Ogród zimowy - tropik przez cały rok

2008-09-01 9:54
Reynaers_ogrod_zimowy
Autor: brak danych

Ogród zimowy nie tylko uatrakcyjnia bryłę domu i przez cały rok zapewnia mieszkańcom egzotyczny zakątek, to przede wszystkim znakomity bufor przed upałami latem i chłodem zimą. Funkcjonalność ogrodu zimowego zależy jednak od jego poprawnego zaprojektowania i wykonania.

Projekt ogrodu zimowego musi uwzględniać odpowiednie usytuowanie względem stron świata, jego zacienienie, konstrukcję wraz z systemem ogrzewania i wentylacji.

Ogród zimowy - strony świata

Ogród zimowy powinien dobrze komponować się z bryłą budynku. Najlepiej, gdy podkreśla charakter obiektu i wzbogaca jego elewację, podnosząc tym samym wartość nieruchomości. Ważna jest także lokalizacja ogrodu zimowego względem słońca. Najwięcej uwagi trzeba poświęcić konstrukcjom wystawionym na południe i zadbać o dobry system chłodzenia oraz wymiany powietrza. Zaletą takiego położenia jest możliwość domowej uprawy egzotycznych roślin tropikalnych. Jako oranżeria nie sprawdzi się natomiast ogród umiejscowiony od strony północnej, gdyż będzie narażony na niedobór światła. Taka konstrukcja stworzy jednak doskonały bufor przed wnikaniem chłodu do domu w okresie jesienno-zimowym.

Optymalna lokalizacja ogrodu zimowego to wschodnia lub zachodnia strona domu. Dzięki umiarkowanemu nasłonecznieniu, można urządzić w nim zintegrowany z przestrzenią zewnętrzną salon wypoczynkowy z przyjemnym popołudniowym światłem albo luksusowy pokój do śniadań.

Konstrukcja ogrodu zimowego

Konstrukcja ogrodu zimowego musi być zaprojektowana w taki sposób, aby nie zaszkodził jej ciężar zalegającego śniegu albo podmuchy wiatru. Nie może też ulegać rozszczelnieniu, co grozi zwłaszcza w miejscu połączeń ścian ogrodu zimowego z budynkiem. Dach powinien mieć odpowiednie pochylenie (10-45o) umożliwiające swobodne zsuwanie się śniegu. Do jego wykonania stosuje się tzw. szkło bezpieczne. W przypadku rozbicia nie rozpryskuje się ono na kawałki, lecz pozostaje w ramie.
Należy też zapewnić skuteczne odprowadzenie wody z konstrukcji za pomocą systemowych rynien i rur spustowych, najlepiej ukrytych za specjalnymi profilami. Woda deszczowa nie może spływać po szklanych ścianach. Szczelność konstrukcji zapewniają uszczelki znajdujące się przy krokwiach, rynnach, profilu kalenicowym oraz na styku ogrodu z murem. Dodatkowo, niektóre połączenia wypełnia się specjalną, rozprężną taśmą, która zapewnia wysoką odporność na przenikanie wody.

Równie istotny jest trwały, betonowy fundament - koniecznie zbrojony i zaizolowany (termicznie oraz przed wnikaniem wody). Najlepiej, gdy będzie zaprojektowany i wykonany w trakcie budowy domu. Jeśli natomiast ogród zimowy planuje się w miejscu dotychczasowego tarasu, należy najpierw sprawdzić jego wytrzymałość oraz zaprojektować odpowiednie miejsca odprowadzania wody opadowej.

Ogrzewanie w ogrodzie zimowym

Najprostszym i najbardziej ekonomicznym sposobem na dostarczenie zimą ciepła jest zastosowanie wodnego lub elektrycznego ogrzewania podłogowego. Trzeba jednak pamiętać, że system tego typu ma dość dużą bezwładność: w chwili, gdy słońce zaczyna szybko nagrzewać wnętrze ogrodu zimowego, nagrzana wcześniej podłoga stosunkowo długo się wychładza. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie grzejników konwekcyjnych lub elektrycznych grzejników panelowych. Najlepsze, ale niestety najdroższe rozwiązanie to klimatyzacja , która najszybciej zareaguje na zmiany i dostosuje odpowiednio temperaturę oraz wilgotność powietrza. System klimatyzacji będzie na bieżąco kontrolował warunki panujące w ogrodzie zimowym.

Wymiana powietrza w ogrodzie zimowym

Dobra wentylacja ogrodu zimowego ma znaczenie nie tylko dla roślin, ale bezpośrednio wpływa także na komfort jego użytkowników. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na dobrą wentylację. W cieplejszych okresach roku można otwierać lub uchylać okna, w chłodniejszych - wystarczają nawiewniki i wywietrzniki.
System wentylacji może być grawitacyjny: nawiewniki umieszcza się wtedy tuż nad podłogą a wywietrzniki (kratki wywiewne), u góry, pod zadaszeniem. Można też odwrócić cyrkulację powietrza poprzez wymuszone podawanie go do wewnątrz ogrodu od góry, a odprowadzanie poprzez wywietrzniki umieszczone w dolnej części konstrukcji. Dzięki takiemu przepływowi unika się efektu "marznących nóg". Najprostszym i najtańszym rozwiązaniem pozostaje jednak zaprojektowanie drzwi: przesuwnych, harmonijkowych lub uchylno-przesuwnych, które gwarantują dobre i szybkie wietrzenie pomieszczenia.

Promieniowanie słoneczne

Ogród zimowy należy chronić przed nadmiarem nasłonecznienia i dostosowywać do ilości padających na jego powierzchnię promieni słonecznych. Szkło o wysokiej przejrzystości, ale o podwyższonych parametrach izolacyjności na przenikanie energii słonecznej jest rozwiązaniem idealnym. Szkła refleksyjne albo o małej przejrzystości ograniczą ilość światła, co niekorzystnie wpłynie na wegetację roślin. Innym dobrym rozwiązaniem są zewnętrzne rolety dachowe, sterowane w sposób mechaniczny - pilotem lub automatyczny - poprzez system automatyki pogodowej.

Urzędnicy i dokumenty

Dobudowa ogrodu zimowego do istniejącego domu to ingerencja w konstrukcję budynku, a więc wymaga uzyskania pozwolenia na budowę (niezależnie od powierzchni ogrodu zimowego). Wolno stojący ogród zimowy o powierzchni do 25 m2 można wybudować zgłaszając zamiar jego budowy w starostwie lub urzędzie gminy. Większy wymaga uzyskania pozwolenia.

Ogród zimowy z aluminium i szkła, tak jak dom musi sprostać różnym wymaganiom technicznym, dlatego powinno się korzystać z rozwiązań sprawdzonych producentów. Najbardziej ekonomiczne jest zaplanowanie budowy ogrodu zimowego już na etapie projektowania domu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej