Energooszczędny pustak ceramiczny z wełną mineralną i elewacja z klinkieru

2013-02-27 12:58
pustak ceramiczny z wełną mineralną
Autor: Röben Pustak ceramiczny z wełną mineralną jest zarówno elementem konstrukcyjnym, jak i izolacyjny

Ściana z pustaków ceramicznych wypełnionych wełną mineralną i elewacja z klinkieru to sposób na energooszczędny dom. Zdrowy mikroklimat, niskie rachunki za ogrzewanie oraz szybka i łatwa budowa to cechy dla których warto w takie rozwiązanie zainwestować.

Ściany energooszczędne można uzyskać dzięki różnym rozwiązaniom. Może to być jak najcieplejsza warstwa konstrukcyjna, zminimalizowanie możliwości wystąpienia mostków termicznych, dodanie jak najgrubszej warstwy ocieplenia czy wzniesienie termoizolacyjnej elewacji z „ciężkich” materiałów.

Połączenie innowacyjnych pustaków ceramicznych wypełnionych wełną mineralną oraz elewacji z cegieł klinkierowych gwarantuje doskonały wynik we wszystkich warstwach ściany i, co za tym idzie, bardzo niski współczynnik przenikania ciepła (U) całej przegrody.

Pustak ceramiczny z wełną mineralną

Pustak ceramiczny z wełną mineralną to innowacyjny produkt, który dołączył niedawno do oferty pustaków Thermoziegel marki Röben. Powstał poprzez wypełnienie szlifowanego pustaka ceramicznego wkładem z wełny mineralnej. Jest to więc zarówno element konstrukcyjny, jak i izolacyjny. Dzięki temu ściana nie wymaga dodatkowego ocieplania. Zamknięcie tych dwóch funkcji w jednym produkcie gwarantuje szybkość i łatwość montażu – pustaki ceramiczne z wełną mineralną muruje się w taki sposób, jak klasyczne bloczki szlifowane, wykorzystując zaprawę klejową. Inwestorzy oszczędzają więc czas i pieniądze, które w innych przypadkach poświęca się na montaż izolacji. Ponadto, bloczki Thermoziegel ze zintegrowanym ociepleniem można z łatwością przycinać i dopasowywać do zaprojektowanych kształtów ściany, gdyż wypełnienie z wełny mineralnej zostało tak osadzone w pustaku, że nie ulega zniekształceniom. Takie rozwiązanie jest również bardzo bezpieczne, ponieważ pustaki z wełną mineralną Thermoziegel TV Plan marki Röben są niepalne (klasa A1).

pustak ceramiczny z wełną mineralną
Autor: Röben Pustaki z wełną mineralną są dostępne w trzech typach – Thermoziegel TV 7-Plan, TV 8-Plan i TV 9-Plan. Nazwy odpowiadają współczynnikom przewodzenia ciepła (λ), jakimi charakteryzują się bloczki – odpowiednio 0,07, 0,08 i 0,09 W/mk

Właściwa termoizolacja to energooszczędny dom

Pustaki ze zintegrowaną izolacją cieplną są dostępne w trzech typach – Thermoziegel TV 7-Plan, TV 8-Plan i TV 9-Plan. Nazwy odpowiadają współczynnikom przewodzenia ciepła (λ), jakimi charakteryzują się bloczki – odpowiednio 0,07, 0,08 i 0,09 W/mk. Wykorzystując materiał o tak niskim współczynniku λ można osiągnąć niezwykle korzystny wynik całego muru.

Przykładowo, wartość współczynnika przenikania ciepła (U) dla ściany zbudowanej w następujący sposób: zewnętrzny tynk lekki 20 mm (0,25 W/mK) – pustak Thermoziegel TV 7-Plan o szerokości (grubości muru) 365 mm (0,07 W/mK) – wewnętrzny tynk gipsowy lub cementowy 15 mm (0,51 W/mK) wynosi 0,18 W/m²K. Ponadto, wełna mineralna wypełniająca szczelnie przestrzenie w pustaku powoduje uszczelnienie tzw. kominów powietrznych, co dodatkowo minimalizuje niepożądaną utratę ciepła.

Dzięki nowym bloczkom marki Röben można więc uzyskać termoizolacyjną ścianę, odpowiadającą najwyższym standardom energooszczędności.

Elewacja z klinkieru wieńczy dzieło

Wykończenie elewacji klinkierem pozwoli zachować wysoką termoizolacyjność muru, ponieważ materiał ten ma korzystne współczynniki przewodzenia ciepła (np. dla cegły marki Röben o formacie NF, λ = 0,37 W/mK). Co więcej, cegła charakteryzuje się dużą akumulacyjnością cieplną, co oznacza, że gromadzi ciepło i długo je utrzymuje.

Inwestycja w klinkier opłaca się też w długofalowej perspektywie z kilku innych powodów: po pierwsze, elewacja z klinkieru oznacza prestiż, podnosi wartość materialną całego budynku, co okaże się szczególnie istotne jeśli kiedyś zechcemy go sprzedać.

Po drugie, jest to materiał długowieczny - trwałość wykonanej z niego elewacji ocenia się na ponad 100 lat. Fachowo wykonana fasada nie będzie w tym czasie wymagać praktycznie żadnych renowacji.

Po trzecie, elewacja z klinkieru to wyjątkowa estetyka. Do wyboru jest nie tylko wiele kolorów oraz struktur lica, ale także różne formaty, rodzaje wiązania i kolory spoiny.

Po czwarte, klinkier jest odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych, w tym przede wszystkim mrozu i innych warunków atmosferycznych.

Po piąte, elewacja z klinkieru nie blaknie i nie wnika w nią trwale brud ani kurz, dzięki czemu inwestorzy nie ponoszą wydatków eksploatacyjnych.

Po szóste, klinkier to w pełni ekologiczny budulec, wypalany z naturalnych surowców, który zapewnia mieszkańcom zdrowy mikroklimat i bezpieczeństwo.

pustak ceramiczny z welna
Autor: Röben Pustaki ceramiczne z wełną można łatwo przycinać bez obaw o deformację wypełnienia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej