Problem odpadania od elewacji styropianu grafitowego rozwiązany!

2019-08-14 1:00
ocieplenie domu styropianem grafitowym
Autor: Piotr Mastalerz Styropian grafitowy ma lepsze parametry izolacyjne od styropianu białego. Wykonywanie prac ociepleniowych w słoneczne dni groziło jednak nagrzewaniem się płyt styropianowych, ich odkształcaniem, a w konsekwencji nawet odspajaniem od elewacji

Styropian grafitowy wypiera styropian biały ze względu na lepsze parametry izolacyjne. Jedyną tak naprawdę wadą styropianu grafitowego, choć dość poważną, jest zjawisko przegrzewania, powodujące deformację płyt, a w konsekwencji możliwość odpadania od elewacji. Tak było jednak do tej pory. Teraz tradycyjny styropian grafitowy ustępuje miejsca styropianowi grafitowemu trzeciej generacji, który jest w pełni zabezpieczony przed tym zjawiskiem.

Styropian grafitowy vs styropian biały

W systemach ociepleń coraz bardziej cenionym materiałem izolacyjnym jest styropian grafitowy. Materiał ten zyskuje przewagę nad tradycyjnym styropianem białym ze względu na właściwości izolacyjne związane z obniżoną wartością współczynnika przewodzenia ciepła λ (lambda). I tak, styropian grafitowy przy tej samej gęstości, osiąga wartość lambdy na poziomie 0,031 W/(mK), podczas gdy wartość tego parametru styropianu białego polecanego do ocieplania ścian wynosi  0,040 W/(mK). Od razu widać, który styropian jest lepszym izolatorem.

styropian grafitowy na elewacji
Autor: Getty Images Szczeliny powstałe między poszczególnymi płytami styropianu grafitowego wypełnia się pianką poliuretanową

Jak to przekłada się na inne zalety styropianu grafitowego?

  • lepsze właściwości termoizolacyjne oznaczają mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzewania i klimatyzacji,
  • możliwość zastosowania cieńszych płyt (do 40%) bez szkody dla bilansu energetycznego budynku,
  • mniejsze obciążenie mechaniczne ocieplenia i samej ściany, redukujące ryzyko uszkodzeń,
  • lepsze doświetlenie pomieszczeń światłem słonecznym dzięki ograniczeniu grubości ościeży,
  • kompleksowe zastosowanie – styropian grafitowy polecany jest do ocieplania ścian, podłóg, stropodachów i dachów skośnych.

Styropian grafitowy - wady

Jedyną wadą styropianu grafitowego, komplikującą i ograniczającą prowadzenie prac ociepleniowych, jest duża wrażliwość materiału na oddziaływanie promieniowania słonecznego. Silne nasłonecznienie, a co za tym idzie, znacznie szybsze, w porównaniu z białym styropianem, nagrzewanie się materiału w ciemnym kolorze, powoduje niszczenie jego powierzchni i deformację płyt. Widoczne jest to w postaci np. nadtopienia powierzchni, odkształceń płyt, skurczu polistyrenu, co powoduje powstawanie szczelin między sąsiadującymi płytami na elewacji. Szczeliny te trzeba zresztą bezwzględnie (jeszcze przed wykonaniem warstwy zbrojnej) wypełnić pianką poliuretanową.
Styropian traci przyczepność do podłoża. W skrajnych przypadkach może dochodzić do odspojenia izolacji od ściany, a dalej odpadania. Jak widać to poważny i kosztowny do naprawy problem.

Mając na uwadze dużą absorpcję promieniowania słonecznego przez styropian o grafitowym zabarwieniu, proces klejenia powinien odbywać się w dni bezsłoneczne lub pod osłoną specjalnych siatek ochronnych. Następnie, aż do czasu nałożenia warstwy zbrojonej, należy bezwzględnie utrzymywać przyklejony styropian w zacienieniu, niedopuszczając do jego przegrzania.
Aby zwiększyć przyczepność kleju do styropianu, producenci zalecają przeszlifować przyklejaną powierzchnię specjalną tarką lub grubym papierem ściernym. Ważne jest jednak, aby po tym zabiegu dokładnie odpylić powierzchnię, najlepiej odkurzaczem, co komplikuje prace.

To wszystko wiąże się z dużymi utrudnieniami dla wykonawców, dodatkowym nakładem pracy i zawsze ryzykiem niewłaściwego czy niedokładnego jej wykonania oraz poważnymi konsekwencjami. 

Styropian grafitowy vs styropian grafitowy trzeciej generacji

Na rynku dostępny jest już styropian bardziej zaawansowany technologicznie, który rozwiązuje problem przegrzewania i nie musi być już chroniony przed promieniowaniem, a prace ociepleniowe mogą być prowadzony w warunkach, jakie zalecane są przy tego typu pracach z każdym innym materiałem izolacyjnym. Jest to styropian grafitowy tzw. trzeciej generacji. 

Co ważne, rozwiązania zastosowane w nowym szarym styropianie w żaden sposób nie wpłynęły na jego właściwości izolacyjne (λD  ≤ 0,031 [W/mK]). Dlatego też ten rodzaj styropianu poleca się zwłaszcza w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

A jakie to rozwiązania? Szary rdzeń w tym modelu styropianu chroniony jest przed nagrzewaniem białą powłoką odbijającą promieniowanie cieplne, która jest zintegrowana z płytą. Stąd też zamienna nazwa tego materiału - styropian zespolony. Warto podkreślić, że biała warstwa jest na tyle gruba (6 mm), że praktykowane na budowach szlifowanie przymocowanych do ściany płyt styropianowych nie niszczy jej. Dodatkowym zabezpieczeniem w styropianie jest kompensująca naprężenia siatka nacięć przeciwprężnych.

ocieplanie styropianem
Autor: Swisspor Styropianowi grafitowemu trzeciej generacji nie grozi nagrzewanie się od promieni słonecznych. Jest on zabezpieczony specjalną białą powłoką

Niezależne badania wykazały, że po wystawieniu na słońce, powierzchnia tego rodzaju płyt jest do 60°C chłodniejsza od powierzchni zwykłego szarego styropianu. Styropian nie przegrzewa, a docieplenie zachowuje stabilność wymiarową i przyczepność do ścian. 

Co ważne, właściwości tego styropianu potwierdza Rekomendacja Techniczna ITB. Badania dowiodły, że zastosowane od strony lica styropianu biała warstwa oraz nacięcia kompensacyjne podczas ekspozycji na promieniowanie słoneczne obniżają naprężenia. Zmniejsza to ryzyko odspajania płyt od elewacji na skutek przegrzewania, co jest typowe dla innych styropianów grafitowych.

dom ocieplony styropianem
Autor: Swisspor Styropian grafitowy zespolony, czyli z zewnętrzną białą warstwą odbijająca promienie słoneczne, nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia np. w postaci specjalnych sietak ochronnych montowanych na elewacji

Zupełnie nowy styropian

Okazuje się, że w doskonaleniu parametrów technicznych materiału izolacyjnego, jakim jest szary styropian, można pójść jeszcze dalej. Na rynku pojawił się styropian grafitowy, który definitywnie kończy problemy przegrzewania i przyczepności. Ale zalet ma więcej. Wynikają one z nowatorskich zmian w budowie płyty styropianowej. 

Spód styropianu ma wyżłobienia, które zwiększają powierzchnię klejenia i tym samym siłę zespolenia z murem. Co ważne, do przyklejania płyt nie jest rekomendowany żaden specjalny, droższy klej, a zwykły klej do styropianu.  

Od spodu także zaznaczone jest pole nanoszenia kleju. Wykonawca nie musi się już zastanawiać, czy naniósł klej poprawnie i w określonej proporcji.

Styropian grafitowy Mega White
Autor: Swisspor Budowa styropianu zespolonego - grafitowego z białą warstwą chroniącą przed nagrzewaniem - nowość na rynku. W tym modelu styropianu zastosowano dodatkowe rozwiązania bardzo praktyczne dla wykonawców: zaznczono punkty mocowania mechanicznego, miejsca nanoszenia kleju. Płyty te mają także większe, od poprzednich modeli styropianu, wymiary. Specjalne wyżłobienia zwiększają powierzchnię klejenia, poprawiając przyczepność do ściany

Ten model styropianu ma także białą warstwę chroniącą szary rdzeń, która odbija promienie słoneczne i zapewnia chłodzenie powierzchni. 

Na płycie zaznaczone są również punkty mocowania mechanicznego (kołkowania) styropianu, spasowane z zaznaczonym po drugiej stronie polem klejenia. Nakreślone są też fabrycznie linie graniczne układu płyt na ścianie, czyli tzw. mijanki, określające, w którym miejscu krawędź płyty górnej musi się znaleźć między liniami płyty dolnej.  

Zwiększono też wymiary styropianu (600x1250 mm). Większe wymiary płyt oznaczają mniejszą ilość połączeń między nimi. To z kolei zmniejsza ryzyko mostków termicznych, poprawiając efektywność energetyczną budynku. 

Wszystkie te usprawnienia we wprowadzanych na rynek styropianach mają na celu uproszczenie prac ociepleniowych i eliminację błędów wykonawczych. Materiał zachowuje przy tym najlepsze parametry wytrzymałościowe i termoizolacyjne. 

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej