Dalmierze laserowe

2007-05-24 13:08

Jest to piąta generacja tego rodzaju dalmierzy. Znalazły się w niej dwa modele: DISTOTM lite5 i DISTOTM classic5.

Szwajcarska firma Leica Geosystems jesienią 2002 roku wprowadziła do sprzedaży nową generację ręcznych dalmierzy laserowych z rodziny DISTO.
Jest to piąta generacja tego rodzaju dalmierzy. Znalazły się w niej dwa modele: DISTOTM lite5 i DISTOTM classic5. W porównaniu do poprzedników zostały one wyposażone w wiele usprawnień ułatwiających codzienną pracę.
DISTOTM lite5 jest prostym urządzeniem pozwalającym zmierzyć odległości, powierzchnie i objętości. Posiada wbudowaną libelkę pozwalającą na łatwe wypoziomowanie instrumentu oraz podświetlany wyświetlacz. Zakres pomiaru odległości wynosi od 0,2 do 200 m. Typowa dokładność pomiaru ± 3 mm.
DISTO TM classic5 jest modelem przeznaczonym do bardziej zaawansowanych zastosowań. Oprócz cech lite5 ma wbudowaną lunetkę teleskopową, która pozwala obserwować promień lasera przy pomiarze dużych odległości i kalkulator pozwalający wykonywać działania na zmierzonych wartościach (15 ostatnio zmierzonych zostaje zapamiętanych; istnieje również możliwość zapamiętania 10 stałych).

 

 Rozbudowane zostały też funkcje pomiarowe. Instrument ten ma możliwość pomiaru odległości minimalnych (pomiar do ściany pod kątem prosty), maksymalnych (pomiar przekątnych), pozwala na pośrednie wyznaczenie wielkości niedostępnych elementów (np. wysokości budynku) wykorzystując założenia twierdzenia Pitagorasa.
Istotną cechą tego dalmierza jest wielofunkcyjna końcówka pozwalająca na ustawienie instrumentu prostopadle do podłogi, ściany (lub innej płaskiej powierzchni) oraz umożliwiająca pomiar z narożników.
W dalszym ciągu w ofercie firmy Leica znajdują się dwa modele z czwartej generacji DISTOTM. Są to modele pro4 i pro4a. Różnią się od siebie jedynie dokładnością pomiaru odległości (w pro4a została ona zwiększona do ± 1.5 mm). Urządzenia te posiadają znacznie zwiększone możliwości obliczeniowe. Kilka wymiennych końcówek pozwala zastosować je nawet do bardzo nietypowych pomiarów. Pamięć wewnętrzna na 800 pomiarów, alfanumeryczna klawiatura, graficzny wyświetlacz oraz możliwość komunikacji z komputerem poprzez port RS232 czynią z nich dalmierze przeznaczone dla wymagających użytkowników, którzy cenią sobie dokładność oraz możliwość przesłania danych z dalmierza bezpośrednia do komputera.
Dystrybucją w Polsce zajmuje się od grudnia 2002 r. firma Baltkam sp. z o.o.


Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej