Rury wielowarstwowe do instalacji wody i centralnego ogrzewania - jak układać?

2022-09-20 11:49
Rury wielowarstwowe do instalacji wody i centralnego ogrzewania
Autor: Gettyimages Rury wielowarstwowe o większej średnicy mają grubszą warstwę aluminium i są produkowane jako proste odcinki. Wygodnie jest z nich montować poziomy i piony instalacyjne, ponieważ są sztywniejsze

Rury wielowarstwowe nadają się do instalacji wody zimnej i ciepłej oraz centralnego ogrzewania. Transportowana nimi woda może mieć temperaturę do 95°C przy ciśnieniu roboczym do 1 MPa. Można je układać w warstwach posadzkowych i w tynku, ale pod warunkiem zabezpieczenia ich (izolacją, folią PE) przed bezpośrednim kontaktem z cementem, wapnem lub gipsem.

Rury wielowarstwowe budowa

Rury wielowarstwowe powstają ze zgrzewanych rur aluminiowych, które od wewnątrz i na zewnątrz pokrywa się warstwą tworzywa – polietylenu wysokiej (PE-HD) lub średniej (PE-RT) gęstości albo sieciowanego (PE-X i jego odmian).

Budowę rury określa symbol opisujący jej poszczególne warstwy, np. PE-Xa/Al/PE-HD (wewnątrz polietylen sieciowany, w środku aluminium, na zewnątrz – polietylen wysokiej gęstości), które są ze sobą połączone spoiwem.

W zależności od sposobu produkcji rur warstwa aluminium jest zgrzewana doczołowo na wewnętrznej rurze polietylenowej i pokrywana zewnętrzną warstwą tworzywa albo powstaje jako pierwsza metodą zgrzewania na zakładkę, po czym od wewnątrz i na zewnątrz pokrywa się ją warstwą polietylenu PE-RT odpornego na podwyższoną temperaturę. Druga metoda gwarantuje maksymalne (większe niż pierwsza) bezpieczeństwo połączenia. Powierzchnia zgrzewu jest większa, więc warstwa aluminium może być cieńsza, dzięki czemu rura jest bardziej elastyczna, daje się łatwo formować i wyginać w łuki o małych promieniach gięcia. Rury o większej średnicy mają grubszą warstwę aluminium i są produkowane jako proste odcinki. Wygodnie jest z nich montować poziomy i piony instalacyjne, ponieważ są sztywniejsze.

Zalety rur wielowarstwowych

Warstwa aluminium decyduje o tym, jak bardzo rura wydłuża się pod wpływem wysokiej temperatury. Wydłużenie rur wielowarstwowych jest podobne do metalowych, i mniej więcej siedmiokrotnie mniejsze niż rur z samego tworzywa. Warstwy tworzywa otaczające aluminium sprawiają z kolei, że rury nie korodują, nie zarastają kamieniem i nie przenoszą hałasu wywoływanego przez przepływającą wodę lub włączającą się od czasu do czasu pompę cyrkulacyjną.

Jak układać rury wielowarstwowe?

Do połączeń rur z kształtkami używa się głównie złączek zaprasowywanych: mosiężnych, cynowanych i z tworzywa (są nierozłączne i zapewniają tzw. ciągłość rury), a do skręcania z armaturą – z pełnym pierścieniem typu ¾" eurokonus.

Złączki z tzw. przeciętym pierścieniem (stosowane np. do rur polietylenowych) ze względu na dużą siłę skręcenia mogą uszkodzić końcówkę rury wielowarstwowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej