Silikaty jak piaskowiec

2007-11-14 12:54

Silikaty to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych, wytworzony w warunkach laboratoryjnych w 1880 roku przez niemieckiego naukowca Michaelisa.

Jednym z pierwszych materiałów budowlanych znanych w historii ludzkości był piaskowiec. Ta skała formowała się we wnętrzu ziemi z warstw piasku i muszli przez wiele milionów lat, jako osad po dawnych morzach i oceanach. Ruchy tektoniczne wyniosły warstwy piaskowca na powierzchnię ziemi, tworząc w ten sposób naturalne złoża znakomitego budulca.
Silikaty to jeden z najbardziej ekologicznych materiałów budowlanych, wytworzony w warunkach laboratoryjnych w 1880 roku przez niemieckiego naukowca Michaelisa. Na skalę przemysłową zastosowano wynalezioną przez niego technologię w 1894 roku. Historia cegły wapienno-piaskowej liczy sobie zatem już ponad 100 lat.

Dom z piasku, wapna i wody
Cegły i bloki wapienno-piaskowe, czyli silikaty, to tanie, zdrowe i uniwersalne materiały. W Polsce są często niedoceniane z powodu braku wiedzy lub niczym nieuzasadnionych uprzedzeń. Tymczasem w Zachodniej Europie bloczki silikatowe są powszechnie znanym i cenionym materiałem budowlanym. W Niemczech, Holandii czy krajach skandynawskich, ok. 40-60% ścian w budynkach mieszkalnych, to cegła wapienno - piaskowa. Do jej wyprodukowania używa się wyłącznie naturalnych składników: piasku (90%), wapna (7%) i wody (3%). W produkcji nie stosuje się żadnych domieszek toksycznych. Poza tym, wapno zawarte w cegle wapienno - piaskowej ma właściwości bakteriobójcze, które nie pozwalają na rozwój pleśni, grzybów i bakterii.

Silikaty a ochrona środowiska
Produkty wapienno-piaskowe nie zakłócają prawidłowej równowagi w środowisku naturalnym. Surowce użyte do produkcji silikatów występują obficie na powierzchni ziemi. Dlatego nie musimy martwić się o całkowite zużycie składników, które wykorzystywane są do prawidłowego funkcjonowania życia na naszej planecie. Podczas produkcji cegły wapienno-piaskowej zużywa się bardzo małą ilość energii elektrycznej. W pierwszym etapie piasek, wapno i wodę miesza się w mieszalnikach w odpowiednich proporcjach. Gotową mieszankę umieszcza się w wielkich silosach, w których pod wpływem wysokiej temperatury "dojrzewa" kilka godzin. Następnie formuje się je w prasach i umieszcza w stalowych, hermetycznych naczyniach - autoklawach i hartuje się gorącą parą wodną. Po upływie 6 - 8 godzin cegły opuszczają autoklawy i są gotowe do użytku. 


 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej