Obróbka komina z blachy - uszczelnianie komina metodą twardą

2018-02-26 14:44
Obróbka komina z blachy
Autor: Röben

Obróbka komina z blachy to najpopularniejszy sposób na uszczelnienie komina. Bez względu na to, czy pokrycie dachu stanowią dachówki cementowe, dachówki ceramiczne, blachodachówka czy gonty bitumiczne obróbka komina tą właśnie metodą będzie skuteczna i trwała.

  • do jakich pokryć dachowych można stosować obróbkę komina z blachy
  • jaką blachę można stosować do obróbki komina
  • jak prawidłowo wykonać twardą obróbkę komina

Po co obróbka komina?

Komin przerywa ciągłość wszystkich warstw dachu. Fachowe uszczelnienie komina przy jednoczesnym zachowaniu zasad estetyki wymaga od dekarza precyzji i solidności. Tu nie ma miejsca na pomyłki, pozostawienie choćby minimalnej nieszczelności - obróbka komina ma skutecznie chronić przed wodą opadową spływającą z dachu i wniknięciem jej pod pokrycie dachowe. Uszczelnienie komina wykonane z blachy jest metoda najtrwalszą.

Jaka blacha do obróbki komina?

Do obróbki komina wykorzystuje się blachę płaską, np. powlekaną, miedzianą lub tytanowo-cynkową. Blacha powinna być dobrana kolorystycznie do pokrycia dachu. Jeśli pokrycie dachowe wykonane jest z blachy, to na obróbki komina wykorzystuje się zazwyczaj taki sam rodzaj blachy, z którego jest pokrycie. Zasada ta oczywiście nie obowiązuje, jeśli na dachu położone są dachówki cementowe czy dachówki ceramiczne – w tym przypadku stosuje się blachy powlekane w kolorze dachówek.

Obróbka komina – przygotowanie czterech elementów blachy

Z blachy formuje się zwykle cztery główne elementy: przedni, tylny i dwa boczne. W zależności od wysokości komina, każdy z tych czterech elementów będzie składał się z jednego lub dwóch pasów blachy. Należy je przy tym odpowiednio pozaginać, kształtując elementy o wymaganych wymiarach. Te części obróbki, które będą leżeć na pokryciu, powinny mieć min. 10 cm szerokości od okapu i 20 cm szerokości od strony kalenicy – to miejsce największego ryzyka przeciekania. Natomiast pionowe części obróbki powinny wystawać przynajmniej 15 cm ponad krawędź pokrycia dachowego.

Obróbka komina - mocowanie

Aby zamocować jeden pas blachy, trzeba wykonać nacięcie ścian komina na grubość ok. 2 cm, zachowując odpowiedni kąt. W nacięcie wykonane po obrysie komina wprowadza się zagiętą blachę. Miejsce łączenia obróbki z powierzchnią komina (np. cegłami) należy uszczelnić silikonem dekarskim. Natomiast jeśli obróbka wykonana jest z dwóch pasów, drugi umieszcza się pod pierwszą obróbką (aby zapobiec dostawaniu się wody) i mocuje do komina kołkami. Poziomy fragment obróbki może być wypuszczony na dachówkę lub schowany pod pokrycie. Poszczególne elementy należy łączyć na tzw. rąbek stojący, a w przypadku większych kawałków, wzmocnić połączenie nitami.

Uszczelnianie komina – 4 kroki

Aby uszczelnienie komina było skuteczne, ważne jest nie tylko odpowiednie łączenie blachy.
1. Równie ważne jest, aby odpowiednio przygotować miejsce montowania obróbki. Podkład dachowy, czyli papę lub folię, należy w tym miejscu ułożyć z naddatkiem. Po wykończeniu komina, dodatkowy fragment podkładu wywija się na powierzchnię komina i mocuje specjalną taśmą lub papiakami.
2. Układając pokrycie dachowe wokół komina, trzeba pozostawić szczelinę, żeby dach mógł pracować, a dachówki nie pękały.
3. Główne elementy obróbki układa się w następującej kolejności: najpierw dół komina, potem boki i na koniec – tył. Dzięki temu woda opadowa nie będzie przenikać do wnętrza po kominie, tylko spływać na kolejne elementy obróbki, a następnie na pokrycie i do rynien.
4. Obróbka komina w jego tylnej części wymaga szczególnej staranności, zwłaszcza, jeśli komin jest znacznie oddalony od kalenicy poziomej. W tym miejscu gromadzi się woda opadowa lub śnieg oraz różnego rodzaju biologiczne odpady, np. liście drzew czy gałązki. Należy wówczas wykonać specjalną obróbkę, np. znacznie wyższą (powyżej 30-40 cm) lub o specyficznym kształcie, tzw. siodło.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Czytaj więcej