Szczelność pokrycia z dachówek ceramicznych

2009-08-21 13:35
Szczelność pokrycia z dachówek ceramicznych
Autor: Röben Dachówka ceramiczna Bornholm

Szczelne pokrycie dachowe jest ważne nie tylko ze względu na komfort mieszkania użytkowników, ale ma również wpływ na trwałość całej konstrukcji dachu. W przypadku pokryć ceramicznych szczelność uzależniona jest od fachowego ułożenia dachówki oraz prawidłowego montażu membrany.

Wilgoć jest tym czynnikiem, który może doprowadzić do osłabienia trwałości konstrukcji dachowej. Elementem szczególnie narażonym na negatywny wpływ wody jest więźba dachowa, ponieważ pod wpływem wilgoci drewno odkształca się. Z tego względu ważne jest zabezpieczenie dachu przed przedostawaniem się wody do jego wewnętrznej struktury.

Kąt nachylenia dachu a szczelność konstrukcji

Ponieważ dachówki ceramiczne układane są na dachach stromych, których kąt nachylenia powinien przekraczać 22°, woda spływa po pokryciu dachowym siłą grawitacji, nie przedostając się do wewnętrznych warstw konstrukcji. Na optymalną szczelność dachu wpływa też prawidłowe ułożenie membrany, stanowiącej warstwę wstępnego krycia, która uniemożliwia zawilgocenie więźby dachowej.

Montaż dachówki na bardzo stromych dachach warunkuje szczególny sposób postępowania. Tutaj najważniejsze jest fachowe, stabilne przymocowanie dachówek za pomocą specjalnych klamer. "Gdy mamy stromy dach np. mansardowy, każda dachówka powinna być klamrowana, ponieważ dachówki nie dociskają rzędu spodniego swoją masą, jak dzieje się w przypadku dachów o mniejszym kącie nachylenia" – radzi Krzysztof Omilian z firmy Röben. "Gdy dachówka nie będzie odpowiednio zamocowana, to silniejszy podmuch wiatru może spowodować oderwanie jednej lub kilku dachówek, co z kolei może skutkować zniszczeniem całej połaci. Przy dachach o mniejszym kącie nachylenia, należy zakładać klamry po skosie na co trzecią dachówkę."
W przypadku, gdy decydujemy się na położenie dachówki ceramicznej na dachach o mniejszym nachylaniu niż 22o, musimy zastosować dodatkowe elementy zabezpieczające, takie jak papa i pełne deskowanie. Takie wykonanie konstrukcji pozwala na układanie dachówek nawet na dachu o dziesięciostopniowym kącie nachylenia, przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej szczelności.

Szczelność pokrycia z dachówek ceramicznych
Autor: Röben Klamrowanie dachówek

Jak uniknąć zawilgocenia?

Szczególną uwagę musimy zwrócić na uszczelnienie wszystkich tych miejsc, które w jakiś sposób wystają poza płaszczyznę dachu lub też przerywają regularność ułożenia dachówek. Są to między innymi kominy, okna połaciowe oraz attyki. W tych częściach konstrukcji musimy zastosować odpowiednie wyklejenie oraz materiały do podklejania membran.
Kolejnym elementem struktury dachu, gdzie należy zastosować dodatkową ochronę przed przenikaniem wody, jest kalenica, która pełni także bardzo ważną funkcję w procesie wentylacji pokrycia dachowego. Fachowa obróbka kalenicy musi więc być wykonana z uwzględnieniem optymalnej równowagi pomiędzy jej szczelnością a swobodą przepływu powietrza. Jednym z polecanych rozwiązań jest tu zastosowanie taśmy uszczelniająco-wentylującej, wykonanej z nieprzepuszczającego wody materiału, ale posiadającej jednocześnie niewielkie szczeliny, wspomagające wentylację. 

Wentylacja a szczelność dachu

Szczelność musi współgrać z procesami wentylacji pokrycia dachowego nie tylko w obrębie wspomnianej już kalenicy. Dobra wentylacja dachu, z uwzględnieniem jego szczelności, pozwala uniknąć lub przynajmniej zminimalizować konieczność renowacji pokrycia dachowego. Wilgoć może bowiem doprowadzić do osłabienia konstrukcji więźby oraz zmniejszenia właściwości termoizolacyjnych dachu. Nadmiar pary wodnej stanowi zagrożenie dla stabilności więźby dachowej, jak też może  doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów (szkodliwych dla zdrowia człowieka). Co więcej, warstwa izolacji termicznej traci swe optymalne właściwości, gdy wełna mineralna nasiąknie wilgocią.  

Szczelność pokrycia z dachówek ceramicznych
Autor: Röben
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej