Rekordowej głębokości ściana szczelinowa w wieżowcu Plac Unii w Warszawie

2011-09-20 14:00
Rekordowej głebokości ściana szczelinowa wieżowca Plac Unii w Warszawie
Autor: Liebrecht & wooD Ściana szczelinowa na Placu Unii Lubelskiej

Ponad 170 000 m3 ziemi usuniętej z wykopu, ściana szczelinowa przekraczająca 50 m głębokości, cztery kondygnacje podziemne powstające w ostrej granicy działki – Liebrecht & wooD oraz BBI Development realizują kolejne etapy prac ziemnych przy budowie wieżowca na placu Unii Lubelskiej w Warszawie.

Rekordowej głebokości ściana szczelinowa wieżowca Plac Unii w Warszawie
Autor: Liebrecht & wooD Wizualizacja projektu Plac Unii

Zastosowanie skomplikowanej technologii ściany szczelinowej w tej inwestycji nie jest przypadkowe. Pośród gęstej miejskiej zabudowy powstaje wieżowiec (autorstwa pracowni Stefana Kuryłowicza) mający aż cztery kondygnacje podziemne. Tradycyjne wykopy o takiej głębokości musiałyby zajmować całą powierzchnię placu Unii Lubelskiej. Tymczasem budowa dochodzącej do 53 metrów głębokości ściany szczelinowej, która zapewnia stabilność ścian wykopu, umożliwiła realizację inwestycji w ostrej granicy działki.

Przeczytaj również: Rusza budowa Placu Unii

– Czterokondygnacyjna podziemna część kompleksu biurowo-usługowego wykonywana jest metodą mieszaną. Jednocześnie wbijamy w ścianę szczelinową stalowe kotwy, które wiążą ścianę z gruntem wokół wykopu i stabilizują ją oraz wylewamy stropy, spod których następnie wydobywana jest ziemia. W tej chwili pracujemy na poziomie -4, a do stycznia 2012 roku wywieziemy z placu budowy ponad 170 000 m3 gruntu – wyjaśnia Marc Lebbe, członek zarządu Liebrecht & wooD

Pierwsze ściany szczelinowe zaczęły powstawać w Europie w latach 50-tych. Ich wykorzystanie jest obecnie najnowocześniejszą i najbardziej cenioną metodą prowadzenia prac ziemnych w obszarach o gęstej zabudowie. Wśród zalet tej technologii są: możliwość zastosowania jej w bezpośrednim sąsiedztwie istniejących budowli (nawet w odległości ok. 30 cm od sąsiadujących obiektów), niski poziom hałasu oraz brak wstrząsów przy wykonaniu.

Najgłębsza tego typu konstrukcja powstała w Malezji w Kuala Lumpur City Center i sięga 125 m. W Warszawie ściany szczelinowe zastosowano m.in. w Centrum Nauki Kopernik (16 m), na stacji „Centrum” warszawskiego metra (26,5 m), w budynku hotelu Intercontinental (29 do 41 m), przy budowie apartamentowca Złota 44 (34 m). Ściana szczelinowa Placu Unii jest jedną z najgłębszych tego typu konstrukcji w stolicy.

Rekordowej głebokości ściana szczelinowa wieżowca Plac Unii w Warszawie
Autor: Liebrecht & wooD Wykopy i budowa ściany szczelinowej na Placu Unii Lubelskiej w Warszawie

Budowa Placu Unii przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na trzeci kwartał 2013 roku.
Inwestorami Placu Unii są firma deweloperska Liebrecht & wooD oraz fundusz BBI Development NFI.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej