Duże, większe, największe

2008-10-13 15:28
Duże, większe, największe
Autor: brak danych

W Polsce buduje się coraz więcej budynków wysokich. Niezbędne stają się więc nowoczesne i wydajne urządzenia do podawania mieszanek betonowych na dużą odległość.

Trudno dziś wyobrazić sobie budowę wielopiętrowego budynku bez nowoczesnych urządzeń umożliwiających zautomatyzowanie procesu wylewania betonowych elementów konstrukcji. Pompy do betonu szybko rozładowują kolejne betonowozy i umożliwiają nieskomplikowany transport mieszanki na dużą odległość i wysokość. Jest to szczególnie ważne latem, gdy beton szybko wiąże, a trzeba mu zapewnić jednorodną strukturę.
Wśród producenów pomp do betonu dominują najbardziej znane firmy niemieckie: PUTZMEISTER, SCHWING, ELBA. Ale są obecne w Polsce również włoskie: SERMAC i CIFA oraz hiszpańska JMBH, a nawet koreańska firma JUNJIN. Wszystkie elementy urządzeń są wykonane z wysokiej jakości materiałów i podzespołów, takich firm jak: SAAB, HAWE, BOSCH-REXROTH, HYDROMATIC, SAUER, STIEBEL, LINCOLN czy BECA.


Pompy do betonu firmy Sermac są obecne na polskim rynku już od wielu lat 

Pompy mogą być montowane na dowolnym podwoziu spełniającym określone wymogi techniczne. Producenci pomp najczęściej współpracują z firmami: Mercedes, Iveco, Volvo, Scania, DAF czy Renault.

W maju 2008 roku odbył się w Warszawie rozruch kolejnej pompy o wysięgu 53 m - Junjin JXRZ 53-5.16 HP. Pompa przypłynęła z Korei, podwozie dostarczono z Niemiec. Montaż na podwoziu odbył się w Belgii, po czym gotowa maszyna została przywieziona do Polski. Firma, która zdecydowała się na jej zakup to CHD "Stadion". Pompa być może będzie pracować przy budowie Stadionu Narodowego. Na pewno przyda się przy wznoszeniu warszawskich wieżowców, gdzie liczy się ogromny zasięg jej pięcioramiennego masztu oraz wydajność pozwalająca na przepompowanie 158 m3  betonu w ciągu godziny. Pięćdziesięciotrzymetrowy wysięg typu RZ umożliwi operatorowi dotarcie do najbardziej niedostępnych miejsc.

 
Pompa Junjin 53 z rozłożonymi podporami 

 
Pompa Junjin 53 z rozłożonym masztem oraz podporami


Pierwsza pompa o rekordowym wysięgu 53 m pojawiła się na naszym rynku pod koniec 2006 r. Była to pompa Sermac 5RZ 53. Jej właścicielem jest firma Pompbet. Pompa rekordzistka od dwóch lat umożliwia obsługę największych nowo wznoszonych obiektów w Warszawie. Ale Pompbet już sprowadza do naszego kraju urządzenie o jeszcze większych rozmiarach - pompę o wysięgu 65 m. Będzie ona dostępna w Polsce w czwartym kwartale 2008 roku. Duże pompy, umożliwiające transport betonu na odległość 37, 41, 42, 48, 50, 53, 58 metrów, mają także inne firmy, np. Budokrusz Warszawa, Euro-Trans, Bosta-Beton. Zastosowanie tego typu jednostek zwiększa szybkość prac, ogranicza koszty, a także polepsza komfort pracy. Świetnie spisują się na tych budowach, na których mniejsze urządzenia mogą okazać się niewystarczające.

Dane techniczne dużych pomp do podawania betonu dostępnych w Polsce

typ pompysymbolwydajność
[m3/h]
ciśnienie robocze
podawanej mieszanki [bar]
system
rozkładania masztu
liczba
ramion
system
rozkładania podpór
Sermac 65 6RZ 65SCL150AHP 150 76 RZ 6 rozkładany
przód i tył
Putzmeister 62  M 62 16HLS  160  85  RZ  rozkładany
przód i tył 
Putzmeister 58  M 58 16H  160  85  RZ  rozkładany
przód i tył  
Junjin 53 JXRZ 53-5.16 HP 158 72 RZ 5 X
Sermac 53 5 RZ 53 150 76 RZ 5 X
Schwing 47 S 47 SXCE 163 90 RZ 4 X
Putzmeister 46 M 46 BRF 16HLS 160 90 RZ 4 X


Interesującą jednostką, pracującą od kilku lat w Warszawie, jest pompa Putzmeister o mniejszym wysięgu - 36 m, ale skonstruowana w taki sposób, aby ciśnienie robocze podawanego przez nią betonu można było podnieść z podstawowego - wynoszącego 85 bar - aż do 133 bar. Wykorzystuje się ją do zaopatrywania bardzo długich rurociągów oraz używa jako pompę stacjonarną w wysokich budynkach (nawet do 150 m).
Parametry pomp są dobrane odpowiednio do planowanych zadań. Istotne są zwłaszcza wydajność, wielkość i sposób składania masztu oraz niezawodność i bezpieczeństwo użytkowania urządzenia.

Składanie masztów

Oferowane są następujące sposoby składania masztu:


"Z" to rozwiązanie stosowane w przypadku prac na niewielkich przestrzeniach, gdzie wymagana jest duża wydajność i manewrowość.


"R" to rozwiązanie stosowane w przypadku prac w ekstremalnych warunkach, gdy wymagane są wysoka wydajność i możliwość podawania mieszanki na znaczne odległości.


"RZ" to rozwiązanie łączy w sobie zalety składania typu "R" i "Z" i jest stosowane w przypadku prac, gdy wymagane są wysoka wydajność i możliwość podawania mieszanki na znaczne odległości.


"ZR" to rozwiązanie łączy w sobie zalety składania typu "Z" i "R" i jest stosowane w wąskich przestrzeniach, gdzie trudno jest ustawić pompę i manewrować urządzeniem.

Podpory stabilizujące

Jednym z ważniejszych etapów pracy jest właściwe ustawienie pompy. Specjalnie skonstruowane podpory umożliwiają posadowienie i stabilne podparcie urządzenia, na szerokości odpowiednej do jego wielkości, masy oraz wysięgu masztu transportującego mieszankę betonową. Wysięgnik pompy długości kilkudziesięciu metrów z rurociągiem wypełnionym betonem ma masę kilku ton, natomiast posadowienie podpór jest często utrudnione z uwagi na stosunkowo miękkie podłoże. Dlatego pompy wyposażane są w specjalne podkładki  układane pod podporami. Podpory są sterowane hydraulicznie, natomiast podnośniki podpór wyposaża się w zawory zwrotne, które utrzymują cylindry we właściwej pozycji, nawet w przypadku uszkodzenia przewodów hydraulicznych. Dostępne są następujące typy podpór:

 

 


Przód X (wysuwany), tył nieruchomy lub wysuwany, używany z małymi i średnimi masztami typu "Z" i "ZR"; umożliwia szybkie i bezpieczne ustawienie maszyny w wąskich i trudno dostępnych miejscach.

 

 


Przód X (wysuwany), tył rozkładany, używany ze średnimi i dużymi masztami typu "R", "Z" i "RZ" w miejscach o ograniczonej powierzchni.

 

 


Rozkładany przód i tył, używany z dużymi masztami typu "R" i "TR" wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka wydajność.

 


Pompy do podawania betonu są niezastąpione na dużych budowach

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej