Dach Stadionu Narodowego. Budowa Stadionu Narodowego w Warszawie.

2011-05-16 17:04
Dach Stadionu Narodowego w Warszawie
Autor: Krystian Trela/AirNews Widok dachu Stadionu Narodowego podczas konstrukcji

Dach budowanego na EURO 2012 Stadionu Narodowego w Warszawie jest skomplikowaną wielofunkcyjną konstrukcją złożoną z części stałych i części ruchomej. Dach pokrywa półprzezroczysta membrana z włókna szklanego.

Dach Stadionu Narodowego w Warszawie to lekka konstrukcja z półprzezroczystym pokryciem membranowym. System nośny dachu składa się z pięciu konstrukcyjnych i funkcjonalnych elementów architektonicznych.

Dach zewnętrzny Stadionu Narodowego

Okalający stadion dach zewnętrzny ma szerokość 6,75 m i przebiega od zewnętrznego pierścienia ściskanego do fasady. Jest to trwały ustrój nośny, rozpięty między ściskanym pierścieniem i pionową fasadą, składający się z tkaniny - membrany.
Membrana dachowa to wysoko wyspecjalizowany materiał z włókna szklanego, pokryty tworzywem PTFE, odporny na wpływy atmosferyczne, lekki, częściowo przepuszczający światło i niepalny. Powierzchnia tej części dachu wynosi ok. 6000 m². Producentem membrany na dach Stadionu Narodowego w Warszawie jest firma Asia Membrane Co. Ltd, natomiast dostawcą tworzywa PTFE – niemiecka firma Hightex GmbH.

Dach główny Stadionu Narodowego

Do dachu zewnętrznego Stadionu Narodowego przylega trwałe zadaszenie trybuny o powierzchni ok. 44 000 m², składające się z 72 promienistych pól o napiętej cięgnowej konstrukcji nośnej wspartej na 72 podporach z rur stalowych. Ten dach również ma poszycie membranowe z tkaniny z włókien szklanych powleczonej PTFE.

Dach wewnętrzny Stadionu Narodowego

Nad boiskiem umieszczono składany dach wewnętrzny o powierzchni ok. 11 000 m².  Gdy dach wewnętrzny jest rozpięty, zakrywa wnętrze stadionu (dach zamknięty). Podczas otwarcia, dach wewnętrzny jest składany a następnie ukryty w powłoce ochronnej membrany węzła centralnego (parkowany). Składany dach wewnętrzny (wykonany z tkaniny poliestrowej, powlekanej PCV) jest parkowany w środku konstrukcji cięgnowej, przy węźle centralnym.

Dach szklany Stadionu Narodowego

Przebiegający wokół konstrukcji szklany pomost o szerokości 10,80 m, wykonany jest z klejonego wielowarstwowego szkła VSG. W tym obszarze znajduje sie także pomost serwisowy (catwalk), na którym umieszczone zostały niemal wszystkie urządzenia techniczne, takie jak np. reflektory oświetleniowe, urządzenia nagłaśniające, systemy odprowadzania wody deszczowej

Garaż membrany

Ochronę złożonej membrany przed wpływami atmosferycznymi zapewnia zadaszony pojemnik ochronny (garaż membrany), w którym membrana (złożona w fałdy) jest chowana. Garaż membrany przewidziany jest w centralnej części dachu wewnętrznego i dachu głównego.

Sześcian z telebimami

Sześcian z telebimami wykonany jest jako stalowa konstrukcja ramowa, zbudowana krzyżowo. Na końcach tego sześcianu umieszczone są cztery monitory, skierowane dokładnie na trybuny główne i boczne stadionu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej