SunRoof – pierwszy w Polsce dach fotowoltaiczny

2021-01-01 14:40
sunroof
Autor: SunRoof SunRoof - całkowicie solarny dach

SunRoof - pierwszy w Polsce całkowicie fotowoltaiczny dach – powstał w Łodzi. SunRoof wygląda podobnie do dachu pokrytego płaską dachówką. Dach solarny o powierzchni 218 m2 może wyprodukować rocznie 19 000 kWh energii elektrycznej.

Wybudowany pierwszy w Polsce dom z dachem solarnym SunRoof o powierzchni 218 m² może wyprodukować rocznie 19 000 kWh energii elektrycznej. To znacznie więcej niż tradycyjna instalacja fotowoltaiczna zamontowana tylko na części dachu. Oszczędności będą sięgały nawet 15 000 zł rocznie. Zamiast montować pojedyncze panele fotowoltaiczne, można od razu zamontować solarny dach, który, oprócz tego, że zaopatruje budynek w prąd, pełni funkcję pokrycia dachowego – chroni i izoluje budynek, a także go wentyluje.Twórcą innowacyjnego rozwiązania SunRoof jest firma wywodząca się ze Szwecji SunRoof Technology należąca do Lecha Kaniuka. Skandynawska technologia z powodzeniem jest wprowadzana do Polski i tutaj rozwijana. W 2019 roku SunRoof uruchomił w Łodzi centrum R&D. Jego eksperci we współpracy z SunRoof International Holding w Szwecji opracowują kolejne udoskonalenia architektury. W Gdańsku działa centrum logistyczne i projektowe.SunRoof to nie tylko rozwiązanie dla domów jednorodzinnych. Dachy solarne 2w1 doskonale sprawdzają się też w obiektach rewitalizowanych, termomodernizowanych i planowaniu nowoczesnych przestrzeni osiedlowych.

SunRoof vs Solar Roof

Choć o rewolucji w fotowoltaice głośniej zaczęło się mówić po prezentacji solarnych dachówek przez Elona Muska, to już 3 lata wcześniej, w 2013 roku, w Szwecji powstawały pierwsze solarne dachy firmy Lecha Kaniuka. Dziś ma on sprawdzoną technologię (potwierdzoną atestami przez szwedzki instytut RISE), w portfolio ponad 50 realizacji, kilka rozpoczętych projektów z dużymi deweloperami. Firmie Tesli nie udało się jeszcze wdrożyć do produkcji swoich solarnych dachówek.

Firma Lecha Kaniuka zapewnia, że dach SunRoof jest bardziej wydajny niż solarny dach o tej samej powierzchni wykonany przez Teslę. Stosowane w dachówkach SunRoof monokrystaliczne ogniwa są bardziej efektywne niż folia fotowoltaiczna w Solar Roof Tesli. Sprawiają również, że dachy firmy Lecha Kaniuka są bardziej ekologiczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Czytaj więcej