Instalacja natynkowa krok po kroku. Jak można poprowadzić instalację natynkową?

2022-08-01 15:28
Montaż instalaji elektrycznej – mocowanie ramki osprzętu elektroinstalacyjnego
Autor: W. Dołęga Montaż instalaji elektrycznej – mocowanie ramki osprzętu elektroinstalacyjnego

Instalacja natynkowa obejmuje układane na wierzchu przewody kabelkowe na uchwytach, systemy prowadzone w rurach instalacyjnych na tynku oraz listwach naściennych, podsufitowych i podłogowych. Instalacja natynkowa jest w pełni widoczna i ze względów estetycznych musi być wykonana wyjątkowo starannie.

Spis treści

  1. Instalacja natynkowa krok po kroku
  2. Jakie przewody w instalacji natynkowej?
  3. Instalacja natynkowa w listwach
  4. Listwy przypodłogowe i przysufitowe w instalacji natynkowej

Instalacja natynkowa krok po kroku

Montaż instalacji natynkowej w listwach instalacyjnych w budynku mieszkalnym wiąże się z:

  • trasowaniem,
  • montażem listew i osprzętu,
  • włożeniem przewodów,
  • wykonaniem połączeń elektrycznych i sprawdzeniem poprawności montażu przewodów (kontrola ciągłości itp.),
  • instalacją osprzętu,
  • kontrolą działania instalacji.

Pierwszym krokiem montażu instalacji elektrycznej jest zawsze trasowanie jej przebiegu. Zaczynamy od wyznaczenia miejsca mocowania łączników, gniazd wtyczkowych, wypustów oświetleniowych, puszek łączeniowych i innego osprzętu, a następnie ustalamy, jak ma przebiegać droga łączących instalację przewodów.

Przy czym w przypadku instalacji natynkowej trzeba szczególnie starannie wyznaczyć ułożenie instalacji, ponieważ będą one w całości widoczne po zamontowaniu. Określa się tu dodatkowo punkty mocowania uchwytów instalacyjnych, które powinny być rozmieszczone równomiernie, a wszystkie zagięcia trasy wyprofilowane po łuku. Jeśli trasa instalacji jest narzucona przez projekt, trasowanie należy wykonywaćzgodnie z dokumentacją budowlaną i projektem technicznym instalacji elektrycznej.

W przypadku instalacji natynkowej należy mieć na względzie estetykę instalacji. Osprzęt nie może być zainstalowany chaotycznie – gniazda i łączniki powinny znajdować się na odpowiedniej (jednakowej dla poszczególnych grup) wysokości. W razie konieczności montażu kilku łączników czy gniazd trzeba je pogrupować i zastosować wspólną ramkę. Jeśli w pobliżu siebie występuje kilka puszek łączeniowych, należy je zainstalować w jednej linii pionowej lub ukośnej.

Jakie przewody w instalacji natynkowej?

Instalacje natynkowe obejmują układane na wierzchu przewody kabelkowe na uchwytach, systemy prowadzone w rurach instalacyjnych na tynku oraz listwach naściennych, podsufitowych i podłogowych.

Instalacje wykonane przewodami kabelkowymi mogą być prowadzone bezpośrednio na ścianie i/lub suficie. Tego typu instalacja jest w pełni widoczna i ze względów estetycznych musi być wykonana wyjątkowo starannie.

W instalacji natynkowej stosuje się przewody płaskie (typu YDYp) lub okrągłe (typu YDYo), które układa się bezpośrednio na ścianie lub specjalnych uchwytach dystansowych. Istnieje wiele odmian uchwytów do mocowania przewodów - do różnych podłoży i pomieszczen. Rozwiązanie to wykorzystywane jest w pomieszczeniach niemieszkalnych, gospodarczych oraz mieszkalnych typu industrialnego (tzw. loftach). W tym drugim przypadku takie instalacje często bywają stylizowane, wyeksponowane i stanowią integralny element wystroju wnętrza.

Instalacja natynkowa poprowadzona w rurach ułożonych na tynku ma podobne zastosowanie jak ta z wykorzystaniem przewodów kabelkowych. Jest przeznaczona do pomieszczeń suchych i przejściowo wilgotnych. Stosuje się w niej rury sztywne winidurowe, które mocuje się do podłoża za pomocą specjalnych uchwytów z tworzywa sztucznego (otwartych lub zamkniętych), rozmieszczonych w odległościach co ok. 80 cm na trasach poziomych i do 1 m na pionowych.

Rury stanowią dodatkową ochronę, można w nich układać zarówno przewody jednożyłowe, jak i wielożyłowe kabelkowe – średnica dobierana jest w zależności od przekroju. Pomocne w doborze są odpowiednie tabele zamieszczone na stronach internetowych producentów.

Instalacja natynkowa w listwach

Instalacje natynkowe prowadzone w listwach z tworzyw sztucznych często stosuje się w pomieszczeniach mieszkalnych. Najpopularniejsze są wersje ścienne, które odznaczają się prostotą instalacji oraz możliwością dostępu do przewodów na całej ich długości, co jest bardzo istotne zarówno przy montażu, jak i eksploatacji (np. podczas modernizacji czy naprawy).

Zbudowane są one z korytka mocowanego do ściany (za pomocą wkrętów z kołkami rozporowymi) oraz zapinanej na zatrzaski pokrywy. Liczba punktów mocowania listwy powinna być tak dobrana, aby ściśle przylegała do podłoża. Wewnątrz rozwiązań o większych gabarytach mogą się znaleźć wzdłużne przegrody ułatwiające rozdzielenie przewodów należących do różnych obwodów.

W listwach można układać przewody instalacji elektrycznej (jednożyłowe i wielożyłowe kabelkowe) oraz teletechnicznej – ich liczba zależy od parametrów (rodzaju, typu i przekroju) oraz powierzchni przekroju samej listwy. Dokonuje się tego po ich zamontowaniu wraz z osprzętem do podłoża, puszki rozgałęźne muszą być do nich dopasowane wymiarami.

Trasa instalacji natynkowej w listwach powinna być wykonana starannie. Szczególnie dotyczy to połączeń między listwami oraz ich końców dotykających osprzętu, które muszą być wykonane precyzyjnie, aby nie pozostały szczeliny.

Listwy przypodłogowe i przysufitowe w instalacji natynkowej

Listwy przypodłogowe stanowią standardowe wykończenie styku podłogi i ścian. Składają się zazwyczaj z profilu przykręcanego (np. wkrętami wraz z kołkami rozporowymi) lub przyklejanego do ściany oraz dopasowanej pokrywy.

W ich wnętrzu można prowadzić wiązkę przewodów. Listwy przypodłogowe w instalacji natynkowej stosuje się  do rozprowadzania przewodów elektrycznych do gniazd wtyczkowych oraz instalacji teletechnicznych. W tego typu systemach dostępny jest dopasowany kolorystycznie i wzorniczo osprzęt (np. natynkowe gniazda wtyczkowe, telewizyjne, internetowe) oraz wiele akcesoriów ułatwiających estetyczny montaż.

Na listwach przypodłogowych nie instaluje się puszek rozgałęźnych, a wszystkie ewentualne połączenia przewodów wykonuje w obudowach gniazd.

Listwy przysufitowe służą natomiast do wykończenia połączenia ściany i sufitu, są zazwyczaj przyklejane, a w ich wnętrzu można prowadzić przewody do zasilania źródeł światła lub teletechniczne, np. do instalacji alarmowej czy monitoringu.

Może zainteresuje Cię także:

Literatura:

  1. Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (t.j. DzU z 2019 r., poz. 1186 z późn. zm.).
  2. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. DzU z 2019 r., poz. 1065 z późn. zm.).
  3. W. Dołęga, „Charakterystyka instalacji elektrycznych w budynkach mieszkalnych”, „Elektroinstalator” 2017, nr 6.
  4. W. Dołęga, „Rozdzielnice elektryczne w budynkach mieszkalnych”, „Sektor elektroenergetyczny 2016”.
  5. W. Dołęga, „Wybrane aspekty projektowania instalacji elektrycznych w wielorodzinnych obiektach mieszkalnych”, „Elektroinstalator” 2013, nr 6.
  6. S. Kołodziejczyk, „Instalacje elektryczne”, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 2016.
  7. S. Kołodziejczyk, „Montaż i konserwacja instalacji elektrycznych”, Wydawnictwa Komunikacji i Łączności, Warszawa 2017.
  8. H. Markiewicz, „Instalacje elektryczne”, WNT, Warszawa 2014.
  9. S. Niestępski, M. Parol, J. Pasternakiewicz, T. Wiśniewski, „Instalacje elektryczne – budowa, projektowanie i eksploatacja”, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej, Warszawa 2011.
  10. A. Wolski, K. Pazdro, „Instalacje elektryczne w budynkach mieszkalnych w pytaniach i odpowiedziach”, WNT, Warszawa 2009.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej