Dron z kamerą termowizyjną na pokładzie

2017-11-10 14:32
dron
Autor: Parrot Dron z funkcją termowizji umożliwia kompleksową diagnostykę budynku

Parrot Bebop-Pro Thermal to nowy dron z zaawansowanym systemem termowizji. Wyposażony w kamerę rejestrującą obraz Full HD oraz kamerę termowizyjną, przeznaczony jest między innymi dla branży budowlanej oraz służb publicznych, takich jak np. straż pożarna.

Dron z kamerą termowizyjną - zastosowanie

Parrot Bebop-Pro Thermal to dron wyposażony w sensory i oprogramowanie generujące dane gotowe do integracji w obrębie procesu biznesowego. Dron z kamerą termowizyjną może się przydać w pracy m.in. firm budowlanych, instalatorów paneli fotowoltaicznych, inspektorów budowlanych, ale także służb ratunkowych –  np. strażaków lub ekip poszukiwawczych.

Funkcje drona

Czterowirnikowy dron Bebop-Pro Thermal wyposażony jest w 2 kamery – rejestrującą wideo w rozdzielczości Full HD oraz termowizyjną. Dzięki temu operator może uzyskać szczegółowy obraz otoczenia oraz dodatkowo ma możliwość analizowania danych termicznych w czasie rzeczywistym. Podgląd i analizę obrazu z obu kamer zapewnia bezpłatna aplikacja na smartfony oraz tablety – Parrot FreeFlight Thermal.  
Dron jest lekki, kompaktowy, a jego rozstawienie oraz przygotowanie do lotu zajmuje zaledwie kilka minut. Zasięg dołączonego do zestawu kontrolera Parrot Skycontroller 2 pozwala operatorowi drona precyzyjnie manewrować pojazdem – również w niebezpiecznym środowisku, bez narażania zdrowia.

dron z funkcją termowizji
Autor: Parrot Parrot Bebop-Pro Thermal - dron z kamerą termowizyjną

Aplikacja i 3 tryby termowizji

Aplikacja mobilna FreeFlight Thermal daje możliwość nie tylko kontroli parametrów drona, ale również umożliwia bezpośredni dostęp do obrazu z obu kamer umieszczonych na Bebop-Pro Thermal. W dowolnym momencie w czasie lotu operator może przełączać się między podglądem z kamery Full HD a termowizją. Może również zapisać materiały wideo na 32 GB wbudowanej pamięci drona. Zainstalowana na pokładzie drona Bebop-Pro Thermal lekka (36,5 g) kamera termowizyjna FLIR ONE® wyposażona jest w dwa sensory: RGB (rozdzielczość 1440 x 1080 px), rejestrujący kolorowy obraz oraz sensor termiczny (160 x 120 px), mierzący różnice temperatur. Strumień danych z obu czujników jest łączony w aplikacji FreeFlight Thermal, dając szczegółowy zapis termowizyjny. Dzięki temu operator natychmiast zauważy obszary o podwyższonej temperaturze czy miejsca występowania mostków termicznych. Po dotknięciu ekranu zostanie wyświetlona szacowana temperatura panująca we wskazanym miejscu.  
Dostępne są 3 tryby termowizji:

  • standardowy: wyświetlany jest obraz termiczny w skali od czerwonego (powyżej 160°C) do niebieskiego (poniżej 10°C). Tryb ten służy do szybkiego określania miejsc strat termicznych – nieszczelności budynków,
  • dynamiczny: skala barw obrazu termicznego jest dynamicznie dostosowana do temperatury otoczenia. To pozwala sprawniej identyfikować miejsca ubytków ciepła. Wysokie temperatury oznaczone są barwą czerwoną, chłodniejsze – niebieską,
  • Hotspot: przeznaczony dla strażaków i służb ratunkowych. Tutaj odnotowywane są jedynie najwyższe zarejestrowane temperatury, które następnie nakładane są na obraz RGB.

Użytkownik może odtworzyć zarejestrowane nagrania w każdym z dostępnych trybów, a także wyeksportować je do standardowych formatów wideo.

Inspekcja budynku

14-megapikselowa kamera Parrot Bebop-Pro Thermal umieszczona z przodu drona rejestruje stabilizowany optycznie obraz w rozdzielczości Full HD (1080 px). W połączeniu z aplikacją FreeFlight Thermal umożliwia bezpieczne dokonywanie inspekcji budynków, dokumentując całość przelotu w łatwych do wyeksportowania plikach. 

Cena drona: 7999 zł

drony
Autor: Parrot Dron z funkcją termowizji może być wykorzystywany nie tylko w budownictwie, ale też przez służby publiczne, np. straż pożarną
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej