Ochrona katodowa - na czym polega? Przykład zastosowania ochrony metodą katodową

2021-12-28 13:31
ochrona antykorozyjna metodą katodową
Autor: Budimex Zapobieganie powstawaniu korozji w konstrukcjach żelbetowych jest jednym z głównych czynników, który pozwala na długą, bezpieczną i niezawodną eksploatację takich obiektów

Ochrona katodowa to najprostsza metoda antykorozji elektrochemicznej, w której nie ma potrzeby stosowania zewnętrznego źródła zasilania. Dzięki temu ochronę katodową można stosować w obiektach narażonych na cykliczne zanurzanie w wodzie.

Spis treści

  1. Na czym polega ochrona katodowa?
  2. Zalety ochrony katodowej?
  3. Ochrona katodowa - przykład zastosowania

Na czym polega ochrona katodowa?

Ochrona katodowa stali polega na stworzeniu ogniwa galwanicznego pomiędzy stalą zbrojeniową i protektorem cynkowym, o potencjale korozyjnym bardziej ujemnym od potencjału korozyjnego stali. Roztwór wodny w porach betonu  odgrywa rolę elektrolitu. W tak utworzonym ogniwie płynie prąd z protektora do metalu chronionego, czyli stali zbrojeniowej. W związku z tym, że w wytworzonym ogniwie protektor staje się anodą, a stal zbrojeniowa katodą, to na anodzie dochodzi do reakcji utleniania (korozji), a metal jest trwale chroniony.

ochrona katodowa na czym polega
Autor: Budimex Ochrona katodowa stali polega na stworzeniu ogniwa galwanicznego pomiędzy stalą zbrojeniową i protektorem cynkowym, o potencjale korozyjnym bardziej ujemnym od potencjału korozyjnego stali

Zalety ochrony katodowej?

Ochrona metodą katodową pozwala na ochronę wydzielonych stref i zaczyna być skuteczna już po podłączeniu protektora do pręta zbrojeniowego oraz po zaszpachlowaniu. Zaletą stosowania ochrony katodowej metodą traconej anody jest m.in.:

  • brak potrzeby stosowania zewnętrznego źródła zasilania,
  • możliwość zaprojektowania czasu trwania ochrony,
  • natychmiastowe działanie,
  • odporność na czynniki mechaniczne.
metoda katodowa
Autor: Budimex Nowe zabezpieczenia antykorozyjne (metodą katodową) remontowanego tunelu przy stacji Warszawa Zachodnia

Ochrona katodowa - przykład zastosowania

Ochronę przeciwkorozyjną stali w betonie metodą katodową wykorzystano przy remoncie wiaduktu kolejowego nad aleją Prymasa Tysiąclecia w Warszawie. Ochronę katodową w tym obiekcie zastosował Budimex, odpowiedzialny za modernizację stacji Dworca Zachodniego Warszawa. W ramach realizacji działań remontuje również wiadukt kolejowy nad al. Prymasa Tysiąclecia.

Historia tego wiaduktu sięga lat 30 XX w., kiedy to w czasie modernizacji kolejowego węzła warszawskiego, zbudowano tunel pod torami głównymi w ciągu ulicy Józefa Bema, która biegła wzdłuż murów m.in. fabryki Lilpop, Rau i Loewenstein, zniszczonej przez Niemców w 1944 roku. Po wojnie tunel nie był używany aż do lat 60. XX w. W związku z koniecznością zbudowania tam szerokiej arterii obwodowej, zaprojektowano trasę przez dawne tereny fabryki Lilpopa, łączącą Ochotę z Wolą i wykorzystującą tunel pod torami, który został też wydłużony pod tory skrętu z obwodnicy w kierunku zachodnim i poszerzony o niewykończone wcześniej nawy.

Ze względu na rozbudowy i przebudowy wiadukt nie jest jednolity pod względem konstrukcyjnym. Północna i południowa strona to rama żelbetowa, natomiast część środkowa to przęsła dźwigaro-betonowe oparte na łożyskach podpór.

Wiadukt pełni ważną rolę, zarówno dla ruchu kolejowego jak i dla samochodowego. Obecnie składa się z czterech naw, z czego trzy przeznaczone są dla ruchu pojazdów, a jedną odbywa się ruch pieszo-rowerowy. Ze względów strategicznych dla zachowania płynności ruchu w mieście szukano rozwiązania, które pozwoli na remont wiaduktu bez całkowitego wyłączenia ruchu samochodowego w tunelach jak i ruchu kolejowego. Aby zabezpieczyć konstrukcję przed korozją, w strefie najbardziej narażonej na zachlapywanie ścian spowodowanym ruchem samochodowym tj. do wysokości 1,5 m zastosowano ochronę katodową protektorową.

ochrona katodowa zastosowanie
Autor: Budimex Metoda katodowa pozwala na ochronę wydzielonych stref i zaczyna być skuteczna już po podłączeniu protektora do pręta zbrojeniowego oraz po zaszpachlowaniu
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej