Taśmy uszczelniające

2007-05-29 15:17

W Niemczech 70 procent wszystkich uszczelnień spojeniowych w betonie wykonuje się w formie "białej wanny". Powstające podczas prac spojenia robocze muszą być zabezpieczone. Dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie taśmy uszczelniającej "SynkoFlex", którą oferuje Hebau Polska. Jej montaż jest szybki, łatwy i bezpieczny. Po raz pierwszy taśmy uszczelniające zastosowano w USA w latach siedemdziesiątych XX wieku. W Europie były stosowane do uszczelnienia tunelu Öresund między Szwecją i Danią.

 

W Niemczech wyrób otrzymał świadectwo kontrolne MPA Braunschweig. Pozwoliło to na zastosowanie tego systemu przy budowie zakładu karnego w Sehnde w 2003 roku (wcześniej wykorzystywano blachy spojeniowe). Rozwiązało to problem instalacji uszczelnienia także w przypadku prowadzenia skomplikowanych prac zbrojeniowych. Pozostałe fugi robocze (ok. 2 tys. m) znajdujące się w strefie wody (pod ciśnieniem) mogły zostać uszczelnione zgodnie z harmonogramem budowy. Taśmę można kłaść bezpośrednio na świeży beton; stapia się ona z betonem i uszczelnia fugę roboczą. Uszczelnienie jest nie tylko trwałe, pewne i elastyczne, ale także odporne na działanie kwasów i ług.
Właśnie dlatego takie rozwiązanie sprawdza się w oczyszczalniach ścieków, otwartych pływalniach, rowach ściekowych gnojowicy w sektorze rolniczym, kompleksach do wytwarzania biogazu (w Magdeburg-Rothensee), jak również w instalacjach schładzających (np. w siłowni zakładów "Volkswagen" w Wolfsburgu).
Zastosowanie taśmy uszczelniającej na świeży beton nie tylko zapewnia szybki postęp prac budowlanych; taśma nie pęcznieje i łączy się z betonem podczas jego hydratacji i w ten sposób powstaje skuteczne uszczelnienie.
Taśma nadaje się również do stosowania przy bardzo delikatnych elementach budowlanych i stanowi zabezpieczenie nawet przed wodą agresywną, jeśli będzie ułożona przed zbrojeniem, ponieważ nie potrzebuje nawet najmniejszej pokrywy betonowej.
Ten zmodyfikowany materiał bitumiczny jest trwale elastyczny. Tym samym zapewnia on szczelność, także przy ewentualnych późniejszych przesunięciach (do 3 mm) oraz wydłużeniach (do 1 mm).
Te cechy taśmy pozwoliły na jej zastosowanie w nowo realizowanym projekcie - laboratorium do badania chmur Instytutu Badań Klimatycznych w Lipsku.
Projekt pod względem statycznym nie wymaga szczególnego uwzględniania konstrukcji fugi. Operacje montażowe mogą odbywać się niezależnie od przebiegu prac zbrojeniowych. Można więc wykonać wszelkie formy geometryczne bez stosowania specjalnych zabiegów. Przynosi to określone korzyści - szczególnie dla wielowarstwowych konstrukcji ścian (ściany potrójne). Zastosowanie taśm pozwala na uszczelnienie fug roboczych w strefie styku z gotowymi elementami budowlanymi.
Pod koniec 2004 roku firma wprowadziła taśmę uszczelniającą "RubberNek". Nowa taśma jest przeznaczona do uszczelniania złączy gotowych elementów betonowych w budownictwie wysokościowym, jak również podziemnym, szczególnie podczas uszczelniania włazów i małych oczyszczalni ścieków. Materiał został przebadany pod kątem wymogów nadzoru budowlanego. Od stycznia 2004 ma atest "ABP" wydany przez MPA Braunschweig.
"SynkoFlex" ma Aprobatę Techniczną Instytutu Techniki Budowlanej (nr 6192/2003-AT-15-ITB). Taśma otrzymała także atest higieniczny Państwowego Zakładu Higieny o numerze kontrolnym HK/B/0394/01/2003.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej