wykonanie rowków, wpustów, żłobień, jak również obrabianie krawędzi. Produkt ten wykorzystywany jest przede wszystkim w pracach stolarskich.
Podstawową cechą frezarki górnowrzecionowej jest precyzja pracy. Dlatego w jednostce kopiującej urządzenia firma wyeliminowała prowadzenie kolumnowe. Użytkownik wkłada oddzielny blok silnika do jednostki kopiującej i mocuje go przy pomocy dźwigni. Praktycznym rozwiązaniem są także okrągłe, drewniane uchwyty, umieszczone bardzo nisko, w pobliżu obrabianego materiału. Gwarantuje to optymalne prowadzenie urządzenia i maksymalną kontrolę nad procesem frezowania.
Istnieje również możliwość precyzyjnej regulacji głębokości jednostki kopiującej (skala 1/10 mm). Do frezowania zgrubnego na bloku silnika zaznaczone są trzy ustalone pozycje, znajdujące się na różnej wysokości.
Bardzo ważną zaletą frezarki uniwersalnej jest możliwość jej wszechstronnego stosowania. Przy pomocy jednostki kopiującej użytkownik może wykonać nawet 80 % wszystkich prac frezarskich, m.in. cały obszar prac związanych z obróbką krawędzi, np. frezowanie przy powierzchni, fazowanie, profilowanie, wręgowanie czy wykonywanie okuć w drzwiach. Narzędzie sprawdza się również przy frezowaniu kopiującym i pracy z szablonami. Przykładem zastosowań są precyzyjne złącza wtykowe, stosowane np. przy blatach kuchennych. Ponadto kopiarkę w połączeniu ze stołem frezarskim można wykorzystywać do prac stacjonarnych.
Do tradycyjnego frezowania wgłębnego, np. do wykonania rowka z określonym punktem początkowym i końcowym służy druga jednostka uniwersalnej frezarki. Użytkownik musi tylko wyjąć blok silnika z jednostki kopiującej i umieścić go w jednostce do frezowania wgłębnego. Dzięki systemowi SDS wymiana bloku silnika odbywa się szybko i całkowicie beznarzędziowo (silnik mocowany jest przy pomocy dźwigni). Regulacja głębokości frezowania w jednostce do frezowania wgłębnego odbywa się podobnie, jak to ma miejsce w konwencjonalnych frezarkach górnowrzecionowych.
Frezarka uniwersalna oferuje użytkownikom bezpieczną wymianę frezów, której nie utrudnia jednostka kopiująca ani jednostka frezarska. Aby wymienić frez, użytkownik wyjmuje silnik z jednostki kopiującej lub wgłębnej i odwraca go. Uchwyt frezu jest wówczas skierowany do góry, można w łatwy sposób wymienić osprzęt narzędzia.
Urządzenie wyposażone jest w silnik o mocy 1400 W. Odznacza się ono kompaktową i ergonomiczną konstrukcją, która ułatwia wykonanie nawet bardziej skomplikowanych i obszernych prac frezarskich. Stabilna obudowa aluminiowa w optymalny sposób chroni zaawansowane technicznie komponenty urządzenia. System Constant Electronic umożliwia łagodny rozruch i zapewnia stałą prędkość obrotową, niezależnie od obciążenia. Przy pomocy pokrętła umieszczonego na bloku silnika użytkownik może dokonać wstępnego wyboru prędkości obrotowej, w zależności od właściwości frezowanego materiału.
Dobrą widoczność materiału, w jednostce do frezowania wgłębnego i jednostce kopiującej, zapewnia duże okienko oraz wycentrowane otwory w podstawach obu jednostek. Umożliwiają one stosowanie frezów o maks. wymiarze 50 mm. Przezroczysta osłona chroni użytkownika przed odpryskującymi wiórami. Miękka okładzina Softgrip na uchwytach prowadzących frezarki wgłębnej zapewnia bezpieczeństwo pracy i tłumi drgania. 

 Dane techniczne  
 System montażu narzędzi  8,0-12,0 mm
 Prędkość obrotowa bez obciążenia  8000-24 000 1/min.
 Maks. skok korpusu frezarki  59,00 mm
 Wydajność nominalna  1.400 W
 Ciężar korpusu z silnikiem  4,10 kg
 Ciężar modułu kopiującego z silnikiem  3,60 kg

 

Wyposażenie dodatkowe:

 • Walizka narzędziowa
 • Zacisk z nakrętką złączkową 8 mm
 • Zacisk z nakrętką złączkową 12 mm
 • Adapter do tulei kopiujących
 • Bolec kopiujący 17 mm
 • Bolec kopiujący 30 mm
 • Osłona przeciwwiórowa do frezarki kopiującej
 • Osłona przeciwwiórowa do frezarki wgłębnej
 • Adapter do odsysania pyłu do frezarki kopiującej
 • Adapter do odsysania pyłu do frezarki wgłębnej
 • Trzpień centrujący 8 mm
 • Klucz widełkowy 16 mm
 • Klucz widełkowy 24 mm

Frezarka kopiująca
Autor: BOSCH
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej