Dobra hydroizolacja fundamentów - papa podkładowa

2009-05-25 15:01
Dobra hydroizolacja fundamentów
Autor: Swisspor Polska Podgrzewanie palnikiem miejsc zakładów poprzecznych

W czasie powstawania budynku ok. 3–4% nakładów przeznaczone jest na izolację fundamentów. Nie warto więc inwestować w materiały, które są przestarzałe lub niewłaściwie dobrane.

Jednym z produktów przeznaczonych do hydroizolacji jest papa Swisspor BIKUTOP podkładowa 200, która zapewnia nie tylko ochronę przed wilgocią, ale również przed promieniowaniem radonowym.

Należy pamiętać, że jakakolwiek naprawa izolacji fundamentów po zrealizowaniu obiektu jest trudna lub wręcz niemożliwa z powodu prostego faktu – fundamenty są etapem budowy bardzo szybko znikającym pod ziemią. Popełnienie błędu w tym miejscu konstrukcji jest bardzo trudne do zlokalizowania i naprawienia w późniejszym czasie. Ponadto naprawa tych błędów może wymagać bardzo dużych nakładów finansowych.

Dobra papa termozgrzewalna do izolacji fundamentów tworzy szczelną warstwę oddzielającą tę część budynku od wody lub pary wodnej. Papa powinna idealnie przylegać do izolowanej powierzchni i zapewniać jej pełną ochronę przed wilgocią. Dodatkowo nowoczesne papy do hydroizolacji fundamentów powinny chronić przed promieniowaniem radonowym.

Jak izolować?

Pierwszym krokiem w pracy nad izolacją fundamentów  jest przygotowanie podłoża. Powierzchnia betonu na fundamencie musi być wolna od piasku, tłustych plam i innych zanieczyszczeń. Maksymalna wilgotność podłoża betonowego zapewniająca odpowiednią przyczepność wgrzanej papy nie może przekroczyć 6%. Następnie osadzamy na fundamencie niezbędne oprzyrządowanie. Rolkę papy w celu przymiarki rozwijamy na całej długości miejsca, w którym będzie zgrzewana. Po dopasowaniu zwijamy rolkę z jednej strony do połowy i rozpoczynamy zgrzewanie z drugiej.
Papę termozgrzewalną układamy, rozgrzewając palnikiem podłoże oraz spodnią warstwę papy aż do momentu zauważalnego stopienia bitumu z jednoczesnym powolnym i równoczesnym rozwijaniem rolki. Pasy papy z nowych rolek łączymy ze sobą wzdłuż rolki ma zakład wynoszący 8 cm, a zakład poprzeczny powinien wynosić 10–20 cm.
Miejsce zakładów poprzecznych podgrzewamy palnikiem, po czym szpachelką wciskamy posypkę w asfalt na całej powierzchni zakładu. O prawidłowym zgrzaniu papy świadczy wypływ masy asfaltowej o grubości 0,5–1,0 cm na całej długości i szerokości rolki. W przypadku nie pojawienia się wypływu należy docisnąć zakład przy użyciu wałka silikonowego. Wykonana  w ten sposób izolacja z użyciem papy BIKUTOP podkładowa 200 zapewnia fundamentom trwałość, a wnętrze domu jest dzięki temu wolne od promieniowania radonowego.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej