Hydroizolacja od fundamentu po dach

2009-05-05 12:36
Hydroizolacja od fundamentu po dach
Autor: Selena SA

O niezawodności zabezpieczenia przesądza właściwa aplikacja i rodzaj produktów użytych do hydroizolacji. Najczęściej wybieranym zabezpieczeniem ścian przed szkodliwym działaniem wodą są masy asfaltowe.

Hydroizolacja od fundamentu po dach
Autor: Selena SA

Solidne zabezpieczenie budynku przed działaniem wody to bezpieczeństwo i komfort jego użytkowania przez długie lata. Dachy wymagają ochrony przed deszczem i śniegiem, natomiast mury – zarówno przed wodą opadową, jak i tą bardziej destrukcyjną – gruntową.

Do bezszwowego zabezpieczania budynków przed działaniem wody i wilgoci od kilkudziesięciu lat stosuje się abizole – produkty wytwarzane na bazie asfaltów. W linii Tytan Professional ich skład wzbogacono kauczukiem syntetycznym oraz specjalnymi dodatkami zwiększającymi elastyczność i odporność powłok izolacyjnych na spękania powstałe pod wpływem mrozu. Abizole, Disprobit i Disprobit Grunt Koncentrat tworzą szczelne powłoki wodochronne, zabezpieczające budynki skuteczniej i na dłużej.

Ważne przygotowanie podłoża

Przed nałożeniem właściwej masy bitumicznej niezbędne jest gruntowanie podłoża dla uzyskania ściśle przylegającej i trwałej membrany izolacyjnej. Zmniejsza ono nasiąkliwość, poprawia spoistość oraz zwiększa przyczepność mas powłokowych nakładanych na podłoże.
Do tego celu służy Disprobit rozcieńczony wodą w stosunku 1:2 lub specjalnie opracowana emulsja asfaltowo- lateksowa w postaci koncentratu – Disprobit Grunt. Jest to masa o dużej zawartości asfaltu, lekko modyfikowana kauczukiem syntetycznym, przeznaczona do gruntowania podłoży pod masy bitumiczne na bazie dyspersji wodnych oraz pod papy termozgrzewalne. Nie zawiera rozpuszczalników organicznych i może być stosowana w kontakcie ze styropianem. Drobne cząsteczki Disprobit Gruntu wnikają w podłoże znacznie głębiej niż rozcieńczone masy powłokowe, tworząc warstwy izolacyjne bardzo silnie z nim związane. Dzięki skoncentrowanej formie, Disprobit Grunt jest bardzo ekonomiczny – 1 kg masy wystarcza na zagruntowanie do 25 m2 powierzchni pod papę i aż do 50 m2 powierzchni pod masy bitumiczne.

Hydroizolacja właściwa

Kolejnym krokiem po zagruntowaniu powierzchni fundamentów jest nałożenie masy hydroizolacyjnej stanowiącej właściwą powłokę chroniącą przed działaniem wody i wilgoci. Do zabezpieczenia ścian i ław fundamentowych najczęściej stosuje się masy bitumiczne na bazie dyspersji wodnych, bezpiecznych dla styropianowych izolacji termicznych, jak np. Disprobit Tytan Professional.
Jest to produkt o dużej zawartości suchej masy (do gruntowania rozcieńcza się go wodą w stosunku 1:2), dzięki czemu już dwie jego warstwy po wyschnięciu tworzą elastyczną i wodoszczelną powłokę przeciwwilgociową. Disprobit Tytan Professional nie zawiera rozpuszczalników organicznych, dzięki czemu nie niszczy styropianu – materiału najczęściej używanego do ocieplania ścian fundamentowych. Disprobitem zabezpieczy się przed wilgocią podziemne części budowli oraz wykona podposadzkową izolację przeciwwilgociową piwnic, garaży, tarasów i balkonów.

Zabezpieczenie dachu

W zmiennym, polskim klimacie, pod wpływem niskich i wysokich temperatur oraz działania promieni słonecznych, dachy domów starzeją się i ulegają częstym uszkodzeniom. Brak regularnych przeglądów i konserwacji dachu to ryzyko zawilgocenia murów i nieodwracalnych szkód, takich jak np. przemarzanie ścian i utrata ich termoizolacyjności, pojawienie się wykwitów, grzybów i pleśni, uszkodzenia tynku a nawet zmniejszenie wytrzymałości konstrukcji. Aby temu zapobiec, każdej wiosny należy ocenić stan dachu i zniszczenia powstałe podczas zimy, a następnie przystąpić do jego naprawy.
Do tego celu doskonale nadaje się dyspersyjna masa asfaltowo-kauczukowa Disprobit Tytan Professional firmy Selena. Sprawdza się przy renowacji i konserwacji pokryć dachowych wykonanych z pap i mas asfaltowych, blachy itp. Przy jej użyciu wykonuje się też nowe, bezspoinowe powłoki dachowe na podkładzie z papy, włókniny lub tkaniny technicznej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej