Energooszczędne do biura

2009-01-21 9:36
Dobre i energooszczędne do biura
Autor: OSRAM ... można zaprojektować na wiele sposobów

W miejscu pracy, gdzie wiele godzin spędza się przy komputerze, właściwe oświetlenie jest jednym z głównych czynników wpływających na koncentrację i samopoczucie pracowników.

Dobre i energooszczędne do biura
Autor: OSRAM Świetlówka OSRAM LUMILUX T8
Dobre i energooszczędne do biura
Autor: OSRAM Halogen OSRAM DECOSTAR ENERGY SAVER

Właściwie dobrane oświetlenie sztuczne powinno stanowić dopełnienie światła naturalnego, pomagającego w zachowaniu dobrej koncentracji pracowników przez wiele godzin spędzanych w pracy. Po południu i wieczorem trzeba jednak korzystać ze światła sztucznego. Właściwie dobrane pomoże uniknąć zmęczenia, wynikającego z konieczności ciągłej adaptacji wzroku do różnego poziomu jasności w oświetlonych i ciemnych rejonach pomieszczenia biurowego.

Najczęściej w miejscach pracy stosuje się energooszczędne świetlówki liniowe. To dobre rozwiązanie - dzięki nim pomieszczenia można oświetlić efektywnie i równomiernie, pod warunkiem jednak, że będą to świetlówki dobrej jakości. Jednym z podstawowych parametrów określających jakość źródeł światła, jest wskaźnik oddawania barw (Ra). Im wyższą ma wartość (maksymalnie 100), tym kolory oświetlonych przedmiotów są bardziej naturalne. Norma dotycząca oświetlenia miejsc pracy (PN-EN 12464–1:2004) zaleca, aby w pomieszczeniach, gdzie przez dłuższy okres pracują lub przebywają ludzie, poziom Ra był nie niższy niż 80. Obecnie, w biurach wciąż spotyka się świetlówki starego typu, o niskim wskaźniku Ra. Światło, jakie emitują powoduje, że oświetlane przedmioty i osoby mają „niezdrowy”, blady wygląd, co męczy wzrok i niekorzystnie wpływa na samopoczucie.

Zdrowszym produktem do oświetlenia przestrzeni biurowych są trójpasmowe świetlówki liniowe, np. LUMILUX firmy OSRAM (LUMILUX T5 lub T8 COLOR Control), dające światło o wysokim wskaźniku oddawania barw (Ra>85). Istotne jest także to, że świetlówki liniowe LUMILUX są dostępne w wielu wersjach o różnych „temperaturach barwowych” emitowanego światła.  W zależności od wystroju wnętrza oraz indywidualnych preferencji, można poprosić o zamontowanie w biurze świetlówek wytwarzających światło „cieplejsze” albo „chłodniejsze”. W pomieszczeniach, w których dostęp do światła dziennego jest ograniczony, szczególnie korzystne jest zastosowanie świetlówek o chłodniejszej, a więc zbliżonej do światła dziennego temperaturze barwowej. Świetlówki takie jak OSRAM LUMILUX Skywhite emitują światło białe z dużym udziałem światła niebieskiego (ich temperatura barwowa wynosi aż 8000 K).

Oprócz wysokiej jakości, trójpasmowe świetlówki liniowe OSRAM LUMILUX cechuje także wysoka skuteczność świetlna – dla świetlówek LUMILUX T8 aż do 20% większa w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami (świetlówkami jednopasmowymi). Dzięki temu do uzyskania tego samego poziomu natężenia oświetlenia potrzeba mniejszej liczby źródeł światła. Oznacza to więc oszczędność energii bez ryzyka pogorszenia jakości światła. Dodatkowo, przy zastosowaniu statecznika elektronicznego OSRAM Quicktronic, trwałość produktu sięga 20 000 godzin, co świadczy o większej trwałości źródła światła - nawet do 50% w porównaniu z tradycyjnymi produktami. Oznacza też rzadszą niż dotychczas wymianę świetlówek na nowe.

W mniejszych biurach dobrym rozwiązaniem będą energooszczędne halogeny OSRAM DECOSTAR ENERGY SAVER. Te reflektorowe, energooszczędne żarówki halogenowe sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Wytwarzają białe światło o wysokim wskaźniku oddawania barw, dzięki czemu kolory oświetlanych przedmiotów są bardziej nasycone i naturalne. Cechuje je pięciokrotnie dłuższa żywotność (5 000 godzin) oraz oszczędność energii elektrycznej (65%) w porównaniu ze zwykłymi żarówkami. Pomieszczenia biurowe oświetla się także stosując jednocześnie różne źródła światła.

Dobre i energooszczędne do biura
Autor: OSRAM Właściwie oświetlone pomieszczenie biurowe
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej