Oświetlenie podjazdu – ważne odpowiednie oprawy i właściwa instalacja

2021-01-25 13:34
Oświetlenie podjazdu
Autor: Spotline Aby właściwie oświetlić podjazd, wystarczy kilka luźno ustawionych słupków, które wyznaczą szlak prowadzący do domu umieszczonego w głębi działki. Metalowe obudowy lamp rozpraszają światło, chroniąc osoby idące lub jadące samochodem przed oślepieniem

Sposób oświetlenia podjazdu warto zaplanować już na etapie projektowania nawierzchni, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić późniejszych kosztów oraz pracy, związanych z ułożeniem instalacji zasilającej, co często wymaga demontażu części kostek lub płyt. Od czego zacząć?

Do oświetlenia podjazdów i ścieżek najlepiej nadaje się oświetlenie wielopunktowe, rozmieszczone wzdłuż jednej lub obu stron podjazdu. Trzeba również pamiętać o tym, by instalacja była odpowiednio przygotowana do danego typu oprawy. Rodzaj i formę oświetlenia podjazdu przed domem możemy dobrać biorąc pod uwagę: ilość miejsca, formę oświetlenia jak i jego moc. Mogą to być:

  • lampy stojące (słupki),
  • lampy najazdowe o różnych kształtach,
  • świecące kostki brukowe LED (jednobarwne lub RGB),
  • taśmy LED
  • nawierzchnia luminescencyjna.

Jakie oprawy do oświetlenia podjazdu

Do oświetlenia nawierzchni podjazdu należy stosować oprawy zewnętrzne o odpowiednich parametrach, które zapewnią ich sprawne działanie. Bardzo ważna jest klasa szczelności opraw. Powinny mieć one klasę szczelności IP67 lub IP68, co zagwarantuje ochronę przed pyłami i krótkotrwałym zanurzeniem w wodzie. Obudowy muszą być hermetyczne, wytrzymałe oraz wykonane z materiałów wodoodpornych i niewrażliwych na skrajne temperatury. Ważna jest też wytrzymałość na nacisk pojazdów (osobowych lub ciężarowych) – w przypadku opraw wbudowanych w nawierzchnię – oraz wytrzymałość na uderzenia; takie informacje powinny być podane przez producenta.

Jako źródła światła przy oświetleniu podjazdów stosuje się głównie halogeny, dające bardzo intensywne światło, oraz trwałe i energooszczędne diody LED. Aby uniknąć konieczności częściowej rozbiórki nawierzchni w celu rozprowadzenia instalacji i montażu lamp, można zamontować oprawy w gruncie, np. w trawniku obok nawierzchni podjazdu, bądź doświetlić go lampami solarnymi zasilanymi energią słoneczną, które są tańsze w eksploatacji, ale dają mniej światła od elektrycznych.

Oświetlenie podjazdu
Autor: LedBruk Oświetlenie podjazdu przed domem z wykorzystaniem opraw liniowych. Z opraw liniowych można tworzyć linie LED w czterech barwach światła: RGB oraz białe ciepłe, neutralne lub zimne. Punkty LED są niewidoczne, co zapewnia jednolite światło na całej długości

Instalacja do oświetlenia podjazdu

Oświetlenie podjazdów trzeba podłączyć do osobnego obwodu instalacji elektrycznej budynku, a całą instalację oświetleniową zabezpieczyć wyłącznikami różnicowoprądowym oraz nadmiarowoprądowym, które zapewnią ochronę przed porażeniem prądem i zabezpieczą obwód elektryczny przed zwarciem i przeciążeniami.

W przypadku lamp elektrycznych warto już na etapie projektowania oświetlenia podjazdu zaplanować ułożenie przewodów, które będą wkopane w ziemię. Jeśli oświetlenie będzie zasilane prądem o napięciu 220–240 V, trzeba zwrócić uwagę na to, by przewody były przeznaczone do układania bezpośrednio w ziemi na głębokości min. 50 cm. Przewód należy wyprowadzać w górę w miejscach mocowania. Gdy powierzchnia podjazdu nie jest duża, można wykorzystać lampy zasilane prądem o niskim napięciu 12–24 V.

Montaż opraw lamp elektrycznych oraz potrzebnych instalacji do ich zasilania musi przeprowadzać elektryk z odpowiednimi uprawnieniami, przy uwzględnieniu zaleceń i wytycznych producenta oświetlenia.

oświetlenie w nawierzchni
Autor: gettyimages W przypadku lamp elektrycznych warto już na etapie projektowania oświetlenia podjazdu zaplanować ułożenie przewodów, które będą wkopane w ziemię

Oświetlenie podjazdu przed domem czy firmą, może być również zewnętrzną wizytówką i elementem dekoracyjnym posesji. Na rynku jest do dyspozycji i wyboru wiele modeli lamp oświetlających podjazdy, dzięki czemu możemy wybrać takie, które spełni nasze indywidualne wymagania, dopasuje się do aranżacji i projektu otoczenia.

Sterowanie oświetleniem podjazdów

Zastosowanie czujników ruchu w oświetleniu zewnętrznym i podjazdach pozwala znacząco obniżyć koszty, a jeśli do tego wybierzemy lampę działającą w oparciu o technologię LED, zyskujemy oświetlenie bardzo ekonomiczne i przy tym ekologiczne. Czujnik ruchu reaguje na pojawienie się człowieka lub pojazdu w strefie, którą obejmuje zasięgiem, automatycznie włączając światło. Gasi je po upływie zaprogramowanego czasu (od kilku sekund do kilku minut).

Czujniki zewnętrzne mogą być podłączone do instalacji lub wbudowane w lampę. Ponadto można wykorzystać czujniki zmierzchowe, które automatycznie włączają oświetlenie podjazdu wraz z zapadnięciem zmroku, a wyłączają rano, gdy wzrasta natężenie naturalnego światła. Mogą być one wyposażone w programator czasu, pozwalający na ustawienie konkretnych godzin pracy oświetlenia podjazdu lub ogólnie zewnętrznego. Istnieją także rozwiązania umożliwiające zdalne sterowanie lampami za pomocą pilota lub aplikacji.

Dzięki użyciu odpowiednich opraw i sterowników oświetlenie podjazdu można dowolnie ściemniać i rozjaśniać, a w niektórych modelach wybierać kolor świecenia i dowolny tryb pracy (m.in. zmiany barwy światła, ustawienia pulsacji, siły i mocy emisji światła). W przypadku zastosowania kolorowego oświetlenia RGB ciekawe efekty daje sterowanie przy pomocy programowalnego sterownika RGB, umożliwiającego płynną zmianę kolorów w dowolnym tempie i zakresie koła barw RGB. Efekty specjalne można uzyskać przy użyciu inteligentnego sterownika schodowego, który po zmroku włącza delikatne podświetlenie, a dopiero po wykryciu ruchu kolejno i płynnie włącza lampy do pełnej jasności, wytwarzając efektowną falę świetlną. Po określonym czasie równie efektownie przygasają one do zadanej wartości lub gasną zupełnie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Czytaj więcej