Instalacja wody pitnej

2008-08-01 17:57

Źle wykonane i użytkowane instalacje wody pitnej mogą być idealnym miejscem do rozwoju groźnych dla naszego zdrowia bakterii i drobnoustrojów. Aby tego uniknąć, warto stosować materiały najwyższej jakości i regularnie dezynfekować przewody.

Z kryjących się w rurach niebezpieczeństw najgroźniejsze mogą okazać się tzw. legionelle. Te pałeczkowate bakterie rozwijają się zwłaszcza w warstewkach biologicznych tworzących się m. in. na ściankach rur, a także w instalacjach klimatyzacyjnych. Ponieważ optymalna temperatura ich rozwoju to 30-45oC, można je spotkać najczęściej w instalacjach wody pitnej i ciepłej. Aby chronić własne zdrowie warto więc pomyśleć o rozwiązaniach, które mogą nas przed nimi zabezpieczyć.
Rozwojowi populacji legionelli sprzyjają  chropowate powierzchnie rur. Niektóre drobnoustroje mogą do rozwoju wykorzystać wolne mikroprzestrzenie, w których woda znajduje się w bezruchu, np. w elementach łączących rury w okolicach uszczelek, w pobliżu tzw. O-ringów oraz elementów uszczelniających.

Jak się chronić?
Aby tego uniknąć instalacja wody pitnej powinna być sprawna i spełniać wszystkie wymagania higieniczne i techniczne.
Przede wszystkim należy unikać tzw. martwych odcinków rur, w których zbiera się woda, a w niej rozwijają mikroorganizmy.
Należy wyeliminować także wszelkiego rodzaju złogi wewnątrz instalacji. Można to osiągnąć np. dzięki bardzo gładkim rurom TECEflex (firmy TECE) wykonanym z usieciowanego polietylenu. Zbudowana z nich instalacja, w połączeniu z nowoczesną tzw. aksjalną metodą połączeń rur (bez potrzeby stosowania O-ringów) ogranicza miejsca, w których rozwijają się mikroorganizmy. To dosyć skuteczne zabezpieczenie przed rozwijającymi się w wodzie mikroorganizmami.

Profilaktyka
Tzw. letnia grypa i pewna forma zapalenia płuc powodowane przez legionelle są efektem wdychania bakterii poprzez parę z prysznica lub wraz z wilgotnym powietrzem z instalacji klimatyzacyjnej. W przypadku wykrycia legionelli należy zatem bezzwłocznie przeprowadzić w instalacji dezynfekcję termiczną (wysoka temperatura zabija znajdujące się w wodzie swobodne legionelle) lub chemiczną, np. przy wykorzystaniu dwutlenku chloru. Istnieje także możliwość pozbycia się zagrożenia za pomocą elektrolizy i promieniowania UV. Nic nie zastąpi jednak profilaktyki. W rurach nie powinno być jakichkolwiek materiałów organicznych (np. konopi używanych do uszczelniania), a wszystkie przewody powinny być dobrze zaizolowane. Instalacja powinna być także właściwie konserwowana (nieregularna eksploatacja sprzyja przestojom wody), a rury powinny mieć odpowiednią średnicę.

Instalacja wody pitnej
Autor: brak danych
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej