Rozwiązania ścienne Porotherm vs zmiany w przepisach budowlanych w 2014, 2017 i 2021 roku

2014-03-31 14:21
Porotherm DRYFIX - system na medal!
Autor: Wienerberger

Z dniem 1 stycznia 2014 roku weszły w życie nowe warunki techniczne dotyczące wymagań cieplnych dla poszczególnych elementów budynku. W związku z tym pojawiła się opinia, że technologia ceramicznej ściany jednowarstwowej nie spełnia nowych kryteriów warunków technicznych. W ofercie Porotherm dostępne są trzy rozwiązania ścienne, które umożliwiają wybudowanie ścian jednowarstwowych i odpowiadają na zmiany w przepisach, zarówno obecne, jak i te planowane w kolejnych latach.

W związku z dążeniami Unii Europejskiej do redukcji emisji gazów cieplarnianych, branża budowlana już od kilku lat spodziewała się zaostrzenia wymagań cieplnych dla poszczególnych elementów konstrukcyjnych budynku. W obliczu nadchodzących zmian pojawiały się opinie, że jedno z najbardziej trwałych i solidnych rozwiązań budowlanych, jakim jest technologia ceramicznej ściany jednowarstwowej może być zagrożone. Jednak firma Wienerberger po raz kolejny udowodniła, że ceramika jest szlachetnym materiałem budowlanym i daje ogromne możliwości. W ofercie Porotherm dostępne są trzy rozwiązania ścienne, które umożliwiają wybudowanie ścian jednowarstwowych i odpowiadają na zmiany w przepisach, zarówno obecne, jak i te planowane w kolejnych latach.

Wymagania obowiązujące od 1 stycznia 2014 roku: EP(max) = 120 kWh/m2rok, U = 0,25 W/m2K

Sukces ściany jednowarstwowej z ceramiki tkwi w pustakach. Te najbardziej zaawansowane technologicznie, jak np. Porotherm 44 Si, w procesie wypalania w wysokiej temperaturze, ulegają tzw. poryzacji - w glinie wymieszanej z pyłem drzewnym tworzą się zamknięte, wypełnione powietrzem mikropory. Powietrze to najlepszy izolator, im więcej zamkniemy go w strukturze cegły, tym lepszy współczynnik przenikania ciepła osiągniemy.

Drugim sposobem na zwiększenie izolacyjności termicznej jest zaawansowany układ komór i drążeń wewnątrz pustaka, wydłużający drogę przepływu ciepła przez ścianę. Dzięki połączeniu tych dwóch właściwości pustaki Porotherm 44 Si umożliwiają wybudowanie murów o U = 0,25 W/m2K, a po otynkowaniu zaprawą termoizolacyjną, np. Porotherm TO, U wynosi nawet 0,23 W/m2K.

Zatem, ściana bez warstwy izolacji może być nawet cieplejsza niż wymagają tego aktualne przepisy budowlane. Zalecane jest by pustaki Porotherm 44 Si łączyć na zaprawę murarską Porotherm TM, produkowaną na bazie perlitu, w postaci suchej mieszanki, która rozrabiana jest z wodą. Ma ona właściwości termoizolacyjne i dlatego przeznaczona jest głównie do wykonania jednowarstwowych ścian zewnętrznych.

pustaki porotherm 44 si
Autor: Wienerberger Parametry pustaków ceramicznych Porotherm 44 Si umożliwiają wymurowanie ściany jednowarstwowej o U = 0,25 W/m2K.

Wymagania obowiązujące od stycznia 2017 roku: EP(max) = 95 kWh/m2rok, U = 0,23 W/m2K

Uzyskaniu jak najlepszych parametrów ściany jednowarstwowej służy także wprowadzone w 2009 roku przez firmę Wienerberger łączenie pustaków na zaprawę tzw. cienkowarstwową a co za tym idzie szlifowanie cegieł ceramicznych, stosowane w technologiach cienkospoinowych (np. Porotherm Profi – technologia łączenia na zaprawę cienkowarstwową, czy Porotherm Dryfix – zaprawa do murowania na sucho). Dokładność szlifowania jest tak duża (+/- 0,3 mm), że cegły idealnie do siebie przylegają, co sprawia, że ściany są równe i stanowią idealne podłoże pod tynk.

Jednocześnie minimalna ilość zaprawy w murze sprawia, że znacznie zmniejsza się ryzyko tworzenia się mostków termicznych, często powstających w spoinach wykonanych z tradycyjnej, mokrej zaprawy cementowo-wapiennej. Pustaki Porotherm 44 EKO+ Dryfix to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie produktów Wienerberger. Są one szlifowane, poddawane procesowi poryzacji, a ich wewnętrzny układ drążeń to wręcz koronkowa robota, która wydłuża do maksimum drogę ciepła z wnętrza domu na zewnątrz. Dlatego, parametry dla ściany jednowarstwowej, wybudowanej z pustaków Porotherm 44 EKO+ Dryfix i wymurowanych na zaprawę Porotherm Dryfix wynoszą U = 0,23 W/m2K (po otynkowaniu tynkiem termoizolacyjnym U = 0,21 W/m2K). Takie wartości nie tylko pozwalają spełnić aktualne, ale również wymagania cieplne które będą stawiane ścianom zewnętrznym od 2017 roku.

pustak porotherm 44 eko
Autor: Wienerberger Współczynnik przenikania ciepła dla ściany jednowarstwowej, wybudowanej z pustaków Porotherm 44 EKO+ Dryfix i wymurowanych na zaprawę Porotherm Dryfix wynosi U = 0,23 W/m2K

Wymagania obowiązujące od stycznia 2021 roku: EP(max) = 70 kWh/m2rok, U = 0,20 W/m2K

Do domów o standardzie niemal zeroenergetycznym, który zostanie wprowadzony od 2021 roku, przeznaczone jest już dziś najnowsze rozwiązanie ścienne Wienerberger, pustaki Porotherm T. Są one wykonane z poryzowanej ceramiki, a ich drążenia wypełnione są wysokiej jakości wełną mineralną. Wypalana w wysokich temperaturach glina, zmienia się w twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne materiał. Dlatego doskonałym rozwiązaniem jest zamknięcie miękkiej termoizolacji w „pancerzu” z solidnej ceramiki.

Wybudowane w tym systemie ściany jednowarstwowe są bardzo ciepłe, niezwykle trwałe i - co niezwykle istotne dla samopoczucia użytkowników - zapewniają optymalny mikroklimat w domu (są produkowane wyłącznie z naturalnych, „oddychających” materiałów).

Pustaki Porotherm T mają szlifowane powierzchnie wsporne, przez co mogą być łączone na zaprawę do cienkich spoin - Porotherm Dryfix lub Porotherm Profi. Ściana wybudowana na przykład w systemie Porotherm 44 T Dryfix ma w warunkach użytkowych współczynnik przenikania ciepła U= 0,18 W/m2K, a po otynkowaniu tynkiem termicznym nawet U= 0,17 W/m2K.

Dodatkowo w każdym z rozwiązań, dostępne w ofercie Porotherm, ceramiczne nadproża ułatwiają prawidłowe i szczelne osadzenie okien oraz drzwi w ścianie, co minimalizuje powstawanie mostków termicznych.

pustaki porotherm t
Autor: Wienerberger Pustaki Porotherm T są wykonane z poryzowanej ceramiki, a ich drążenia wypełnione są wysokiej jakości wełną mineralną.
sciana jednowarstwowa porotherm
Autor: Wienerberger Murowanie ściany jednowarstwowej na zaprawę do cienkich spoin Porotherm Dryfix
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej