JAK ZBUDOWAĆ ENERGOOSZCZĘDNY DOM?

2010-08-16 15:20
JAK ZBUDOWAĆ ENERGOOSZCZĘDNY DOM?
Autor: BRUK-BET® Sp. z o.o.

Stając przed decyzją zakupu materiału ściennego, aby zbudować energooszczędny dom musimy uwzględnić w cenie jego zakupu wszystkie cechy użytkowe i właściwości, w tym przede wszystkim własności cieplne materiału i komfort mieszkania. Należy brać pod uwagę całkowite koszty budowy 1 m2 ściany o założonym wskaźniku przenikania ciepła U. Nowa norma budowlana wskazuje na wartość nie wyższą niż 0,3 W/m2K oraz potrzebę obowiązkowej certyfikacji jakości energetycznej budynku.

Należy jednak pamiętać, że wznoszenie jeszcze cieplejszych budynków jest zawsze zalecane, ze względu na możliwość bardzo znaczącego obniżenia kosztów użytkowania, oszczędność ogrzewania.
Ma to również bardzo duże znaczenie wobec ciągłego wzrostu cen energii elektrycznej i gazu.

Wyroby z betonu komórkowego Termalica® tworzą kompletny system ścienny pozwalający na wznoszenie zarówno ścian zewnętrznych i wewnętrznych – nośnych , działowych i wypełniających.
Termalica® to oszczędność kosztów budowania i użytkowania.
Budując ściany z Termaliki oszczędza się na dodatkowej izolacji, robociźnie, zaprawie i tynku.

JAK ZBUDOWAĆ ENERGOOSZCZĘDNY DOM?
Autor: BRUK-BET® Sp. z o.o.

Bloczki odmiany 300kg/m3 o rewelacyjnie niskim współczynniku przewodzenia ciepła λ = 0,075 W/mK dają możliwość uzyskania większej izolacyjności termicznej ściany lub zmniejszenie jej grubości przy założonym współczynniku przenikania ciepła U. Ściany o grubościach 40 cm zapewniają  wartość współczynnika przenikania ciepła U na poziomie 0,188 W/m2K.

JAK ZBUDOWAĆ ENERGOOSZCZĘDNY DOM?
Autor: BRUK-BET® Sp. z o.o.

Ściany zewnętrzne – jednowarstwowe

-wykonywane są z najlżejszych odmian tj. 300 i 400 kg/m3 oraz grubości 400 i 365 mm, celem uzyskania najkorzystniejszych właściwości cieplnych. Ściany nie wymagają już dodatkowego docieplenia. Ze względu na pełne wykorzystanie wszystkich zalet Termaliki®, ściany te są najbardziej polecane.
Zewnętrzne ściany jednowarstwowe Termalica® są jednorodne, gładkie i równe, wymagają niewielkiej ilości tynku. Budowa ścian zewnętrznych jednowarstwowych dzięki dokładności wymiarowej i połączeniom wpust- wypust pozwala znacznie skrócić czas budowy i zapewnić najkorzystniejsze właściwości cieplne pośród wszystkich materiałów ściennych.

Ściany zewnętrzne – wielowarstwowe

Termalikę® z bardzo dobrym skutkiem można również stosować do tradycyjnego murowania ścian dwu- i trójwarstwowych. W systemie tym należy używać bloczków cięższych odmian 600 kg/m3 i 650 kg/m3 o grubościach 240 i 200 mm. Ściany wielowarstwowe wymagają docieplenia warstwą wełny mineralnej lub styropianu.
Również w tym systemie zabudowy, ściany z betonu komórkowego Termalica® łączą w sobie korzystniejsze własności cieplne, gładkość i dokładność muru, zmniejszenie ilości zaprawy oraz szybszą zabudowę w stosunku do innych materiałów jak np. ceramiki. Do ścian wielowarstwowych można użyć zaprawy klejowej lub tradycyjnej zaprawy murarskiej.

JAK ZBUDOWAĆ ENERGOOSZCZĘDNY DOM?
Autor: BRUK-BET® Sp. z o.o.

Ściany wewnętrzne

Ściany wewnętrzne pełnią funkcje rozdzielające lub/i konstrukcyjne. Zarówno nośne jak i działowe ściany wewnętrzne wykonywane są z odmian 600 kg/m3 i 650 kg/m3, oraz grubości (w zależności od przeznaczenia) 120, 150, 200 i 240 mm. Na ściany działowe, najczęściej stosuje się grubość 120 mm. Jednowarstwowość, precyzja wymiarowa oraz połączenia wpust-wypust, ułatwiają szybkie wznoszenie tego typu ścian.

Termalica® umożliwia łatwe, szybkie oraz czyste wznoszenie ścian, tworząc najbardziej racjonalny system budowlany.

Bloczki Termalica® dają się łatwo docinać piłą, frezować i wiercić. Nie tylko nie ograniczają możliwości realizacji indywidualnych projektów, lecz dzięki łatwości obróbki są materiałem przyjaznym i kreacyjnym, umożliwiającym różnorodne zastosowania zarówno przy budowie domu, modernizacji i remoncie.

Termalica® zapewnia miły i stabilny mikroklimat oraz wysoki komfort mieszkania

Ściany z betonu komórkowego Termalica® w odróżnieniu od ścian z pustaków są monolityczne i jednorodne, nie posiadają szczelin powietrznych. Ta właściwość zapewnia im wysoką zdolność akumulacji ciepła. Ma to znaczenie w szczególności w lecie, kiedy w czasie upalnych dni ciepło jest pochłaniane przez ściany i oddawane w nocy, zapewniając stabilną temperaturę wnętrza. Po prostu; upał w lecie i zimno w zimie pozostają na zewnątrz, zapewniając stabilną temperaturę wnętrza.

Stabilność temperatury i wilgotność wnętrza

Beton komórkowy Termalica® jest materiałem paroprzepuszczalnym, niepowodującym kondensacji pary wewnątrz ściany, o wyrównanym poziomie wilgotności.
Ściana z betonu komórkowego Termalica® jest zatem stabilizatorem temperatury i wilgotności wnętrza mieszkania. Pomimo, że wchłania dużą ilość wody, ze względu na swoją wysoką porowatość, to jednocześnie najszybciej ją oddaje w stosunku do innych materiałów ściennych. Wilgotność materiału stabilizuje się na poziomie ok. 6% masy i jest wartością optymalną dla dobrego samopoczucia. Termalica® jest materiałem całkowicie mrozoodpornym.

Termalica® to „najzdrowszy”   materiał ścienny

Użycie w produkcji naturalnych materiałów ( piasku i wapna) bez odpadów produkcyjnych oraz brak wypalania i obróbki wysokotemperaturowej powoduje uzyskanie najmniejszych wskaźników  promieniowania. Budowanie z białej Termaliki® zabezpiecza przed powstawaniem grzybów nawet w skrajnych warunkach wysokiej wilgotności. Termalica® to materiał antyseptyczny.

Termalica® gwarantuje trwałość i bezpieczeństwo konstrukcji.

Wytrzymałość każdej odmiany Termaliki® pozwala na uznanie materiału, jako konstrukcyjny, oraz na wznoszenie wielokondygnacyjnych budynków (do 5 kondygnacji).
Tylko jeden bloczek o grubości 40 cm i o najniższej gęstości 300 kg/m3 przenosi ciężar ok. 48 ton.
Termalica® jest odporna na czynniki zewnętrzne, zarówno wysoką jak i niską temperaturę nawet przy bardzo wysokiej wilgotności.
Termalica® zabezpiecza bardzo wysoką ochronę ogniową na ewentualność pożaru. Jest materiałem całkowicie niepalnym.
Ściany z betonu komórkowego zapewniają dobrą dźwiękochłonność, spełniając wymagania normy. Ze względu na jednorodność struktury izolują we wszystkich kierunkach jednakowo. Ściany w budynkach szeregowych wymagają dodatkowej izolacji.

Firma Bruk-Bet® znana jest, jako producent atrakcyjnych wyrobów dla domu, ogrodu, miast, drogownictwa i ochrony środowiska. Produkty charakteryzują się najwyższą jakością pod każdym względem. W 2009 r. firma uruchomiła produkcję betonu komórkowego Termalica®, uzyskując najcieplejszy na rynku materiał konstrukcyjno-izolacyjny.

JAK ZBUDOWAĆ ENERGOOSZCZĘDNY DOM?
Autor: BRUK-BET® Sp. z o.o.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej