Silikaty jak piaskowiec

2007-11-14 12:54

Silikaty to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych, wytworzony w warunkach laboratoryjnych w 1880 roku przez niemieckiego naukowca Michaelisa.

Jednym z pierwszych materiałów budowlanych znanych w historii ludzkości był piaskowiec. Ta skała formowała się we wnętrzu ziemi z warstw piasku i muszli przez wiele milionów lat, jako osad po dawnych morzach i oceanach. Ruchy tektoniczne wyniosły warstwy piaskowca na powierzchnię ziemi, tworząc w ten sposób naturalne złoża znakomitego budulca.
Silikaty to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych, wytworzony w warunkach laboratoryjnych w 1880 roku przez niemieckiego naukowca Michaelisa. Na skalę przemysłową zastosowano wynalezioną przez niego technologię w 1894 roku. Historia cegły wapienno-piaskowej liczy sobie zatem już ponad 100 lat.

Dom z piasku, wapna i wody
Cegły i bloki wapienno-piaskowe, czyli silikaty, to tanie, zdrowe i uniwersalne materiały. W Polsce są często niedoceniane z powodu braku wiedzy lub niczym nieuzasadnionych uprzedzeń. Tymczasem w Zachodniej Europie bloczki silikatowe są powszechnie znanym i cenionym materiałem budowlanym. W Niemczech, Holandii czy krajach skandynawskich, ok. 40-60% ścian w budynkach mieszkalnych, to cegła wapienno - piaskowa. Do jej wyprodukowania używa się wyłącznie naturalnych składników: piasku (90%), wapna (7%) i wody (3%). W produkcji nie stosuje się żadnych domieszek toksycznych. Poza tym, wapno zawarte w cegle wapienno - piaskowej ma właściwości bakteriobójcze, które nie pozwalają na rozwój pleśni, grzybów i bakterii.

Silikaty a ochrona środowiska
Produkty wapienno-piaskowe nie zakłócają prawidłowej równowagi w środowisku naturalnym. Surowce użyte do produkcji silikatów występują obficie na powierzchni ziemi. Dlatego nie musimy martwić się o całkowite zużycie składników, które wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania życia na naszej planecie. Podczas produkcji cegły wapienno-piaskowej zużywa się bardzo małą ilość energii elektrycznej. W pierwszym etapie piasek, wapno i wodę miesza się w mieszalnikach w odpowiednich proporcjach. Gotową mieszankę umieszcza się w wielkich silosach, w których pod wpływem wysokiej temperatury "dojrzewa" kilka godzin. Następnie formuje się je w prasach i umieszcza w stalowych, hermetycznych naczyniach - autoklawach i hartuje się gorącą parą wodną. Po upływie 6 - 8 godzin cegły opuszczają autoklawy i są gotowe do użytku. 


 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej